Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Pri vykonávaní opráv existujú situácie, kedy je potrebné pripevniť polypropylénové rúrky na stenu alebo akýkoľvek iný komunikačný prostriedok na vykurovanie, tečúcu vodu atď. Ale aby ste všetko správne stavali, musíte mať nejaké vedomosti. O všetkom, čo potrebujete vedieť v tejto situácii, tento článok povie.

Rúry sú upevnené

Upevnenie výrobkov z ocele, kovu, plastu alebo plastov sa vykonáva rôznymi zariadeniami. Ich výber je založený na materiáli potrubia, kanalizácie alebo vykurovacieho systému, prostredníctvom ktorého sa do domu a bytov dodáva ohrievaná voda. Okrem toho, výber spôsobu, ako opraviť rôzne druhy výrobkov (plast, plast, oceľ atď.), Je potrebné zvážiť nasledujúce parametre:

 • dĺžka;
 • priemer;
 • hmotnosti.

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Najbežnejšie upevňovanie rôznych druhov výrobkov (oceľ, polypropylén, kovový plast atď.) Sa uskutočňuje prostredníctvom nasledujúcich zariadení:

 • Strmene. Ich vnútorný priemer by sa mal líšiť od priemeru plastového alebo iného potrubia. Svorka musí mať gumovú vložku pre trvalé a spoľahlivé pripojenie. Inštaláciou moderných svoriek môžete nastaviť ich priemer. Môžu byť vyrobené z kovu alebo plastu. Vyberte si svorky vyrobené z rovnakých materiálov.
 • Zátvorky. Používajú sa na inštaláciu oceľových výrobkov. Ale môžu byť nahradené kovovými svorkami s gumovými tesneniami alebo špeciálnymi svorkami. Konzoly sa používajú na inštaláciu komunikácií v určitej vzdialenosti od povrchu steny.
 • Klipy. Najčastejšie takéto spojovacie prvky sú vyrobené z plastu. Preto sa často používajú pre potrubné plastové potrubia. Ale môžu byť použité na pripojenie vodovodného potrubia alebo prvkov vykurovacieho systému, cez ktoré sa bude vykonávať dodávka ohriatej vody. Pre vykurovanie a tečúcu vodu sa odporúča použiť dvojité spony. Upozorňujeme, že ak je priemer vlnitej rúrky alebo akéhokoľvek iného prvku komunikačného systému väčší ako 50 mm, klipy by sa nemali používať.

Všetky tieto zariadenia môžete nájsť v akomkoľvek špecializovanom obchode alebo trhu.

Treba poznamenať, že svorky sa môžu navzájom líšiť. Napríklad podľa ich určenia sú:

 • nehybne;
 • sprievodcovia;
 • pre podporu;
 • na ochranu.

Ak potrebujete upevniť rúry na strop, môžete použiť kotvové skrutky.

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Takže v závislosti od toho, ktorý typ komunikácie je nainštalovaný, typ upevňovacieho prvku sa bude meniť. V tomto prípade je potrebné brať do úvahy účel namontovaných výrobkov:

 • pre vykurovací systém,
 • kanalizácie;
 • zásobovanie vodou.

Keď poznáte funkcie výberu, budete môcť správne vybrať spojovacie prvky a správne ich nainštalovať.

Ako pripevniť potrubie

Upevnenie komunikačných prvkov sa môže vykonať dvoma spôsobmi:

 • Tvrdá. Používa sa na kanalizačné, vykurovacie a vodovodné systémy, prostredníctvom ktorých bude dodávaná studená a horúca voda. Tu sú prvky komunikácie úplne zablokované a zbavené schopnosti pohybu. V takejto situácii bude pevná podpera pre upevnenie fungovať.
 • Plávajúce. Tu sa používajú svorky, ale ich uťahovanie sa nevykonáva až do konca. To poskytuje určitú mobilitu komunikácie, ktorá prechádza cez ne. Plávajúce kĺbové spojenie je dosiahnuté, keď je vnútorný úsek jarmo trochu väčší ako vonkajší priemer upevňovacieho potrubia.

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Pri kladení potrubia je potrebné brať do úvahy taký parameter ako zmeny teploty. V vyhrievanej miestnosti, kde takéto teplotné rozdiely chýbajú, upevnenie výrobkov na stenu alebo strop je vykonané nehybné. Je to spôsobené tým, že sa tu potrubia nepohybujú pozdĺž svojej osi. V takejto situácii sa upevnenie komunikácie uskutočňuje na mieste ohybov, pri upevňovaní príslušenstva a zákrutov.

Pohyblivá metóda sa používa v situácii, keď zmeny teploty môžu viesť k rozšíreniu alebo zúženiu priemeru. V tomto prípade rúrky zostávajú schopné meniť ich rozmery, ale neodchyľujú sa od dláždeného chodu.

