Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

Oceľové rúrky sa postupne vytláčajú z trhu: existujú si dôstojní konkurenti, ktorí stávajú menej, sú jednoduchšie a slúžia nemenej. Napríklad rúra na teplú a studenú vodu, vykurovací systém, je vyrobená z kovového plastu. Ako správne nainštalovať rúrky z kovového plastu, ktoré sú k dispozícii, ako ich použiť na pripojenie segmentov do jedného celku - všetko sa bude diskutovať. 

Typy príslušenstva pre potrubia z kovoplastov

Štruktúra kovových a plastových rúrok je taká, že nie je možné ich zvárať ani spájkovať. Preto sú všetky vetvy a niektoré ohyby vyrábané pomocou kovania - špeciálnych prvkov rôznych konfigurácií - odpališť, adaptérov, rohov atď. S ich pomocou sa zostaví systém akejkoľvek konfigurácie. Nevýhodou tejto technológie sú vysoké náklady na armatúry a čas potrebný na ich inštaláciu.

Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

Približný sortiment kovania pre montáž kovových plastových rúrok s lisom

Navyše kovové plastové rúrky sa dobre ohýbajú. To vám umožní používať menej kovania (sú drahé). Vo všeobecnosti sú kovanie pre rúry z kovového a plastového materiálu:

 • Prelis.
 • Lisované tvarovky (stlačte).

Rozhodnite sa, aký typ kovania jednoducho použite. Krimpovacie nástroje sa používajú pre potrubia, ktoré sú vždy prístupné - v priebehu času sú potrebné vyťahovacie spojenia. Lisovanie môže byť zabezpečené. To je celá voľba - potrebujete vedieť, aký typ inštalácie kovových plastových rúrok bude na konkrétnom mieste.

Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

Vzhľad niektorých tvaroviek s poistnými maticami - skrutkou alebo krimpovaním

Všeobecný nedostatok kovových plastových rúrok - kvôli konštrukcii tvaroviek na každom kĺbe je úsek potrubia zúžený. Ak je niekoľko pripojení a trasa nie je dlhá, nemôže to mať žiadne následky. V opačnom prípade je potrebné zvýšiť prierez potrubia alebo čerpadlo s vyšším výkonom.

Príprava na inštaláciu

Najskôr je potrebné na kus papiera nakresliť celý systém zásobovania vodou alebo vykurovanie. Na všetkých miestach pobočiek nakreslite príslušenstvo, ktoré musí byť nainštalované a podpísané. Takže je vhodné ich zvážiť.

nástroje

Pre prácu s výnimkou rúr a kúpeného kovania potrebujete:

Cutter. Zariadenie pripomínajúce pár nožníc. Zabezpečuje správne umiestnenie rezu - presne kolmo k povrchu potrubia. To je veľmi dôležité.

Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

Tento nástroj reza kov-plast (a nielen) potrubia

Kalibrátor (kalibr) pre kovoplastové rúrky. Pri procese rezania je rúrka mierne sploštená a jej okraje sa mierne zvlňujú smerom dovnútra. Kalibrátor je potrebný len na obnovenie tvaru a zarovnanie okrajov. V ideálnom prípade sa okraje vzplývajú - takže spojenie bude spoľahlivejšie.

Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

Typy kalibrátorov

 • Záhlbník - zariadenie na skosenie. K dispozícii bude aj stavebný nôž alebo brúsny papier. Často kalibrátory majú peru na skosenie, takže bez tohto nástroja sa môžete dostať.
 • Zariadenia na montáž armatúr:
  • na krimpovanie potrebujete dva kľúče správnej veľkosti;
  • pre lisovacie armatúry - krimpovacie kliešte.

   Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

   Ručné kliešte alebo lisovacie kliešte, zariadenie na rezanie MP potrubí a kalibrátora. V skutočnosti ide o celý nástroj potrebný na inštaláciu lisovacích tvaroviek a montáž kovových plastových rúrok

  V zásade všetko. Namiesto rezačky rúrok môžete použiť pílu s kovovou čepeľou, ale budete ju musieť strihať striktne kolmo na povrch. Ak máte dôveru v očné gule, vezmite si stoličku.

  Poradie prípravy

  K dispozícii sú kovové plastové rúrky s malým priemerom vo zvitkoch. Pred inštaláciou sa z pozície odstráni kus požadovanej dĺžky. V tomto prípade je potrebné brať do úvahy dĺžku, ktorá ide do tvarovky. To znamená, že je potrebné odrezať kus s malým okrajom - na 1,2-1,5 cm.

