Nočné závesy pre spálňu a chodbu

Nočné závesy pre spálňu a chodbu

Chráňte miestnosť pred akýmikoľvek vonkajšími faktormi: zvedavý vzhľad, hlasné zvuky, slnečné lúče a pouličné svetlá - nočné záclony, ktoré sú vyrobené z hutných materiálov, pomôžu. Zvlášť sú potrebné v izbách umiestnených v nižších poschodiach. Najčastejšie sú zavesené v spálni, ktorej okno sa pozerá na východnú stranu a v obývacej izbe smerom na západ. Takéto závesy zabezpečujú hladký a zdravý spánok, chránia pred teplom, vytvárajú romantickú atmosféru v tlmených tónoch.

Nočné závesy pre spálňu a chodbu

Materiál na záclony

Husté záclony by mali byť vyrobené z takej textílie, ktorá nielenže zabráni prenikaniu jasného svetla, ale aj hluku z mufl. Nočné záclony z vhodného materiálu vždy pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru v miestnosti. Sú vhodné ako v spálni, kde je dôležité relaxovať, odvrátiť sa od vonkajších myšlienok a v obývacej izbe, ktorá sa často používa ako kabinet pre firemné recepcie. Aký druh tkaniny môže byť šité také záclony?

 • Velvet je elegantná tkanina, ktorá pomôže vytvoriť atmosféru luxusu v obývacej izbe; vyžaduje starostlivú starostlivosť.
 • Atlas - hladká a lesklá tkanina, má hustú štruktúru, ale vyzerá vzdušne, skvelá pre spálňu.
 • Ružička - silná, pružná a veľmi krásna tkanina, je charakterizovaná rôznymi textúrami.
 • Bavlna - hustá, tepelne odolná tkanina, charakterizovaná vysokou hygroskopicitou.
 • Gabardín - univerzálny materiál, v závislosti od jeho základy môže byť rôzny v hustote: bavlna, hodváb, vlna.
 • Ľan je prírodná a veľmi praktická látka, ktorá slúži dlhé roky.
 • Tapisérie - najťažší materiál, vyzerá skvele v obývacích izbách, ktorých interiér je vyzdobený v barokovom štýle.
 • Damask je ľahšia tkanina, v spálni vyzerá nádherne.
 • Jacquard - odolná a trvanlivá tkanina so špeciálnou väzbou nití. Pre nočné žakárové záclony sa používa hrubá ľanová priadza. Jacquard vyžaduje čistenie mäkkou kefkou alebo vákuom.
 • Taft je druh prírodného hodvábu, veľmi príjemný na dotyk.
 • Brocade - veľmi drahý vzhľad v obývacej izbe s luxusným interiérom.
 • Polyester - silná a mäkká, dokonale tvarovaná tkanina pozostávajúca z polyesterových vlákien; dobre toleruje umývanie v práčke.

Nočné záclony môžu byť zdobené lambrequins. To pridá k výzdobe obývacej izby alebo spálne v klasickom štýle špeciálne šarm, bude atmosféra štýl a zaujímavosť. Navyše s týmto prvkom môžete skryť viditeľné chyby na rímsy. Veľkolepšie bude vyzerať lambrequin, ozdobený kefami, korálkami, lesklými šnúrkami, stužkami, stuhami. Je však vhodné používať komplexnú výzdobu iba v dostatočne veľkej miestnosti. V malom priestore bude situácia nepríjemná.

Nočné závesy pre spálňu a chodbu

Farby a odtiene

Po výbere materiálu je rovnako dôležité zabrániť vašej pozornosti farebnej schéme závesov. Je chybou myslieť si, že ak sa záclony nazývajú v noci, mali by byť len čierne, hnedé, tmavosivé a iné nudné a silné tóny. Pri výbere odtieňov na prvom mieste je potrebné zvážiť ich kombináciu s celkovým interiérom miestnosti. Farby záclon a stien by sa však mali navzájom líšiť najmenej o 2 tóny (tmavšie alebo svetlejšie), inak sa zlúčia a situácia sa bude zdať neoriginálna.

Pokúste sa vizuálne vyrovnať "teplotu" spálne. V miestnosti s oknami na juh alebo na východ si môžete vybrať závesy z chladných tónov, ktoré môžu neutralizovať nadmerné množstvo slnečného svetla. Okná smerujúce na severozápad musia byť ozdobené záclonami v teplých farbách. To urobí spálňu útulnejší a príjemnejší.

Nočné závesy pre chodbu sa môžu líšiť v závislosti od interiéru. Ak je obývacia izba zdobená hi-tech štýlom, urobia sa akékoľvek kovové odtiene. Najpozoruhodnejšie sú strieborné, klasické čierne, modré, červené. V minimalistickom štýle je lepšie použiť prírodné farby: béžová, "horká čokoláda", mlieko. V secesnom štýle sú vhodné všetky farby, ale mali by byť mäkké: modrá, oranžová, žltá, šarlátová. V každom interiéri budú vhodné záclony farieb, ako je piesok, krém, šedá.

