Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Pri príprave na usporiadanie podlahových krytín je potrebné vypočítať spotrebu materiálov. Ak sa používajú vyrovnávacie zmesi, je dôležité poznať hrúbku plniacich podláh.

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

 

Čo určuje hrúbku

Existujú tri faktory, ktoré priamo ovplyvňujú potrebnú hrúbku podlahy v byte:

 1. Stupeň zaťaženia. To zahŕňa priechodnosť v miestnosti a prítomnosť vibračných efektov. Čím vyššie sú požiadavky na odolnosť proti nárazu a odolnosť proti opotrebovaniu, tým viac materiálu je potrebný.
 2. Minimálna hrúbka plničovej podlahy podľa odporúčania výrobcu.
 3. Stupeň zakrivenia povrchu.

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Čím vyššie je prevádzkové zaťaženie náteru, tým je hrubšia vrstva náplne

Typ zmesi

Moderný stavebný trh ponúka materiály troch základných typov, ktoré je potrebné nalievať v rôznych množstvách:

 1. Tenké fólie. Takéto samonivelačné podlahy sa najčastejšie používajú na zdobenie, ale existujú zmesi, ktoré výrazne zvyšujú mechanickú stabilitu ošetreného povrchu. Maximálna hrúbka plniacej podlahy je v tomto prípade 5 mm, minimálna - 1 mm.
 2. Samonivelačné. Tu by hrúbka materiálu nemala presiahnuť 2 cm. Takéto podlahy, ako naznačuje názov, nevyžadujú špeciálne vyrovnávacie postupy. Hotový náter má dostatok sily na to, aby ho položil aj v garážach.

  Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

  Samonivelačné zmesi sa považujú za najobľúbenejšie v domácom sektore

 3. Vysoko naplnené. V tomto prípade sú rozmery v rozmedzí od 2 do 5 cm, čo z hospodárskeho hľadiska znemožňuje väčšiu vrstvu. Je lepšie najprv položiť obvyklú poter a už na nej podlahu. Pri zložení týchto zmesí sú relatívne lacné plnivá, takže potrebná hrúbka vrstvy môže byť dosiahnutá bez významných nákladov na materiál.

 

Hlavná zložka

Existuje niekoľko druhov zmesí na liatie podláh, ktoré sa líšia v zložkách použitých pri výrobe:

 • Metylmetakrylát. Ide o tenkovrstvové materiály, zvyčajne sa aplikujú na betónové potery alebo kovové podklady. Majú vysokú mechanickú pevnosť. Pri hrúbke 0,6 cm sa zachová zaťaženie až do 15 ton za meter štvorcový.
 • Polymer. Optimálny index v tomto prípade je 4 cm Ak je povrch dobre pripravený a miestnosť nemá veľké zaťaženie pre chodcov, veľkosť sa môže znížiť na 2,5 cm Ak je možné ďalšie farbenie, je možné odstrániť ďalších 0,5 cm.

  Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

  Najznámejšie a najkvalitnejšie v rade zmesí polymérov sú polyuretánové a epoxidové zlúčeniny

 • Akryl cement. Takéto zmesi sa považujú za klasické. S ich pomocou sa povrchy s pomerne malými nečistotami vyrovnávajú, pretože optimálna hrúbka vrstvy sa pohybuje od 1 do 2 cm.
 • Mrazuvzdorné zlúčeniny. To je tiež pomerne drahá zmes, ktorá sa odporúča použiť vrstvu nie viac ako 0,7 cm. Zvýšenie hrúbky nebude mať vplyv na výkonnosť, ale narazí na peňaženku.
 • Cement-polymér. Takéto materiály sú ideálne na vyrovnávanie drevených povrchov. Najhrubšia vrstva je 5 cm.

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Pri pomere ceny / kvality sú zmesi cementu a polyméru najlepšou voľbou pre vysoko zaťažené povrchy

Pozor prosím! Ak sa v miestnosti alebo masívnom nábytku pozoruje veľké zaťaženie pre chodcov a plánuje sa inštalácia domácich spotrebičov, materiálová vrstva musí byť aspoň 1 cm, čo je dôležité pri výbere kompozície.

 

Hrúbka podlahy pri vysokých zaťaženiach

Samostatne podlahové podlahy sa často používajú v skladoch a technických miestnostiach, v garážach a priemyselných zariadeniach, tj v miestach, kde dochádza k významným mechanickým zaťaženiam. V tomto prípade sa odporúča vytvoriť kombinovanú podlahu koláče: spodná časť - konvenčné cementová hrúbka vyrovnávacia malta 5 cm, a horná - methylmethakrylové živica vrstvy 1 cm Tento materiál je tiež vhodný priestor, v ktorom je uložená teplota je nízka, je tu dostatok vrstva 0,5 cm ..

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Methylmetakrylová fólia poskytuje vysokú pevnosť v naložených miestnostiach

Štartovacie zmesi

Takéto materiály sa používajú, ak je podlaha silne zakrivená a pokrývajú ju vysokokvalitnými zmesami, bude príliš drahá. Kompozície na báze cementu sú vhodné na vyrovnanie. Maximálna hrúbka bez vystuženia je 5 cm. Ak má byť výstužná sieť inštalovaná, môže byť zvýšená na 8-10 cm.

Odborníci odporúčajú, aby sa jedna hrubá vrstva, pretože bude vysychať príliš dlho, je lepšie položiť 2-3 kusy koláč.

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Spúšťacie zmesi poskytujú spoľahlivý základ pre vysokokvalitnú povrchovú úpravu

Dokončiť kompozície

Tieto roztoky sa nepoužívajú na vyrovnanie významných defektov, slúžia na vytvorenie dekoratívneho povlaku alebo na zvýšenie pevnosti predchádzajúcej vyrovnávacej vrstvy. Takéto zlúčeniny sa tiež neodporúčajú nalievať pod laminát alebo parkety, pretože ich vizuálne vlastnosti budú zbytočné. Veľkosť vrstvy sa pohybuje od 0,1 do 1 cm.

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Na krásu a pevnosť podlahy závisí na kvalite tenkovrstvových dokončovacích zmesí

Ako ušetriť peniaze

V niektorých prípadoch je potrebné vyplniť podlahu podobnými materiálmi, ale je potrebné zvýšiť hrúbku vrstvy. Ak je rozpočet obmedzený, môžete použiť malý trik. V miešacej fáze sa k roztoku pridávajú rôzne plnivá: expandovaná hlina, perlit, vermikulit, kremenný piesok alebo magnezit. Tieto materiály vám nielen umožňujú ušetriť malú zmes, ale aj znížiť tlak podlahovej konštrukcie na podlahu. Okrem toho zvýšia tepelné a zvukové izolačné vlastnosti podlahy. Veľkosť zrna by nemala byť väčšia ako 1 cm, aby sa získal povrch požadovanej kvality.

Aká by mala byť hrúbka samonivelačných podláh

Plnivá nielenže poskytujú významné úspory, ale poskytujú aj protišmykovú vrstvu s vysokou pevnosťou

Po výbere materiálu a určení požadovanej vrstvy je potrebné vypočítať celkové množstvo zmesi pre prácu. spotreba na štvorcový meter výrobcovia zvyčajne označujú hrúbku predmetom vrstvy 1 mm a 1 cm. Na výpočet prietoku sa vynásobí na požadovanú hrúbku a celkovej ploche, potom sa pridá 10% populácie na výmole a iné drobné defekty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 3 = 2