Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

V mnohých prípadoch môžu byť záclony a záclony spoločné pre všetkých nahradené žalúziami. Sú schopní chrániť obyvateľov pred horiacimi slnečnými lúčmi a súčasne neblokovať cestu k prúdeniu čerstvého vzduchu. Žalúzie sú zariadenie pozostávajúce z pásov (lamiel). Umiestnenie lamiel môže byť buď horizontálne alebo vertikálne.

Mechanizmus na ovládanie žalúzií je taký jednoduchý, že môže byť použitý s jednoduchým pohybom ruky. Okrem toho je schopný nielen otvárať a zatvárať žalúzie, ale aj regulovať tok svetla. Taktiež priťahuje širokú škálu vzorov z hľadiska odtieňov a tvarov.

výhody

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Žalúzie sú všestranné a ľahko sa používajú

Napriek veľkému dopytu po žalúziách mnohí neriskujú ich nahradenie obvyklými závesmi. Tu je niekoľko faktov, ktoré hovoria v prospech tohto produktu:

 1. Spoľahlivá ochrana pred slnkom, najmä ak sú okná na juh. Ak chcete túto funkciu vykonávať s závesmi, musíte získať pomerne hustý materiál. Keď sú okná zatvorené takýmito závesmi, prúd čerstvého vzduchu sa úplne prekrýva. V prípade, že žalúzie lamiel otáča tak, aby sa dosiahlo odraz týchto slnečných lúčov, a tak zostáva bez vzduchu.
 2. Univerzálna aplikácia. Vďaka rôznorodosti dizajnu je možné ich použiť ako v kancelárskych priestoroch, tak aj v obývačke.
 3. Jednoduché použitie. Ak je potrebné vynaložiť úsilie na otvorenie a zatváranie závesov, najmä ťažkých, potom s roletami môže byť rovnaký proces vykonávaný pomocou jednoduchého otočenia špeciálnej rukoväte.
 4. Môže byť použitý pre okná všetkých typov a oblastí rôznych veľkostí.
 5. Schopnosť vizuálne zmeniť veľkosť miestnosti. Pomocou vertikálnych žalúzií vizuálne zvýšite výšku miestnosti.

Funkcie zariadenia

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

K dnešnému dňu existuje niekoľko typov žalúzií, ktoré sú rozdelené na riadiace mechanizmy zariadenia, ako aj na umiestnenie lamiel.

Zvážte dva typy žalúzií, ktoré spotrebitelia najviac požadujú: vertikálne a horizontálne.

vertikálne

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Vertikálne žalúzie sú dobré tam, kde potrebujete vytvoriť útulnú atmosféru a jemné osvetlenie

Výhodou vertikálnych žalúzií je zrejmé. V prvom rade treba poznamenať estetický vzhľad a širokú škálu farieb, čo je dôležité pre vytvorenie určitého interiéru domu. Aj vďaka možnosti nastavenia otáčania lamiel sa v miestnosti vytvára mäkké difúzne osvetlenie.

Komponenty žalúzií vertikálneho typu sú: rímsa, spojovací reťaz, vážiace činidlá, riadiaci reťaz, lamely a šnúra na ovládanie.

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Hlavným prvkom vertikálnych žalúzií je rímsa. Je vyrobená z hliníka alebo plastu. Posledných odborníkov na materiál neodporúča používať, pretože časom sa pod vážením žalúzií začne pretrhnúť a deformovať.

V tejto podobe mechanizmus výstavby nebude schopný plne fungovať. Tiež časom sa plastické rímsy zmení na žltú a stratia svoj estetický vzhľad.

Je veľmi dôležité, aby každý rok odklíčovali odkvapové vodiče špeciálnym silikónovým mazivom.

Nuance použitia

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Vyberte žalúzie so silnými lamelami a rímsou

Pozrime sa teraz na predĺženie životnosti odkvapov pre vertikálne žalúzie. Aby ste to urobili, musíte venovať pozornosť niektorým nuansom:

 1. Pri nákupe nevyhnutne kontrolujeme kvalitu montáže rímsy. Jeho mechanizmy by mali fungovať bez veľkého úsilia. Tiež stav lana musí byť bezchybný, nemal by byť skrútený.
 2. Prvky rímsy by nemali byť slabé a tenké.
 3. Šírka by sa mala stanoviť z hmotnosti výrobku. Napríklad pri použití žalúzií s ľahkými lamelami vyrobenými z látky vysokej 4 m, šírka rímsy by mala byť 3,5 cm a pre ťažký plast 3 m vysoká šírka 3 cm.
 4. Dodržujte pravidlá prevádzky.

Montáž lamiel musí byť vykonaná len vtedy, keď sú kolmé na rímsu.

