Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Dokončujícím důrazem na pokládku je instalace soklové desky po obvodu místnosti. Tento prvek je povinný, protože skrývá malé trhliny mezi podlahou a stěnami, kabeláže a další komunikační kabely. Podlahové lišty dávají spodní část místnosti úhledný a atraktivní vzhled, díky moderním materiálům a jejich barevnému schématu je soklování vynikajícím prvkem výzdoby místnosti. Jak postavit soklovou desku na linoleum pokrývající, aby sloužil majitelům domu na dlouhou dobu, udržet jeho estetický vzhled?

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Soklová deska skryje malé praskliny a drsnosti na podlaze, takže její styl je tak důležitý.

Jaký okraj je vhodný pro linoleum?

Než začnete instalovat základní desku, měli byste ji nejprve zakoupit. Při výběru dekorativních proužků byste měli vzít v úvahu typ krytu, na který se budou hodit. Pokud jde o linoleum, nejlepší možností pro něj jsou plastové lišty nebo výrobky z laminátu. Dřevěné desky z PVC jsou dobré, protože jsou nejen ploché, ale také volumetrické s vnitřními dutinami pro umístění drátů.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Soklová deska pro linoleum.

Jsou prodávány kompletní s spojovacími prvky, takže není obtížné tyto lišty upevňovat. Dřevěné lamely mohou být také ohraničeny spodní částí místnosti, ale jejich instalace bude obtížnější.

Pokud jde o barvu plastových lišt, je nutné vybrat lišty nebo trochu tmavší než linoleum, nebo trochu lehčí. Dobrým řešením bude kombinace barvy lišt s barvou podšívky nebo nábytku v místnosti. U dřevěných lišt je barva zvolena stejným způsobem. Při nákupu lamel z PVC byste měli převzít zboží z jedné šarže, jinak se mohou ve svých odstínech mírně lišit.

Stohování plastových lamel

Každý proces se skládá z několika etap a montáž plastových lamel není výjimkou. Všechny práce zahrnují následující operace:

 1. Produkt měření obvodu místnosti.
 2. Příprava nástrojů a materiálu potřebných pro instalaci.
 3. Čištění stěn od prachu a jejich značení.
 4. Vyvrtejte otvory ve stěnách.
 5. Upevnění latí ke stěnám a jejich připojení.

Zaprvé majitel bytu musel provést měření místnosti kolem obvodu, aby zjistil, kolik soklu bude pro ni vyžadováno.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Schéma pro výpočet požadovaného množství soklu.

Standardní délka plastové lišty je 2,5 m, ale je lepší převzít materiál s okrajem několika metrů. Je nutné vypočítat, kolik je zapotřebí k umístění spojovacích prvků (koncové kryty, vnější a vnitřní rohy, konektory).

Dále majitel bude muset připravit veškeré materiály a nástroje pro práci. Kromě lišt a spojovacích prvků budou tyto:

 • stavební vysavač;
 • hadříkem nebo kartáčem.
 • stavební ruleta;
 • tužka;
 • kladivo;
 • pila na kov;
 • šroubovák;
 • wl;
 • perforátor;
 • šroubovák;
 • šrouby.

Je důležité, aby čištění spodní část stěn a linolea, přiléhající k nim od prachu a nečistot s použitím speciální vysavač, hadříkem nebo kartáčkem a mírné zdřímnout. Poté můžete pokračovat s označením. Je lepší začít od rohu. Označení je následující. Trvat dlouhou tyč a položila ji na konci rohu, pak podstavec je aplikován na zdi tak, aby roh místnosti a úhel shodoval bar.

První značka se dělí ve vzdálenosti 5 cm od rohu: tam bude díra č. 1. Potom je vzdálenost 40 cm měřena páskou a díra č. 2 je označena tužkou. Stejným způsobem jsou označena všechna ostatní místa pro otvory. Potom se sokl posune stranou a začíná být vrtán.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Schéma instalace příslušenství na soklu.

Je lepší vyvrtat otvory pomocí děrovače, ale pokud je zeď v suterénu domu, udělá se profesionální vrtačka. Když jsou otvory připraveny, měli byste znovu použít vysavač nebo kartáč, abyste odstranili veškeré nečistoty, které se objevily. Další etapou práce bude instalace plastových hmoždinek do otvorů. Jsou vjížděni do zdi s kladivkem.

Dále je nainstalována soklová deska. Při návrhu plastových pásů je umístěn kanál pro pokládání kabelu, který je umístěn na přední stěně odnímatelné tyče. Před instalací je horní část pásky odstraněna. Zadní část by měla být přiložena ke stěně a potom propíchnout otvory v ní. To lze snadno provést pomocí šoupátka, protože sokl je velmi měkký. Všechny otvory pásky se musí shodovat s hmoždinkami, do kterých je třeba do otvorů vložit šrouby a potom je našroubovat pomocí šroubováku nebo šroubováku. Když se délka tyče přiblíží na konec a bez šroubů bude 1-2 otvory, druhý konec soklu bude muset být nasazen na konektor a teprve poté šroubovat poslední šrouby.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Otvory na lištách pod šrouby použijte pomocí šroubu.

Vedle konektoru je připojen další kus desky z plastu a jeho instalace je podobná prvnímu segmentu. Přijde čas, kdy bude nutné odřezat kus soklu, protože na cestě bude roh místnosti. K tomu je vhodná pila na kov. Konec plastového pásu je opět zasunut do rohu konektoru a pokračuje v montáži výše popsaným způsobem. Stejným způsobem upevňují podstavec k ostatním stěnám místnosti.

