Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

Ocelové trubky se postupně vytlačují z trhu: jsou to hodnotní konkurenti, kteří stojí méně, jsou jednodušší a neslouží. Například trubka pro teplou a studenou vodu, topný systém, je vyrobena z kovového plastu. Jak správně instalovat potrubí z kovového plastu, které kování, jak je používat k připojení segmentů do jednoho celku - to vše bude projednáno. 

Typy armatur pro potrubí z kovoplastu

Struktura kovových plastových trubek je taková, že je nelze svařit nebo spárovat. Proto jsou všechny větve a některé ohyby vyrobeny pomocí kování - speciální prvky různých konfigurací - odpaliče, adaptéry, rohy atd. S jejich pomocí je sestaven systém jakékoliv konfigurace. Nevýhodou této technologie jsou vysoké náklady na armatury a čas potřebný k jejich instalaci.

Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

Přibližný sortiment kování pro montáž kovových plastových trubek s lisem

Kovové plastové trubky jsou také, že se dobře ohýbají. To vám umožní používat méně kování (jsou drahé). Obecně platí, že armatury pro trubky kov-plast jsou:

 • Krimpování.
 • Lisovací kování (stiskněte).

Rozhodněte, jaký typ kování jednoduše použijte. Krimpovací nástroje se používají pro potrubí, které jsou vždy přístupné - v průběhu času jsou vyžadována připojení. Lisování může být zajištěno. To je celá volba - potřebujete vědět, jaký typ instalace kovových plastových trubek bude na určitém místě.

Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

Vzhled některých tvarovek s převlečnou maticí - šroub nebo zalomení

Obecný nedostatek kovoplastových trubek - vzhledem k konstrukci tvarovek na každém kloubu se úsek potrubí zužuje. Pokud je několik spojení a trasa není dlouhá, nemůže mít žádné důsledky. Jinak je nutné zvýšit průřez potrubí nebo čerpadlo s vyšším výkonem.

Příprava na instalaci

Především je třeba na kus papíru nakreslit celý vodovod nebo topný systém. Na všech místech větví nakreslete kování, které musí být instalováno a podepsáno. Takže je vhodné je zvážit.

Nástroje

Pro práci kromě potrubí a zakoupeného kování potřebujete:

Truborez. Zařízení, které připomíná pár nůžek. Zajišťuje správné umístění řezu - přísně kolmo k povrchu potrubí. To je velmi důležité.

Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

Tento nástroj řeže kovoplastové (a nejen) trubky

Kalibrátor (kalibr) pro trubky kov-plast. V průběhu řezání je trubka mírně zploštělá a její okraje se lehce krouží směrem dovnitř. Kalibrátor je potřebný pouze k obnovení tvaru a zarovnání okrajů. V ideálním případě se okraje vyfouknou - takže připojení bude spolehlivější.

Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

Typy kalibrátorů

 • Záhlubník - zařízení pro zkosení. Bude také pracovat stavební nůž nebo brusný papír. Často kalibrátory mají rty pro zkosení, takže bez tohoto nástroje se můžete dostat.
 • Zařízení pro armatury armatur:
  • pro krimpování potřebujete dva klíče vhodné velikosti;
  • pro lisovací kování - klempířské kleště.

   Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

   Manuální klempířské lisy nebo lisy, zařízení pro řezání MP trubek a kalibrátoru. Ve skutečnosti je to celý nástroj potřebný k instalaci lisovacích tvarovek a montáž kovových plastových trubek

  V zásadě všechno. Namísto řezačky trubek můžete použít pilu s kovovou čepelí, ale musíte ji řezat přesně kolmo k povrchu. Pokud věříte vaší oční kouli, vezměte si stoličku.

  Pořadí přípravy

  Kovové a plastové trubky malého průměru ve svitcích jsou v prodeji. Před instalací je z pozice odstraněn kus požadované délky. V takovém případě je třeba vzít v úvahu délku, která se dostane do armatury. To znamená, že je třeba odříznout kus s malým okrajem - na 1,2-1,5 cm.

  Okraje segmentu jsou zkoumány, pokud jsou otřepy (při řezání řezačkou trubek se to neděje, to je nevýhoda při řezání pilou), jsou vyrovnány. Poté je pomocí zkosení nebo kusu brusného papíru odstraněn zkosený povrch - plast je uzemněn pod úhlem uvnitř trubky i venku.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Řezat, kalibrovat a zkosit

  Poté zachyťte kalibrátor, vytlačte ho silou do trubky a otočte, zarovnejte geometrii a narovnejte "rozdrcené" hrany. Poté můžete pokračovat instalací kovových plastových trubek a instalací kování.

