Ako šiť záclony so záhybmi: výpočet tkanín, tipy, funkcie

Napriek skutočnosti, že interiérová výzdoba vášho domu je najpriaznivejším procesom pri opravách a výstavbe, existuje niekoľko typov prác, ktoré je takmer nemožné robiť bez vonkajšej pomoci. V závislosti od možností majiteľov domu môžu byť tieto diela odlišné. Pre niekoho sa ukáže, že je to zložité tapetovanie, niekto nie je schopný maľovať, položiť dlaždice. Niektorí sa nedokážu vyrovnať s takouto udalosťou, ako s dokončením svahov okien alebo stien. Ale navyše, je tiež potrebné dekoratívne dekorácie. V podstate pozostáva z vyššie uvedenej tapety, nástennej maľby, usporiadania nábytku a samozrejme aj z závesov.

Ako šiť záclony so záhybmi: výpočet tkanín, tipy, funkcie

Záclony šité v rukách milujúcej milenky domu, dávajú pohodu a budú vynikajúcim dokončovacím akordom opravy.

Mnohí sa pokúšajú šiť závesy s ohybmi, ale nie všetko sa dosiahne. Keď ste sa však oboznámili s určitými funkciami a vycvičili, môžete s touto úlohou ľahko zvládnuť.

Vlastnosti a prispôsobenie záclon s prehybmi: tipy, výpočty materiálov

Ako šiť záclony so záhybmi: výpočet tkanín, tipy, funkcie

Špeciálne stužky pomáhajú vytvárať rôzne záhyby, od jednoduchých po najoriginálnejšie.

Jeden z najjednoduchších variantov, ako šiť závesy tohto druhu, je použitie špeciálnej stuhy na záclony. V nej sú malé vrecká na háčiky, pomocou ktorých sa vytvárajú záhyby (keď sú háčiky vkladané do vreciek). Množstvo použitého tkaniva závisí do značnej miery na tom, koľko záhybov máte v úmysle vytvoriť a akú ich veľkosť bude. Stojí za zmienku, že v závislosti od spôsobu vloženia záhybov do vreciek môžu byť dvojité alebo dokonca trojité. Hodnota rovnakého záhybu závisí od veľkosti háku, ktorý sa v tomto prípade používa. Ideálne šitie znamená, že všetky háčiky sú umiestnené medzi sebou v rovnakej vzdialenosti. Preto najprv vypočítajte plochu, ktorá má byť pokrytá záclonou (stenou alebo oknom), potom určite veľkosť záhybov a ich počet. A až potom budete môcť vypočítať presnú dĺžku materiálu pre závesy.

Napríklad, meraním vzdialenosti od háku k podlahe, máte hodnotu 2,6 m. Musíte pridať ďalších 30 cm (20 z nich sa dostane do lemu zhora a 10 zospodu). Ukáže sa, že jedna opona bude vyžadovať tkaninu s dĺžkou 290 cm, ale jedno okno potrebuje 2. Preto v tejto miestnosti strávite na každom okne asi 6 m tkaniny. Koniec koncov, je lepšie nakupovať v rezervoári, takže nemôžete vystrihnúť každý centimeter. A ak ste predtým nešité závesy, môžete niečo pokaziť. A materiál nebude vždy v obchode. Preto, aby ste sa nestarali o to, či máte dostatok tkaniva alebo nie, je lepšie zakúpiť aspoň jedno ďalšie 1 m textílie pre každé okno. Ak chcete ušetriť peniaze, navštívte rôzne obchody, porovnajte ceny. Okrem tkaniny budete musieť kúpiť viac:

  • páska s vreckami a hákmi;
  • šijacia niť.

Takže najskôr musíte nakrájať nakúpené tkaniny na samostatné časti - závesy. Ďalej nezabudnite ohýbať každý bočný okraj budúcej závesy o viac ako 2 - 3 cm a súčasne používajte závitky zodpovedajúce farbe samotných záclon. Potom môžete pokračovať v spracovaní hornej a spodnej časti závesov. Sú o niečo viac ohnuté - na 2,5 - 3 cm, potom je potrebné sa s takým postupom vyrovnať, ako je pripojenie skladacej pásky k textílii. Jeho šírka je minimálne 10 cm, takže horný okraj je potrebné ohnúť ďalších 15 cm. Po tom, ako je páska už na svojom mieste, musíte ju žehliť správne (môžete ju dokonca ešte pred lepením lepiť). Pamätajte, že páska by nemala byť šitá až na okraj, lem, ale 1 až 1,5 cm pod ňou.

Ako šiť záclony so záhybmi: výpočet tkanín, tipy, funkcie

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov žehlite všetky švy a záclony pred šitím pásky.

Aby bolo možné presne všetko šiť, musíte si vopred napísať poznámky a pripevniť pásku k tkanine minimálne pomocou kolíkov, pretože to nie je potrebné najprv ručne. Potom môžete pásku na stroji natiahnuť. Venujte zvláštnu pozornosť kapsám, ktoré nemožno premárniť. Zoberte teda 2 riadky vo vzdialenosti 0,5 až 0,6 cm od hornej a spodnej hrany pásky.

Po dokončení tejto etapy môžete ísť do vreciek a háčikov. Najprv pripojte 2 háčiky pozdĺž okrajov závesov a potom pripevnite 1 ďalší - uprostred. Ďalej môžete urobiť toľko záhybov, ako ste vypočítali a koľko ich veľkosť umožňuje. Zároveň by každý záhyb mal byť v ideálnom prípade plochý a presne rovnaký ako všetky ostatné. Preto je potrebné v ňom ohýbať rovnako.

Je to najťažšie zvládnuť prvú oponu, pretože proces pokrčenia je kreatívny, je tu fantazia. Zvyšok záclon bude vyrobený analogicky ako prvý, tu to bude rýchlejšie.