Poté pod úrovní hmoždinek opatrně umístěte dráty do speciálních drážkování zadní části soklu. Aby byla zajištěna správná fixace komunikace v kanálech, mohou být pro spolehlivost lepeny na dvou místech s oboustrannou páskou. Potom jsou úzké čelní panely popruhu připojeny k zadní části.

Montáž plochých plastových lamel

Montáž ploché lištové lišty se liší od instalace pásů objemu. Obvykle je plochý sokl nespojen ke stěnám, ale na ně je nalepen pomocí tekutých hřebíků. Pro práci budete potřebovat:

 • úroveň budovy;
 • tužka;
 • ruleta;
 • pilové pily;
 • lepidla na nehty.

Za prvé, stejně jako ve výše popsané instalační metodě, je nutné připravit požadované délkové pásy po celém obvodu místnosti a zvolit rohy k nim. Poté se musíte pokusit naklonit lemování ke stěnám, abyste zjistili, zda jsou všechny materiály dostačující a zda se dobře hodí k sobě.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Montáž plochých plastových lišt.

Pak pokračujte k položení latí na stěnách. Chcete-li to provést, naneste lepidlo na čistý vnitřní povrch prvního pásku vlnovkou nebo ve formě bodů a pak pevně přitiskněte panel na stěnu.

Stejným způsobem přicházejte se všemi ostatními částmi soklu, pokud je to nutné, spojte jejich díly s rohy a konektory. Nedotýkejte se z tuby příliš mnoho lepidla. Aby nedošlo k jejich rozmazání s podstavcem, linoleem a nepotřebnou částí zdi. Suché tekuté nehty se pohybují přibližně 12 hodin a nakonec se po 7 dnech ztuhnou.

Hlavní podmínkou tohoto zařízení je, že instalované prkna by měla být přilepena pouze do zdi, a může jen lehce dotknout linoleum. Pokud se připojit pouze na podlahy, pak v průběhu času se stává, smrštění, která vede ke vzniku mezer mezi pásem a stěnou, aby linoleum se bude pohybovat od svislé plochy základní desky. Někteří majitelé se snaží zajistit popruhy k upevnění na stěnu a na linoleum, ale i to je chyba, protože smrštění linoleum přispívá ke zhoršení vzhledu plastu: to praskání a deformace.

Jak nainstalovat dřevěné lamely a dýhy?

Ačkoli plastové pásky získávají popularitu ne za dny, ale za hodinu, majitel místnosti, za přítomnosti touhy po linoleu může dát soklu přírodního materiálu. Obtížnost při práci s dřevěnými lamelami je způsobena tím, že je obtížnější je přizpůsobit nejen nerovným stěnám a podlahám místnosti, ale také vzájemně. Ujistěte se, že jste před instalací soklových desek maloval nebo lakoval. Všechna tato opatření vyžadují více času a úsilí.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Schéma postupné instalace soklu.

Montáž dřevěných pásů může být provedena stejným způsobem jako ukládání sypkého plastu. Provedou se stejné operace: značení, prořezávání, předběžné testování, vrtání otvorů s děrovačem a upevnění soklu na stěnu pomocí hmoždinek a šroubů. Někdy jsou dřevěné lamely připevněny ke zdi, ale svislý povrch by měl být také dřevěný. S touto instalací je lepší použít dláto, aby nedošlo k zasažení nepotřebné části základové desky pomocí kladiva a nedeformujte dřevěnou tyč.

Namísto masivního soklu se často používá dýha, z několika tenkých vrstev dřeva různého druhu (borovice, olše, popela), slepené dohromady. Tento materiál má jinou barvu a texturu a je ideální pro takové podlahy jako linoleum. K stěně a podlahové dýze lze připojit několika způsoby:

 1. Lepidlo (pomocí tekutých hřebíků).
 2. Samořezné šrouby.
 3. Pomocí speciálních klipů.

Jak položit podstavec na linoleum: způsoby pokládky

Prvky pro upevnění plastových lišt.

Při výběru jakéhokoli způsobu montáže musíte všechny části soklu, které budou navzájem ukotveny, pil s pilou v úhlu přibližně 45 ° a pečlivě nasadit jeden kus tyče na druhou. První dva způsoby, jak položit podstavec z dýhy, jsou prováděny stejným způsobem jako instalace pevného nebo plochého soklu, jehož postup je popsán výše.

Třetí metodou je upevnění na klipy. Jedná se o speciální zařízení, která jsou prodávána kompletní s dýhou. Po úpravě délky lišt by měla být každá spona připevněna ke svislé ploše a zatlačena co nejblíže k linoleu. Pak by měla být uvedena na stěně upevňovacího prvku a vyvrtána díra pro hmoždinku v něm. Po vložení plastového hmoždinku do dokončeného otvoru je zadní část spony upevněna ke stěně pomocí šroubu.

Další díra je vyvrtána 40 cm od prvního dílu a provede se stejný postup. Po instalaci všech potřebných svorek je možné jejich spodní části vytahovat požadované komunikační vodiče a dlahy je možné položit na spony. Pokud jsou všechny způsoby instalace prováděny správně a přesně, krásné a vysoce kvalitní lištové lišty dlouho potěší jejich majitele.