  Okraje segmentu sa skúmajú v prípade výrubu (pri rezaní rúrovým nožom sa nedeje, to je nevýhoda pri rezaní pílou), sú vyrovnané. Potom pomocou frézky alebo kusu brúsneho papiera skosenie sa odstráni - plast sa uzemní pod uhlom ako vo vnútri rúry, tak aj vonku.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Vystrihnúť, kalibrovať a skosiť

  Po tom, vezmite kalibrátor, nútene ho nasmerujte do rúrky a otáčajte, zarovnávajte geometriu a súčasne narovnávajte "rozdrvené" vnútri okrajov. Potom môžete pokračovať v inštalácii potrubia z kovových plastov a inštalácii armatúr.

  Ako vyrovnať kus plastového potrubia

  Ako už bolo spomenuté, tento typ potrubia ide do zálivu, to znamená, že sú skrútené. Odrežte kúsok, ruky, ktoré vám trochu vyrovnajú, ale ako dosiahnuť ideálnu rovnosť. To je dôležité, ak je plynovod otvorený. Recept je jednoduchý:

  • Nájdite plochú dosku alebo kus drevotriesky, preglejky atď.
  • Zarovnaný segment zabalený do mäkkej tkaniny (môžete si na starom froté uteráku).
  • Na palube vystupujte na úrovni.

   Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

   Zvyčajne pri kladení vodovodu na miestach sa musí cesta ohýbať, na niektorých miestach položiť priame úseky

  Potom, čo sa segment stane plochý, môžete kalibrovať jeho okraje.

  Montáž rúr kovoplastov s tlakovými kovania

  Lisovacie armatúry pozostávajú z niekoľkých častí. Základňa - odlievaná skriňa so závitom. K dispozícii je aj lisovací krúžok, ktorý upevňuje kúsok rúrky na spojke a prechodovú maticu, ktorá upína spojenie. Dôležitou súčasťou je tesniaci krúžok, ktorý zaisťuje tesnosť.

  Tento spôsob inštalácie je dobrý, pretože nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie. Druhý plus - sklopné spojenie a v prípade potreby môžete výmenu namontovať. Ak zlyhá alebo je potrebné zmeniť konfiguráciu potrubia. A je to veľmi výhodné.

  Existuje však aj nevýhoda: z času na čas na vlákne je únik. Eliminuje všetko jednoducho - pol otáčok. Z tohto dôvodu musia byť všetky pripojenia prístupné a nemôžu byť neporušené. Tiež narúša potrebu overovania - tok tečie a tečie. Nie každý to má rád.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Takže pozrite kompresné kovania

  Sortiment fitingov je široký uhol, tričká, kríže, adaptéry (od jedného priemeru k druhému). A to všetko s rôznymi uhlami, s rôznymi priemermi.

  Inštalácia rúrok z kovového a plastového materiálu na lisovacích armatúrach začína tým, že sa odstráni spojovacia matica a krimpovací krúžok, skontroluje sa prítomnosť tesniacej gumy. Potom začne samotná montáž:

  • Na potrubie je vložená matica a krúžok.
  • Rez je vytiahnutý na armatúre, kým sa nezastaví. Zastávka je označená špeciálnym malým výstupkom.
  • Krúžok sa taktiež natiahne čo najviac proti montáži.

   Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

   Pred uťahovaním matice

  • Spojovacia matica je utiahnutá. Najprv ručne je pomocou dvoch kľúčov utiahnutá kombinácia kovových plastových rúrok. Jeden držia teleso kovania, druhý otočí spojovaciu maticu.

  To je všetko, proces montáže kompresie (skrutka, závit) je dokončená. Existuje len jedna nuance: ak naplníte systém nemrznúcou kvapalinou, ihneď vymeňte tesnenie. Tí, ktorí idú v súprave, budú veľmi rýchlo zmrznutí ľadom. Dajte paronit alebo teflón. Iba oni môžu zabezpečiť tesnosť. Všeobecne platí, že pre systémy s nemrznúcou zmesou je lepšie použiť lisovacie armatúry. Neprechádzajú presne (ak sú správne zvlnené).

