Tlakové vykurovanie a prívod vody

Tlakové vykurovanie a prívod vody

To, že vykurovacie zariadenie v najsilnejšom momente nezlyhalo, vykurovacia sezóna prešla bez problémov, je potrebné pravidelne kontrolovať stav zariadenia, identifikovať všetky opotrebované časti. Táto kontrola sa nazýva "zvlnenie vykurovacieho systému", vykonáva sa podľa určitých pravidiel. 

Čo je to systém krimpovania vykurovania a zásobovania vodou

Kúrenie a zásobovanie vodou sú dva systémy, ktoré pozostávajú z veľkého množstva veľmi rozmanitých zariadení. Ako viete, výkon nejakého viaczložkového systému je určený najslabším prvkom - ak sa to nepodarí, zastaví sa úplne alebo čiastočne. Identifikovať všetky slabé miesta a vykonať tlakové skúšky vykurovania a zásobovania vodou. Jednoducho povedané, tlak je zvýšený zvlášť ďaleko nad pracovníkom, čerpajúcim kvapalinou. Robia to pomocou špeciálnych zariadení, ovládajú tlak manometrom. Druhým názvom pre krimpovanie je hydraulické testovanie. Pravdepodobne je pochopiteľné, prečo.

Tlakové vykurovanie a prívod vody

Tlakované vykurovanie sa vykonáva po každej oprave alebo pred vykurovacou sezónou

Keď je vykurovací systém stlačený, tlak sa zvýši o 25-80%, v závislosti od typu rúr, radiátorov a iných zariadení. Je jasné, že takýto test odhalí všetky nedostatky - niečo, čo nemá bezpečnostnú rezervu, sa pokazí v opotrebovaných trubiek a nespoľahlivé pripojenie sa objaví netesnosť. Po odstránení všetkých zistených problémov zabezpečujeme na chvíľu účinnosť vykurovania alebo zásobovania vodou.

Ak ide o otázku centralizovaného vykurovania, krimpovanie sa zvyčajne vykonáva ihneď po skončení sezóny. V tomto prípade je na opravu dostatok času. Nie je to však jediný čas, kedy sa tieto udalosti uskutočňujú. Tlakovanie stále prebieha po oprave, pri výmene akéhokoľvek prvku. V zásade je to pochopiteľné - musíme skontrolovať, aké spoľahlivé sú nové zariadenia a pripojenia. Napríklad ste zvárané vykurovacie potrubia z polypropylénových rúr. Musíme skontrolovať, ako dobre sa spojenia ukázali. To sa dá dosiahnuť pomocou krimpovania.

Ak budeme hovoriť o autonómnych systémov v súkromných domoch alebo bytoch, nový alebo renovovaný vodovod sa skúša zvyčajne len spustiť vodu, aj keď test sily nebolí. A tu je žiaduce otestovať kúrenie "naplno", a to pred uvedením do prevádzky aj po oprave. Majte na pamäti, že tie potrubia, ktoré sa skrývajú v stenách, v podlahe alebo pod zaveseným stropom, musia byť pred uzavretím testované. V opačnom prípade, ak sa ukáže, že v testoch dochádza k netesnostiam, budete musieť problémy rozobrať / rozbiť a vyriešiť. Len málo ľudí sa bude radovať.

Zariadenie a frekvencia testov

Krimpovanie centralizovaných systémov vykonávajú zamestnanci pomocou bežných prostriedkov, preto sa sotva stojí za to hovoriť. Ale o tom, čo súkromné ​​kúrenie a zásobovanie vodou, určite nie každý vie. Ide o špeciálne čerpadlá. Existujú dva typy - manuálne a elektrické (automatické). Manuálne tlakové čerpadlá sú nezávislé, tlak sa vstrekne pomocou páky a vytvorený tlak sa sleduje pomocou zabudovaného manometra. Takéto čerpadlá môžu byť použité pre malé systémy - je pomerne ťažké čerpať.

Tlakové vykurovanie a prívod vody

Ručný tlakový skúšobný stroj

Elektrické čerpadlá na krimpovanie sú zložitejšie a drahšie zariadenia. Zvyčajne majú príležitosť vytvoriť určitý tlak. Je nastavený operátorom a automaticky sa "chytil". Takéto zariadenia kupujú spoločnosti zaoberajúce sa profesionálnym lisovaním.

Podľa SNIP by sa malo vykonávať hydraulické skúšky vykurovacích systémov každoročne pred začiatkom vykurovacej sezóny. To platí aj pre súkromné ​​domy, ale táto norma je len málo ľudí. V najlepšom prípade skontrolujte každých 5-7 rokov. Ak nechcete vyskúšať vaše vykurovanie ročne, potom nemá zmysel kupovať testovacie zariadenie. Najlacnejšie manuálne náklady sa pohybujú okolo 150 dolárov a ten dobrý - od 250 dolárov. V zásade si ich môžete vziať na prenájom (zvyčajne existujú spoločnosti, ktoré predávajú komponenty pre vykurovacie systémy alebo v kanceláriách na prenájom skladových zásob). Množstvo bude malé - zariadenie potrebujete niekoľko hodín. Takže toto je dobrá cesta.

