Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Na drevenú podlahu slúžil dlhý čas, mala by byť pokrytá ochranným prostriedkom. Podlaha z prírodného dreva je dôstojnosť každého bytu. Je to on, ktorý robí interiér útulný, štýlový a bohatý. Ale, bohužiaľ, prírodný materiál podlieha vplyvu environmentálnych faktorov. Na vzhľad a výkonnostné charakteristiky dreva môže byť negatívne ovplyvnené otvoreným slnečným žiarením, zmenami teploty a vlhkosťou v miestnosti. Na ochranu drevenej podlahy pred rýchlym poškodením, opravou a výmenou, aby sa zachoval pôvodný vzhľad povlaku, je potrebné dbať na jeho ochranu. Ako a čo spracovať drevenú podlahu, prečítajte si nižšie.

Voľba zloženia: čo spracovať drevené podlahy v dome

Najlepším spôsobom, ako chrániť povlak pred hnilobou, odieraním, vyhorením, hmyzom a sušením, je pokryť ho špeciálnou zmesou. V dnešnej dobe sa na trhu so spracovateľskými materiálmi na drevo ponúkajú zmesi, ktoré nielenže spoľahlivo chránia drevo pred akoukoľvek škodou, ale tiež zdôrazňujú jeho dekoratívne vlastnosti. Voľba zloženia závisí od každého prípadu.

Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Zloženie na ošetrenie poťahovania dreva je možné zakúpiť v každej stavebnej predajni

Na ošetrenie podlahy v dome by mal vybrať jemné zloženie s bezpečné pre človeka a domáce zvieratá biocídy.

Drevená podlaha v byte na prvom poschodí by mala byť nutne pokrytá nápravou proti hubám a plesniam. Na ochranu drevenej podlahy na verandách a terasách súkromných domov je potrebné použiť nástroje, ktoré obsahujú insekticídy. Najčastejšie výrobcovia ponúkajú kompozície s kombinovaným efektom. Napríklad Belinka Impregnan pomôže chrániť podlahu a jej škodcu, a od formy a Pirilaks-Lux - od parazitov vlhkosti a hmyzu. Liečiteľ dreva biopasit je povlak z procesov rozkladu, plesní a húb.

Pri nákupe výrobku na ochranu drevenej podlahy starostlivo skúmajte štítok a zloženie.

Venujte pozornosť dátumu exspirácie výrobku. Ak je to desiatky rokov, potom s najväčšou pravdepodobnosťou máte látku na vykonávanie vonkajšej práce. Takéto výrobky obsahujú agresívne biocídy, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie. Značkové produkty často uvádzajú na štítku číslo horúcej linky, kde môžete získať odpovede na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú. Neváhajte zavolať, pretože to závisí nielen od "života" vašej drevenej podlahy, ale od zdravia všetkých obyvateľov domu.

Laky na drevené podlahy: ako a čo pokryť podlahu

Najbežnejším spôsobom ochrany stromu je lak. Podlahové laky nielen chránia povrch pred vlhkosťou, nečistotami, hmyzom a slnkom, ale zároveň im dodávajú lesk a zdôrazňujú prirodzenú farbu dreva.

Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Mali by ste si vybrať lak na drevo, ktorý neobsahuje škodlivé látky

Existuje niekoľko typov lakov, ktoré majú rôzne vlastnosti:

  1. Laky rozpustné vo vode. Tieto laky rýchlo suché, nemajú nepríjemný zápach a dobre sa pridržiavajú na podklad. V závislosti od typu laku rozpustného vo vode (jednoduchá alebo dvojfázová) môže slúžiť 3 až 10 rokov bez opätovného pokovovania podlahy.
  2. Alkyd. Takéto laky sú ideálne pre "pohyblivé" podlahy, parketové podlahy s vykurovaním, ale dlhodobo suché. Technológia nanášania takých lakov navyše má mnoho odtieňov. Život týchto lakov je 2-3 roky.
  3. Bezvodé polyuretánové laky. Takéto výrobky majú vysokú trvanlivosť, sú odolné voči chemikáliám a vysokej vlhkosti. Tento lak vysuší rýchlejšie ako rozpustné vo vode. Pre podlahové krytiny s polyuretánovým lakom by obsah vlhkosti v dreve nemal prekročiť 8%. V opačnom prípade môže lak ísť bublinkami. Tento ochranný povlak sa používa 2-3 roky.
  4. Kyseliny lakované. Tieto laky majú najvyššie výkonové charakteristiky: zaručujú spoľahlivý povlak, ktorý sa nebojí chemických a mechanických poškodení, vlhkosti. Ak chcete použiť takýto lak, je jednoduché, nie je to príťažlivý nástroj. Liečba by sa však mala uskutočňovať vo vetranej miestnosti a práca by sa mala vykonať v dýchacej maske.