  Montáž lisovacích alebo lisovacích tvaroviek pre MP potrubia

  Inštalácia potrubia z kovoplastov pomocou krimpovacích tvaroviek vyžaduje prítomnosť špeciálnych kliešťov. Sú manuálne, sú elektrické. Ktorékoľvek sú vybavené sadu obložení pre rôzne priemery. Manuálne, samozrejme, sú lacnejšie. Toto zariadenie nie je potrebné kúpiť - stačí ho len raz. Je oveľa výhodnejšie nájomné.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Lisovacia armatúra pre MP potrubia

  Obsahuje lisovacie spojenie dvoch častí - skutočné teleso a lisovací objímku. Pred pripojením kovových plastových rúrok pripravte rez. Je to rovnaké ako pri použití kompresných tvaroviek, ale skosenie sa odstráni iba zvnútra. Postup je nasledovný:

  • Vložte objímku na potrubie.
  • Na armatúre je namontované tesnenie, aby sa zabránilo elektrochemickej korózii.
  • Rúrka sa nasadí na armatúru - až kým sa nezastaví. Na telese armatúry je otvor, v ktorom by mal byť viditeľný okraj potrubia.
  • Vezmite kliešte, ktoré sú vybavené vhodnou podšívkou (požadovaný priemer). Roztoče sú inštalované v blízkosti hrany armatúry, spojenie lisovacích úchytiek stlačte súčasť. V dôsledku toho by mali byť na objímke zreteľne viditeľné dva konkávne pásy. Ich hĺbka by mala byť rovnaká. Po zalomení sa tvarovky môžu otáčať okolo potrubia.

  To je všetko, inštalácia kovových plastových rúrok pomocou kompresného kovania je dokončená. Takýto spoj odoláva tlaku až 10 atm, čo je pre väčšinu systémov dostatočné. Nie je vhodný iba pre vykurovacie systémy domov s počtom podlaží. viac ako 16. Majú väčší tlak v systéme.

  Ako ohýbať plastové potrubie

  Často montáž kovových plastových rúrok, je nutné ohýbať potrubie. Môžete to urobiť svojimi rukami alebo pomocou pružiny. Je jednoduchšie a rýchlejšie pracovať s prameňom, ale musí sa kúpiť (je to lacné). Pružina sa vloží do potrubia a ohýba sa v požadovanom smere. Rúra opakuje ohyb, pružina sa odstráni. Ohýbanie kovových rúr s pružinou je jednoduché - nevyžaduje sa žiadne úsilie, akcie sú ľahko ovládateľné, výsledok je možné upraviť.

  Čo je dobré s touto metódou, je to, že nemôžete stlačiť steny, čo sa stane, keď uplatníte nepotrebné úsilie v manuálnom režime. Taktiež nemôžete urobiť prudší ohyb (s polomerom menším ako minimum) a stlačiť steny na ohybe tým, že vrte cez prierez.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Pružina na ohýbanie plastových rúrok

  Postupne manipulujte s potrubím MP. Vezmite si ruky po oboch stranách záhybu (v rovnakej vzdialenosti od stredu budúceho oblúka), palce zdola podopierajú potrubie. V tejto polohe začnete znižovať okraje, pričom palce pritlačíte palcami.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Manuálne ohýbanie plastových rúrok

  Pri tejto metóde niekedy z nadmerného úsilia rúrka stráca svoju geometriu. To negatívne ovplyvňuje jeho výkonnosť. Také pozemky nemôžu byť umiestnené do prívodu vody alebo vykurovacieho systému. Aby sa predišlo takýmto situáciám, je vyhrievané sedadlo záhybov. Môžete to urobiť len s konštrukčným sušičom vlasov. Nemôžete použiť otvorený oheň. Vyhrievaný plast sa ľahko ohýba. Avšak, to nie je stlačiť (čo je najdôležitejšie - nepreháňajte to).

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Spôsoby ohýbania MP trubiek

  Ďalším spôsobom, ako zabrániť deformácii, je nalievať do piesku. Nedovolí, aby sa múry zmenšili.

  Ako pripevniť na steny

  Keď je potrubie otvorené, musí byť pevne pripevnené k stenám. Zvyčajne sa na to používajú špeciálne plastové spony. Jednotlivé sú pre kladenie jedného závitu potrubia. Obvykle sa používa na distribúciu vody. Existujú dvaja - najčastejšie sú inštalované na vykurovanie - dodávka a návratnosť v dvoch potrubných systémoch sú paralelné.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Klipy na montáž kovových plastových rúrok na stenu

  Tieto klipy sú inštalované cez každý meter (môže byť častejšie). Pod každým otvorom je vŕtaná do steny zátka požadovaného typu (vybraná v závislosti od typu materiálu, z ktorého sú vyrobené steny). Veľké zaťaženie sa nepredpokladá, ale zásobovanie vodou a vykurovanie sú oveľa atraktívnejšie, ak je všetko presne stanovené, ako v prípade.