Zavolajte špecialistov alebo to urobte sami

Ak potrebujete akciu stlačenia vykurovacieho systému alebo dodávky teplej vody na niektoré účely, máte len jednu možnosť - objednať túto službu v špecializovanej organizácii. Náklady na krimpovanie vykurovania sa môžu zdať len individuálne. Závisí od objemu systému, jeho štruktúry, dostupnosti kohútikov a ich stavu. Vo všeobecnosti zvážte náklady na základe sadzby na 1 hodinu práce, a to sa pohybuje od 1000 ruble / hodina až 2500 rubľov za hodinu. Musím zavolať rôzne organizácie a vyrovnať sa s nimi.

Tlakové vykurovanie a prívod vody

Firmy zapojené do kontroly hydraulického systému majú vážnejšie vybavenie

Ak ste vykonali upgrade na vykurovanie alebo dodávku teplej vody svojho domova, a viete, že rúrky a zariadení máte v normálnom stave, nemajú soli a tuku, môžete vykonať tlakovú skúšku na vlastnú päsť. Nikto nebude vyžadovať, aby ste nevykonali hydraulické skúšky. Aj keď ste videli, že potrubia a radiátory sú upchaté, môžete všetko umyť sami, a potom znova otestovať. Ak to jednoducho nechcete, môžete zavolať špecialistov. Okamžite vyčisti systém a vykonáva jeho krimpovanie, a dokonca vám dajú čin.

Tlakové vykurovanie a prívod vody

Hydrostatický test systému (krimpovanie)

Krimpovací proces

Tlaková izolácia domácich vykurovacích systémov začína odpojením od kotolne, automatickým odvzdušňovaním a expanznou nádržou. Pokiaľ toto zariadenie sú uzatváracie armatúry, môžete ich zatvoriť, ale v prípade, že žeriavy budú chybné, expanzná nádoba presne zlyhania, a kotol - v závislosti od tlaku, ktorý je na neho podať a. Vzhľadom k tomu, expanzná nádoba je lepšie odstrániť, tým viac, že ​​je ľahké, ale čo v prípade, že kotol bude musieť dať na prevádzkyschopnosti žeriavov. Ak sú radiátory termoregulátory, sú tiež potrebné odstrániť - nie sú určené na vysoký tlak.

Niekedy nie je testované všetko vykurovanie, ale iba časť. Ak je to možné, odreže sa pomocou zablokovacieho ventilu alebo dočasného prepojky.

Existujú dva dôležité body: krimpovanie sa môže uskutočňovať pri teplote vzduchu najmenej + 5 ° C, systém sa naplní vodou s teplotou nie vyššou ako + 45 ° C.

Potom nasleduje tento postup:

 • Ak bol systém v prevádzke, chladiaca kvapalina je vypúšťaná.
 • Do systému je pripojené zariadenie na testovanie tlaku. Z neho ponecháva hadicu, ktorá končí koncovou maticou. Táto hadica je pripojená k systému na akomkoľvek vhodnom mieste, aspoň na mieste odobratej expanznej nádoby alebo namiesto vypúšťacieho kohúta.
 • Voda sa vleje do nádoby tlakového čerpadla, čerpá sa do systému pomocou čerpadla.

  Tlakové vykurovanie a prívod vody

  Prístroj je pripojený na akýkoľvek dostupný vstup - na napájacom alebo vratnom potrubí - nezáleží na tom

 • Pred zvýšením tlaku musí byť všetok vzduch odstránený zo systému. Na to je možné čerpadlo trochu odčerpať, keď je odtokový kohútik otvorený alebo ho vypúšťať cez vetracie otvory na radiátoroch (Maevsky žeriavy).
 • Systém sa uvedie na prevádzkový tlak, udržiavaný najmenej 10 minút. Počas tohto času zostáva všetok zostávajúci vzduch.
 • Tlak stúpa na test, je udržiavaný na určité časové obdobie (riadené nariadeniami ministerstva energetiky). Počas testu sa kontrolujú všetky prístroje a spojenia. Oni sú skúmaní, pre objavenie úniku. Navyše aj mierne vlhké spojenie je považované za únik (zamlžovanie tiež vyžaduje odstránenie).
 • Počas tlakového testovania sa monitoruje hladina tlaku. Ak počas skúšky jeho pokles nepresiahne normu (predpísanú v SNiPe), systém sa považuje za prevádzkovateľný. Ak tlak klesol mierne pod normálny stav, musíme sa pozrieť na netesnosť, odstrániť ju a potom znova začať zlisovať.