Laky sa neodporúčajú používať na podlahy pokryté olejovými prípravkami alebo ľanovým olejom, otvorenými verandami, terasami (väčšina lakov nereaguje na priame slnečné žiarenie).

Olej pre drevené podlahy borovice: vlastnosti výrobku

Olej - to je dobrá možnosť pre povlakovanie drevenej podlahy: rýchlo sa vysychá a umožňuje miestne opravy (na opätovné spracovanie podlahy nepotrebujete vyberať nábytok, brúsiť). Okrem toho ropa je absolútne bezpečný, ekologický produkt (to je dôležité pre alergikov a rodiny s deťmi). Ale pri posudzovaní spätnej väzby používateľov má málo málo výkonu ako lak.

Drevená podlaha, ktorá bola zafarbená škvrnou, je absolútne zakázaná zakryť olejom: olej netvorí izolačnú fóliu a akýkoľvek farbiaci predmet nechá farebnú tlač na podlahu.

Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Vďaka oleji je možné zlepšiť estetické a prevádzkové vlastnosti drevenej podlahy z borovice

Pre niektoré druhy je však jedinou cestou von. Napríklad, podlahové palubovky z borovicového laku môže viesť k tomu, že podlaha pôjde trhliny po krátkom prevádzky: pevná klinec zlé v kombinácii s mäkkým drevom a môže ľahko dôjsť k poškodeniu podlahových dosiek. Preto je olej ideálnou voľbou pre mäkkú borovicovú podlahu.

Pri pokrytí borovicovým olejom je potrebné mať na pamäti, že kvôli živicam obsiahnutým v dreve bude impregnácia trvať dlhšie ako na ostatných ihličnatých drevoch.

Stavitelia odporúčajú, aby sa v kompozícii vybrali kryty borovicového dreva v domácom oleji s voskom. Takýto výrobok preniká dobre do pórov stromu, čím je silnejší. Okrem toho olej s voskom dobre zdôrazňuje textúru dreva: podlaha po aplikácii vyzerá prirodzene a atraktívne.

Vosk na ochranu podlahy: ako zakryť drevenú podlahu v dome

Vosk je tradičný spôsob ochrany dreva pred vlhkosťou. Moderné voskové činidlo na ošetrenie drevených podláh je vyrobené z včelieho vosku, anorganických prísad a olejov. Hlavnou výhodou vosku je jeho dostupnosť a šetrnosť voči životnému prostrediu. Okrem toho je vosk vhodný na pokrytie všetkých druhov dreva. Môže byť aj farebný a bezfarebný, lesklý a matný. To umožňuje obnoviť pôvodnú farbu starého dreveného obloženia a zdôrazniť novú podlahu.

Ako pokryť drevenú podlahu: ako spracovať podlahovú dosku, pokrytie s voskom a borovicovým olejom, spracovanie stromu

Na ochranu podlahy naneste tenkú vrstvu vosku

Na spracovanie podlahy dreva pomocou vosku potrebujete:

  1. Vyčistite kryt. Starý lak sa odstráni pomocou rozpúšťadla alebo koláča. Výrobok môžete aplikovať cez olej.
  2. Piesok a odmasťovanie povrchu pre lepšiu priľnavosť dreva a vosku. Môžete navyše povrch pokryť základnou na drevo a po vyschnutí odstrániť vrstvu.
  3. Aplikujte vosk s tkanivovým tampónom v kruhovom pohybe, akoby ho vtláčate do podlahy.
  4. Počkajte, kým sa vrstva vysychne, a ak je to potrebné, znovu zakryte podlahu.
  5. Po vyschnutí vosku pomocou plsteného plátna poľujte podlahu.

Proces sušenia vosku sa môže urýchliť zvolením prostriedku s urýchľovačmi polymerizácie. V hotovej voskovej zmesi môžete pridať sušičku.

Ako rovnomerne pokryť podlahu olejom (video)

Vzhľadom na svoju ekologickú kompatibilitu a atraktívny vzhľad sa strom používa čoraz viac na výzdobu interiéru a exteriéru. Udržať drevenú krytinu je najdôležitejšou úlohou každého, kto mal to šťastie, že má podlahu doma z parkety, dosky a laminátu. A ak pred podlahou môže byť len maľované, potom dnes, aby pomohla chrániť povlak môže špecializované nástroje, ktoré sú ľahko aplikovať sami. Vyberte kompozíciu v závislosti od vašich finančných možností, ako je drevo a okolité podmienky a už desaťročia si užívajte krásnu drevenú podlahu! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

3 + = 13