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Vyberte si posúvače pre žalúzie s najlepšou kvalitou

Zariadenia, pomocou ktorých sú žalúzie spojené s rímsou, nazývané bežci. Ich kvalita musí byť bezchybná, takže akékoľvek otrasy môžu narušiť celý mechanizmus. Keď ich kupujeme, vždy nás zaujíma výrobca. Sú vyrobené prevažne z plastu.

V spodnej časti sú lamely prepojené pomocou špeciálneho reťazca. Najčastejšie ide o plastový výrobok, ale ak je možné ho kúpiť z kovu, výrazne predĺži životnosť výrobku.

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Obvod slepých zariadení

Váhové činidlá sa usadzujú aj v dolnej časti žalúzií, aby sa rovnomerne umiestnili lamely a zabránilo ich kývaniu pri vetre.

Otočenie lamiel na 1800 poskytuje špeciálny reťazec ovládania, ktorý je zvyčajne umiestnený na boku.

Pomocou ovládacieho kábla sa žalúzie montujú a otvárajú. Je umiestnený vedľa riadiaceho reťazca.

Pásy alebo plastové pruhy - lamely majú rozdielnu šírku. Informácie o zbere vertikálnych žalúzií nájdete v tomto videu:

Odporúča sa, aby okná malých rozmerov získali žalúzie s úzkymi pruhmi a pre veľké s širšími pásmi.

horizontálne

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Zvlášť vhodné vodorovné žalúzie na ovládacom paneli

Mechanizmus horizontálneho uzáveru je úplne identický s vertikálnymi konštrukciami. Rozdiel spočíva v umiestnení lamiel. Sú usporiadané nie vertikálne, ale horizontálne. Takisto existuje rozdiel v spôsobe inštalácie.

Vertikálne žalúzie sú zvyčajne umiestnené tak, že rímsa je pripevnená k stropu a samotný výrobok zatvára nielen okno, ale zachytáva aj časť steny. Horizontálne konštrukcie sú najčastejšie umiestnené vo vnútri okenného otvoru, rímsa je namontovaná na profil. Šírka lamiel vodorovných žalúzií je tiež rozdielna: od 16 do 25 mm.

Montážny proces

Návrh zariadenia je jednoduchý a môže byť vykonaný samostatne. ako nainštalovať horizontálne žalúzie na plastové okná, pozrite sa na toto video:

Schéma prístroja je nasledovná:

 1. Odkvapy by mali byť striktne horizontálne, preto najskôr skontrolujte povrch na upevnenie. V prípade potreby zarovnajte. Ďalej upevňujeme zátky pomocou hmoždiniek. Otvory pre nich sú predvŕtané.
 2. Pripevnite rímsu k držiakom pomocou špeciálnych západiek, ktoré sú na konzolách.

  Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

 3. Pokračujte v práci a prilepte záves na lamely pomocou špeciálnych posúvačov. Tu je potrebné dodržiavať striktnú postupnosť a presadiť pruhy presne tak, ako sú preložené v kotúči.
 4. Ďalej sa na každom páse zavádza vákuové činidlo zospodu a pripája sa spojovací reťazec. Každá váha má na oboch stranách špeciálne zámky.
 5. V záverečnej fáze opäť skontrolujeme správnosť umiestnenia prvkov a kontrolujeme ich v akcii.

Pri správnej inštalácii by mali byť žalúzie hladké a ľahko ovládateľné. Ak sa prvky pri kontrole zastavia, je potrebné znova skontrolovať zariadenie vertikálnych žalúzií.

Mechanizmy riadenia

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

V závislosti od mechanizmu môžu byť žalúzie presunuté do stredu alebo na okraj okna

V závislosti od inštalovaného mechanizmu riadenia uzávierky môže byť montáž konštrukcie uskutočnená rôznymi spôsobmi. Môžu sa presunúť do stredu konštrukcie alebo sa naopak pohybovať od stredu k bokom. Môžu byť zozbierané ako z riadiaceho mechanizmu, tak z neho.

S kontrolným mechanizmom je potrebné rozhodnúť vopred. Preto sa vezme do úvahy veľa faktorov, počnúc všeobecným interiérom miestnosti a usporiadaním nábytku a končiac s vlastnými prioritami.

Princíp operačného a kontrolného mechanizmu pre žalúzie

Napríklad, ak je nábytok umiestnený vedľa okna, bude správne, ak sa žalúzie posunú v smere. Týmto spôsobom vizuálne zväčšuje priestor miestnosti.

Takže výber typu žalúzií, predovšetkým by ste nemali rušiť interiér miestnosti, pretože tieto štruktúry nielen chránia pred slnečným žiarením, ale sú neoddeliteľnou súčasťou pohody a komfortu.