Ako už bolo uvedené, tlaková skúška závisí od typu zariadenia a testovaného systému (vykurovanie alebo príprava teplej vody). V tabuľke sú zhrnuté odporúčania Ministerstva energetiky, uvedené v "Pravidlách technickej prevádzky tepelných elektrární" (odsek 9.2.13), pre uľahčenie použitia.

Typ skúšaného zariadenia Skúšobný tlak Trvanie testu Prípustný pokles tlaku
Výťahové jednotky, ohrievače vody 1 MPa (10 kgf / cm2) 5 minút 0,02 MPa (0,2 kgf / cm2)
Systémy s liatinovými radiátormi 0,6 MPa (6 kgf / cm2) 5 minút 0,02 MPa (0,2 kgf / cm2)
Systémy s panelovými a konvektormi 1 MPa (10 kgf / cm2) 15 minút 0,01 MPa (0,1 kgf / cm2)
Systémy horúcej vody z kovových rúrok pracovný tlak + 0,5 MPa (5 kgf / cm2), ale nie viac ako 1 MPa (10 kgf / cm2) 10 minút 0,05 MPa (0,5 kgf / cm2)
Systémy prípravy teplej vody z plastových rúrok pracovný tlak + 0,5 MPa (5 kgf / cm2), ale nie viac ako 1 MPa (10 kgf / cm2) 30 minút 0,06 MPa (0,6 kgf / cm2) s ďalšími skúškami do 2 hodín a maximálnym poklesom 0,02 MPa (0,2 kgf / cm2)

Upozorňujeme, že pri testovaní vykurovacej a tečúcej vody z plastových rúrok je doba trvania skúšobného tlaku 30 minút. Ak počas tejto doby neboli zistené žiadne odchýlky, systém sa považuje za úspešne podrobený krimpovaniu. Ale test pokračuje ďalšie 2 hodiny. Počas tejto doby by pokles tlaku v systéme nemal prekročiť normu - 0,02 MPa (0,2 kgf / cm2).

Tlakové vykurovanie a prívod vody

Tabuľka korešpondencie medzi rôznymi tlakovými jednotkami

Na druhej strane v SNIP 3.05.01-85 (bod 4.6) existujú ďalšie odporúčania:

 • Testy vykurovacej a vodovodnej sústavy sa vykonávajú s tlakom 1,5 pracovnej, ale nie nižšou ako 0,2 MPa (2 kgf / cm2).
 • Systém sa považuje za prevádzkyschopný, ak po 5 minútach pokles tlaku nepresiahne 0,2 MPa (0,2 kgf / cm).

Aké normy používať - ​​zaujímavá otázka. Zatiaľ čo oba dokumenty fungujú a neexistuje žiadna istota, obe sú oprávnené. Každý prípad musíme pristupovať individuálne, berúc do úvahy maximálny tlak, na ktorom sú vypočítané jeho prvky. Takže pracovný tlak liatinových radiátorov - nie viac ako 6 Atm, skúšobný tlak bude 9-10 Atm. Približne je potrebné definovať aj všetky ostatné komponenty.

Vzduchové krimpovanie

Nie všade a nie vždy existuje možnosť prenajať si krimika, rovnako ako kúpiť. Napríklad je potrebné otestovať vykurovanie v krajine. Zariadenie je špecifické a je veľmi málo šancí na známych. V tomto prípade sa krimpovanie vykurovacieho systému uskutočňuje vzduchom. Na jeho vstrekovanie môžete použiť ľubovoľný kompresor, dokonca aj auto. Tlak je monitorovaný pripojeným manometrom.

Toto krimpovanie je menej vhodné a nie úplne správne. Vykurovanie a zásobovanie vodou sú určené na prepravu kvapalín a sú oveľa hustejšie ako vzduch. Tam, kde voda nie je dokonca vytekať, vzduch vystupuje. Preto s vysokou mierou istoty môžeme povedať, že tam niekde dôjde k úniku vzduchu a tam je voľné spojenie. Okrem toho je ťažké určiť miesto úniku takýmto testovaním. Na tento účel použite mydlový roztok, pomocou ktorého sú odkrvené všetky kĺby a kĺby, všetky miesta, kde môže uniknúť vzduch. Na mieste úniku sa objavujú bubliny. Niekedy musíte vyhľadávať dlho. Preto také tlakové skúšky vykurovacieho systému nie sú veľmi populárne.

Krimpovanie teplej podlahy má svoje vlastné zvláštnosti - najprv musíte skontrolovať hrebeň a všetky zariadenia, ktoré sú na ňom upevnené. Aby ste to urobili, zatvorte všetky prietokové a spätné ventily závesov, naplňte len kolektor teplej podlahy, skontrolujte ho zvýšením tlaku. Po poklese do normálneho stavu jeden po druhom vyplňte slučky v teplej podlahe a potom sa vytvorí pretlak. Proces je podrobnejšie opísaný vo videu. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 8 = 2