  Neštandardné pripojenia: s kovovými rúrkami, prechod na iný priemer

  Pri výmene prívodu vody alebo vykurovacieho systému je často potrebné kombinovať kov a plast. Najčastejšie sa to vyskytuje na ramená stúpania. V tomto prípade sa kovová rúrka odreže na vzdialenosť - 3 až 5 cm, ktorá je na ňom zachytená. Ďalej sa na závit navinie spojka s poistnou maticou (klieštinou) alebo vnútorným závitom. Ďalšia inštalácia rúrok z kovoplastov sa uskutočňuje podľa bežnej technológie.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Niektoré typy kovania, ktoré možno použiť pri prechode z kovu na kovový plast

  Na priemer kovovej rúrky sa vyberá príslušenstvo a závit na adaptéri musí byť vnútorný - rúrka je vyrezaná vonkajšie. Toto spojenie vyžaduje zhutnenie. Zbalte ľan a namažte baliacu pastu alebo jednoducho použite dymovú pásku.

  Spojenie dvoch rúrok s rôznymi priemermi prebieha úplne rovnako. Je potrebná len vhodná montáž s maticami / vsuvkami vhodného priemeru.

  Príklad systému rozvodu vody

  Po prvé, vypracujeme plán pre rozvod vody. Môžete to urobiť na list papiera s uvedením potrebného príslušenstva. Upozorňujeme, že montáž batérie vyžaduje inštaláciu armatúry so závitom na konci. Je potrebné použiť žeriavy na batérie pre domáce spotrebiče a na sanitárne zariadenia, na radiátory na vykurovanie. To umožňuje odpojiť zariadenia bez prekrývania celého systému. Typ závitu a jeho veľkosť sa vyberá v závislosti od typu použitého žeriavu.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Príklad vodovodného systému na kovoplastových rúrach

  Pred a po čítači sú potrebné prechodné kovania (voda alebo kúrenie závisí od typu systému). Kreslenie podrobného plánu, nastavenie rozmerov na všetkých stránkach. Podľa tohto výkresu zvážte, koľko a čo potrebujete. Príslušenstvo je možné zakúpiť priamo v zozname a je žiaduce vziať potrubie s určitou rezervou. Po prvé, môžete sa mýliť pri meraní, po druhé, pri absencii skúseností, môžete kaziť nejaký kus-cut menej ako chcete, alebo nesprávne stlačiť, atď

  Súhlaste s možnosťou zdieľania

  Keď kupujete všetko potrebné, dohodnite s predávajúcim, že v prípade potreby môžete zmeniť / vrátiť niektoré príslušenstvo. Oni sú často mylní dokonca aj profesionálmi, a dokonca aj tí, ktorí sa rozhodli urobiť vedenie vodovodného potrubia alebo vykurovanie z kovu-plast sám a ešte viac. Zvyšok potrubia nikto nevráti, a armatúry - ľahko. Ale pre záruku nechajte šek.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Niekedy je vhodnejšie používať zberateľov. Umožňujú vám paralelne prepojiť viacerých spotrebiteľov. K dispozícii sú zberače vody a kúrenia (s rozložením teplej podlahy)

  Kedy a ako začať pracovať

  Návrate domov, šírenie kovania jazyku: montáž plastových rúrok v lete môže byť vykonané naraz, v zime je nutné počkať na nejakú dobu (12 hodín), kým nie sú všetky prvky nie sú v rovnovážnom stave na izbovú teplotu. Vtedy je potrebné vyrezať jednu časť potrubia požadovanej dĺžky. Je to o niečo dlhšie, ale nebudete tak zmätení. Ďalšie činnosti závisia od zvoleného typu príslušenstva.

  Ako pripojiť a namontovať kovové plastové rúrky

  Vykurovacie rozvody s kovovo-plastovými rúrami sa vykonávajú iba v lisovacích armatúrach

  Po dokončení inštalácie kovových plastových rúrok sa potrubie kontroluje. Ak je to vodovodné potrubie, otvorte kohútik pri vchode. Robte to postupne a hladko. Systém okamžite začne naplňovať vodou. Ak nič neprúdi nikde - urobili ste všetko v poriadku. Ak niektoré pripojenia pretekajú, musia sa buď prepracovať - ​​ak sa používajú lisovacie kovania, alebo sa dotiahnu - ak je zostava na krimpovacích konektoroch.

  Ak bol vykurovací systém namontovaný z kovových plastových rúr, musí byť pred štartom natlakovaný - skúšať vysokým tlakom čerpaním studenej vody do systému. Ak je test úspešný, môžete vykonať testovanie vykurovania.

  Podobné videá

  Opäť odborníci na Valtek (Valtek), ktorých výrobky sú považované za jednu z najlepších na tomto trhu, vysvetlia, ako správne nainštalovať kovové plastové rúrky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 51 = 60