Ako vidíte, výber spôsobu pripojenia závisí od účelu vytvoreného komunikačného systému v dome alebo apartmáne, ako aj od teplotných podmienok priestorov.

Ako pripevniť kanalizačnú rúrku k stene

Na montáž plastového polypropylénu, ako aj výrobkov z kovového plastu môžete použiť rôzne tvarovky (odpalíky, rohy atď.). Tiež je možné požadovať rôzne koncové zariadenia, ktorých výber závisí od účelu komunikačného systému (kanalizácia, vykurovanie atď.). Koncové zariadenia sú produkty, ako sú kohútiky alebo odtokové ventily. Pri vytváraní vážneho technického systému sú niekedy potrebné hydraulické akumulátory, tlakové spínače, ventily na odvzdušňovanie atď.

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Upevnenie plastových a plastových prvkov potrubia alebo odpadových vôd priamo na stenu sa vykonáva cez spony. Hlavná vec je správne vybrať ich priemer. Budete tiež potrebovať samořezné skrutky a hmoždinky vhodnej veľkosti.

Jednoduché zjednodušenie inštalácie pomôže špeciálnym klipom, ktoré sú už vybavené hmoždinkami a vytvoria spolu jeden celok.

Okrem upevňovacích prvkov budete potrebovať aj nožnice, ktoré sa použijú na rezanie vodovodných potrubí pri ich montáži do požadovaných rozmerov, ako aj na zváracie zariadenie. S jeho pomocou sa uskutoční kvalitatívne a silné spojenie armatúr a rúr. Ak chcete fixovať hmoždinku, použite dierovačku. Budete tiež potrebovať:

 • ceruzka;
 • linka;
 • úroveň.

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Vezmite prosím na vedomie, že pred spustením inštalácie komunikácie je potrebné vypočítať vzdialenosť alebo krok upevnenia spojovacích prostriedkov. Pri ťažkých kovových rúrach by mala byť rozstup tak často, ako je to možné, a pre plastové rúry - asi 2 m.

Upevnenie kanalizačných potrubí na stenu alebo akýmkoľvek iným komunikačným prostriedkom prostredníctvom popísaných spojovacích prvkov sa vykonáva nasledujúcim spôsobom:

 • Značky na stene sú vytvorené. Za týmto účelom sa na povrchu stien kreslí osa pomocou ceruzky, pomocou pravítka a úrovne. Pozdĺž nej sa uskutoční pokládka všetkých potrubí a upevňovacích prostriedkov.
 • Upevnenie všetkých prvkov sa vykoná pomocou hmoždiniek a samorezných skrutiek. Ich výber závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené steny. Pri inštalácii komunikácie v určitej vzdialenosti od steny použite zátvorky.
 • Najprv sa rúry namontujú na podpery.
 • Potom pomocou svorky sa kanalizačné potrubia inštalujú na samotnú stenu.
 • Svorky sa upevňujú špeciálnym kovovým čapom.

Treba tiež pripomenúť, že v tejto situácii je potrebné pozorovať odchýlku. Minimálny sklon na meter je 2 cm. Sklon je potrebný pre efektívny pohyb kvapaliny cez inštalované potrubia. Počet pravých uhlov musí byť minimálny. Tým sa zabráni možnému upchatiu systému.

Môžem ho skryť v stene

Ako namontovať rúrku na stenu: krok za krokom

Najlepším spôsobom inštalácie potrubia je položiť ich do kanálov alebo stehov. V takejto situácii budú komunikácie spoľahlivo chránené pred nepriaznivými faktormi ich prostredia a tiež kvalitatívne a spoľahlivo fixované. Tento spôsob inštalácie tiež znižuje vnútorné napätie v potrubí.

Pokládanie rúr do steny zahŕňa nasledovné:

 • v stene sa pretína kanál;
 • potom všetky prvky systému sú obalené mäkkým materiálom (minvat, vlnitá lepenka atď.);
 • niekedy sa vytvorí tepelne izolačné a vodotesné tesnenie;
 • ďalšia inštalácia potrubí a ich upevnenie v dutine stien;
 • potom maskujeme prvky komunikácie buď maltovou maltou alebo špeciálnymi dokončovacími prvkami;
 • potom konečná výzdoba stien.

Týmto spôsobom môžete dosiahnuť úplné a kvalitné maskovanie komunikácie v stene.

Ustavenie potrubia je dôležitý bod, ktorý od osoby vyžaduje určité vedomosti a jasné vykonanie všetkých predpisov. Len tak bude komunikačný systém trvať dlho.

Video "Ako upevniť kanalizačné potrubie k stene"

Po sledovaní tohto videa už nemáte otázku, ako správne upevniť rúrku na stenu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

17 − = 13