Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Zemin kaplamalarının çeşitliliği arasında, satış ağı, özellikle vinil zemin kaplamaları olmak üzere çok çeşitli PVC malzemeler sunmaktadır. Popüler laminat parke zeminin aksine, vinil zemin pazardaki sektörünü başarılı bir şekilde ele geçirmektedir.

Vinil çeşitli renklerde yapılır. Kaplamalara uygulanan süslemeler ve desenler, alıcının dairenin veya evin genel iç mekanı ile uyumlu bir ürün seçmesini sağlar.

Bu vinil zemin kaplaması ve diğer döşeme malzemeleri arasındaki fark nedir? Bu yazıda bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Döşeme yapısı

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Vinil kaplama malzemesi, ana mekanik yükleri alan yoğun bir üst tabaka ile kaplanmıştır.

Bölümdeki vinil zemine bakalım. Bu bize vinil döşeme ne hakkında bir fikir verecektir. Kaplama birkaç kattan oluşan bir turtadır:

  1. Üst şeffaf poliüretan tabakası, operasyonel yükleri alır, sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır, suyun geçmesine ve şok etkilerine karşı dayanıklı olmasına izin vermez.
  2. Dekoratif katman estetik bir işlev gerçekleştirir. Katman deseninin dokusu, doğal taş, değerli ahşap ve doğal deri yüzeyini taklit eder. Çizimler herhangi bir şekil ve renk yaratır.
  3. Üçüncü katman, tüm "pasta" nın temelidir. Ara katman, zemin kaplamasının güçlendirilmiş bir "iskeletini" oluşturan cam elyaflardan oluşur.
  4. Taban, ses emici bir işlev gerçekleştirir. Alt katman, bir kişinin zemindeki hareketinden gelen gürültüyü söndüren bir plastikleştirici alaşımı temelinde yapılır. Ayrıca, bu kaliteye bağlı olarak, yanlışlıkla düşürülmüş nesnelerin etkilerinden gelen sesler neredeyse duyulmaz değildir.

Vinil katmanlarının sıcak presleme yöntemiyle yapılan özel üretim teknolojisi, bir ortamda zararlı buharlaşmaları tahsis etmeyen linolyum almasına izin verir.

Bitmiş muşamba üreticisi 7 gün boyunca özel odalarda havalandırıyor.

Kaplamanın aşınma direnci

Vinil döşeme çeşitli sınıflarda aşınma direnci üretir. Tablo, belli bir dayanıklılık sınıfının bir polimer tabanının artılarını ve eksilerini göstermektedir.

Dayanıklılık sınıfı Taban kalınlığı Uygulama kapsamı Hizmet ömrü maliyeti
23 - 31 2 mm Düşük katılım alanları 7 yaşında düşük
32 - 42 2,5 mm Kamu Alanları 15 yaşında merkezi
43 3 mm Yüksek yüklere sahip tesisler 20 yaşında yüksek

Döşeme türleri

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Vinil, polivinil klorür bileşiği temelinde yapılan benzersiz bir malzemedir. PVC zeminleri - yoğun, elastik ve hoş dokunuşlu kaplamaya. Vinil döşeme çeşitli tiplerde yapılır:

  • rulo kaplama;
  • karolar;
  • lamine modüller.

Rulo kaplama

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Linolyum özellikle mutfaklar ve koridorlar için çok popüler bir kaplamadır.

Linolyum, 2 m genişliğinde ve 15-25 m uzunluğunda rulolar halinde üretilir, örtü, tabanın hazırlanmış, düz bir yüzeyi ile kaplanır.

Pürüzlü zeminin yüksekliğindeki maksimum fark 2-3 mm içinde izin verilir.

Eski laminat parke üzerine rulo vinil zemin döşendiğinde ideal çözüm.

Rulolardaki vinil zeminler, geniş alanlarda istiflenmek için ekonomik olarak kârlıdır. Rulo linolü, özel tutkalla kaplı tabanın yüzeyine yerleştirin.

karo

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Standart karo boyutu 300x600 mm

Vinil yer karoları 300x600 mm boyutlarında yapılmıştır. Temel olarak, karolar iki tipte üretilmektedir.

Klasik fayanslar vinil, sentetik reçineler, stabilizatörler ve plastikleştiriciler karışımı ile yapılır.

Kuvars vinil karo% 70 doğal kuvartz.

Fayans döşeme yolları

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Karo üç şekilde yığılmıştır.