Návrh miestnosti môže byť postavený na kontrastoch. V tomto prípade by záclony mali vykonávať funkciu "jasného bodu". Napríklad, ak je nábytok vyrobený v hnedých tónoch, záclony môžu byť bylinné alebo mrkvové farby.

Odtieň závesov možno vybrať so zreteľom na aktuálnu sezónu. Optimálne riešenie pre zimu je hnedá, fialová, vínová, tmavo modrá, koňak. V letných a jarných obdobiach budú perfektné záclony žltej, zelenej, oranžovej, béžovej a inej svetlej a veselé farby.

Nočné závesy pre spálňu a chodbu

Užitočné tipy pre výber

Nezabudnite na jednoduché pokyny a pokúste sa ich použiť pri výbere závesov.

 1. Po prvé, dávajte pozor na miesto, kam ide okno. Ak je na južnej strane, vyberte hustejšie tkaniny, vylúčte veľmi ľahké odtiene.
 2. Záclonový materiál by mal byť navyše praktický. Všetky záclony musia byť čas od času vyčistené, takže tkanina by mala byť odolná voči častému praniu, farba by sa nemala vylučovať. Upozorňujeme, že závesy svetlých farieb sa rýchlejšie znečistia.
 3. S nástupom budúcej sezóny, meniť nielen tieň záclon, ale aj materiál, z ktorého sú šité. V zime je lepšie vybrať ťažšiu, hustú tkaninu, ako aj viacvrstvové kombinácie. Na leto a na jar opustite závesy z hodvábu alebo bavlny. Takáto zmena modelov záclon značne diverzifikuje váš interiér.
 4. Závesy by mali byť kombinované s tapetami, čalúneným nábytkom, podlahami a inými interiérovými prvkami nielen v odtieňoch, ale aj inými spôsobmi.
 5. Ak chcete zachovať sviežosť záclonov dlhšie, veďte ich častejšie. Otvorte okno širšie a nechajte plátno nakloniť v prievanu minimálne hodinu. Tento jednoduchý postup pomôže zbaviť sa prachu a nepríjemných pachov.

Nočné závesy pre spálňu a chodbu

Výber správnej rímsy

Správne vybraná rímsa prinesie atraktívny vzhľad akýmkoľvek záclonám, vrátane nočných záclon. Keďže materiál bude veľmi hustý, rímsa by mala pristúpiť k závesom nielen vo veľkosti, ale aj v sile. Navyše pod nočnými závesmi musíte visieť viac a tylu. Najlepšie je vybrať v prospech dvojitej rímsy: je praktické a pohodlné na používanie.

Ak máte v pláne vyzdobiť okno s lambrequin, budete musieť kúpiť trojitú rímsu. Nepovažujte plastové výrobky: nevydržia ťažké textílie.

Uprednostňujte falošné rímsy. V klasickom interiéri obývačky bude ideálne vyzerať ako výrobky z mosadze, bronz s originálnymi tipy. Pre drahé a luxusné prostredie si môžete objednať výrobu rímsy podľa individuálnej objednávky.

Na nočné záclony nepoužívajte duté rímsy. Vyberte výrobky s vystužujúcim plnivom a upevnite "na strop". Odpusťte strunové rímsy: sú schopné vydržať iba ľahké alebo veľmi krátke záclony. Držiteľ nespadá pod váhu závesov, je dôležité správne vybrať počet zátvoriek. Ak dĺžka odkvapu nedosiahne 1,5 m, stačí 2 zátvorky. Pre majiteľa od 1,5 m do 2,5 m potrebujú 3 kusy. Na 4 konzoly musí byť opretá opona dlhšia ako 2,5 m.

Musíte sa starať nielen o záclony, ale aj za rímsou. Raz týždenne naneste prací prostriedok s antistatickým účinkom na kovový držiak tak, aby sa tam nehromadil prach. Rohy môžu byť čistené mäkkou kefou namočenou v mydlovom roztoku: odstráni prach a nečistoty z najmenších trhlín a dekoratívnych detailov. Každoročne vedenie rímsy odporúčame mazať pomocou silikónovej pasty.

Nočné závesy môžu vytvoriť príjemnú atmosféru v obývacej izbe alebo spálni. Pomôžu premeniť miestnosť, robiť ju individuálne, svetlé a štýlové. Podľa všetkých pravidiel výberu nájdete najlepšiu možnosť.

Vezmite si čas pri výbere. Neúspešné záclony môžu zničiť najkrajší interiér. Správne prispôsobené, naopak, doplní dekor, zvýrazní svoje najlepšie strany, skryje nedostatky. Ak ste s nákupom stratili, požiadajte o radu návrhára.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

7 + 3 =