  1. Tutkal yöntemi en geleneksel yöntemdir, zeminlerin yapıştırıcı bileşimi ile kaplanmış bir alt tabaka üzerine serilmiş olmasıdır. Yapıştırılmış kiremit geniş bir rulo ile yuvarlanır.
  2. Vinil zeminlerin kilit modüllerinden kolayca döşenmesi, parke laminatın döşenmesi ile aynı şekilde yapılır. Karonun kenarlarının kenetlenmesi, oluğa bir saplama yerleştirilerek yapılır. Vinil zeminleri kilitlemek zamandan önemli ölçüde tasarruf eder ve tutkal işlemini ortadan kaldırır.
  3. Döşeme için en uygun zeminler kendinden yapışkanlı fayanslardan vinildir. Fayansların arkasındaki koruyucu filmi çıkarın ve yapışkan yüzeyi serbest bırakın. Fayanslar taban tabanına bastırılır ve daha sonra bir lastik silindir ile yuvarlanır.

İki tür fayansın artıları ve eksileri

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Rulo ambalajlı kaplamayı yuvarladığınızdan emin olun

İki tip fayansın her birinin artıları ve eksileri vardır.

Sıradan fayanslardan üretilen vinil zeminler esneklikleri, elastikiyeti ile ayırt edilir ve kolayca işleme tabi tutulur.

Kuvars fayans ağır yüklere dayanabilir. Böyle bir vinil zemin, insan akışının yoğun hareket ettiği odalara serilir.

olumsuz etkileri arasında kuvars karoları olmadıklarını yoğun yürüyüş duyarlı olağan karoların zemin, hem de aslında yüksek elastikiyete sahiptir ve sıradan vinil çok daha zor olduğu vurgulanmalıdır.

Lamine modüller

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Son zamanlarda, inşaat malzemeleri pazarı, lamine modüllerden yapılmış yeni bir vinil zemin kaplamasına sahiptir. Vinil döşemeler, 180x920 mm ve 100x920 mm ölçülerindeki dikdörtgen plakalar şeklinde yapılır.

Modülün iki bitişik tarafının yanında akıllı bir banttır. Akıllı bant, bir yapıştırıcı bileşimi ile dışarıda kaplanmış ince bir polimer malzemedir. Plakanın substratı, ses emici bir malzemeden yapılmıştır.

Lamine modüler döşeme teknolojisi

Modüllerin modern vinil zemini, zeminin dibinde yüzen bir disktir. Öncelikle, zemin alanını işaretleyin ve kurulum için vinil plakaları hazırlayın. Modüler materyalin döşenmesi hakkında daha fazla bilgi için şu videoyu izleyin:

Kaba zemin kuru ve hatta olmalıdır.

Kapağı duvarlardan birinde döşemeye başlayın. Akıllı bandın üstünden koruyucu filmi çıkarın. Yığın plakasına bitişik modülleri takın, kenarları akıllı banda bastırın. Birkaç saat boyunca vinil ile odanın geniş bir alanını kapatabilirsiniz.

Lamine modüllerin artılarını ve eksilerini değerlendirirsek, o zaman zemin vinilinin neredeyse hiç eksiltme yapmadığını söyleyebiliriz. Dikkat edilebilecek tek şey malzemenin yüksek termal iletkenliğidir.

Modüler laminat vinil mükemmel elektrikli ısıtmalı zeminlerde hizmet vermektedir.

Vinil modüllerin avantajları arasında zemin kaplamasının hızlı montajı, yapışkan işlerin olmaması, zeminin tamamen pürüzsüz bir yüzeyinin elde edilmesi bulunmaktadır.

Vinil zemin sömürü güvenliği

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

İlk önce, bu döşeme malzemesi hoş olmayan bir koku verebilir, bu yüzden çoğu zaman havalandırılmalıdır.

Vinilin karmaşık bir kompozit yapay malzeme olduğu dikkate alınmalıdır. Kaplamanın herhangi bir şekilde tutuşması durumunda, odayı hemen terk edin ve itfaiyeyi arayın. Yanan vinilleri kendiniz söndürmeye çalışırsanız, yanma sonucu açığa çıkan ürünlerden ciddi şekilde zehirlenebilirsiniz.

Çalışmanın agresif kimyasal bileşiklerle yapıldığı bir odada, zemin kaplamasını vinil ile kaplamayın.

Üreticinin garantisine rağmen, polimerik zeminli odalar, sık sık sık havalandırmaya maruz bırakılmalıdır.

Yüksek kaliteli vinil zemin kaplamaları tanınmış üreticiler tarafından üretilmektedir. Özellikle oda olacaksa, buna dikkat etmelisiniz.

Bilinmeyen üreticilerin ucuz vinil kaplamalarını satın alan tüketici, sağlığını ve etrafındaki insanların sağlığını riske ediyor.

Vinil Zeminler: bu nedir, artıları ve eksileri

Zeminin fayans veya modüler plakalardan herhangi bir kısmına hasar verilmesi durumunda, hasar görmüş elemanları yeni, önceden depolanmış materyallerle değiştirerek onarım kolayca yapılabilir.

Bunu rulo malzemelerle yapmak çok daha zordur.

Üretici, polimer zeminlerin yüksek mukavemet özelliklerine işaret etmemiş gibi, linoleum üzerinde yetkisiz mekanik etkilerden kaçınılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

21 − 18 =