  Jak vyrovnat plastovou trubku

  Jak již bylo řečeno, tento typ potrubí jde do zátok, to znamená, že jsou zkroucené. Odřízněte kousek, ruce, abyste ji trochu vyrovnali, ale jak dosáhnout ideální rovinnosti. To je důležité, pokud je potrubí otevřené. Receptura je jednoduchá:

  • Najděte plochou desku nebo kus dřevotřísky, překližky atd.
  • Zarovnaný segment zabalený do měkké tkaniny (můžete ve starém froté ručníku).
  • Na desce rozvinout, úroveň.

   Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

   Obvykle při položení vodovodu na místě musí být silnice ohnutá, na některých místech položená rovná místa

  Po sevření segmentu můžete kalibrovat jeho okraje.

  Instalace trubek z kovoplastu s kompresními armatury

  Lisovací armatury se skládají z několika částí. Základová skříň se závitem. K dispozici je také kroužek, který upevňuje kus trubky na kování a převlečnou matici, která upevňuje spojení. Důležitou součástí je těsnicí kroužek, který zajišťuje těsnost.

  Tento způsob instalace je dobrý, protože není potřeba žádné speciální vybavení. Druhý plus - sklopné spojení a v případě potřeby můžete namontovat armaturu. Pokud selže nebo je potřeba změnit konfiguraci potrubí. A je to velmi výhodné.

  Existuje však také nevýhoda: čas od času na nitě je únik. Eliminuje vše jednoduše - půl otáčky. Ale kvůli tomu musí být všechna spojení dostupná a nemožná. Rovněž naráží na potřebu ověření - tok a proudění. Ne každý to má rád.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Podívejte se tedy na kompresní kování

  Sortiment armatur je široký úhel, odpaliště, křížky, adaptéry (od jednoho průměru k druhému). A to všechno s různými úhly, v různých průměrech.

  Instalace potrubí z kovoplastového materiálu na kompresní armatury začíná tím, že je odstraněna převlečná matice a kroužkový kroužek, je zkontrolována přítomnost těsnicí kaučuk. Poté začne samotná montáž:

  • Na trubku je vložena matice a prsten.
  • Řez se vytáhne na kování, dokud se nezastaví. Zastavení je indikováno speciálním malým výstupkem.
  • Prsten se rovněž natáhne co nejdále proti montáži.

   Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

   Před utažením matice

  • Spojovací matice je utažena. Nejprve ručně se pomocí dvou klíčů dotáhne kombinace kovových plastových trubek. Jeden drží tělo kování, druhý otáčí matici.

  To je vše, proces montáže komprese (šroubové, závitové) se dokončuje. Existuje pouze jedna nuance: pokud systém naplníte nemrznoucí kapalinou, okamžitě vyměňte těsnění. Ti, kteří jdou v soupravě, budou velmi rychle zmrznout ledem. Dejte paronitu nebo teflon. Pouze oni mohou zajistit těsnost. Obecně platí, že u systémů s nemrznoucí kapalinou je lepší použít lisovací armatury. Nepřesahují přesně tok (pokud je řádně zvlněný).

  Instalace klempířských (lisovacích nebo tlakových) armatur pro MP trubky

  Instalace trubek z kovoplastu pomocí pojistných tvarovek vyžaduje přítomnost speciálních klíšťat. Jsou manuální, jsou elektrické. Každá je vybavena sadou obložení pro různé průměry. Ruční, samozřejmě, jsou levnější. Toto zařízení není nutné kupovat - stačí jen jednou. Je mnohem výhodnější pronajmout si.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Lisovací armatura pro MP trubky

  Obsahuje lisovací kování dvou částí - skutečné tělo a objímku pro lisování. Před připojením trubek z kovového plastu připravte řez. Stejné jako při použití kompresních tvarovek, ale zkosení je odstraněno pouze zevnitř. Postup je následující:

  • Vložte objímku na trubku.
  • Na armaturu je namontováno těsnění, které zabraňuje elektrochemické korozi.
  • Trubice se vloží do armatury - dokud se nezastaví. Na těle ventilu je otvor, ve kterém by měl být okraj potrubí viditelný.
  • Vezměte kleště, které jsou vybaveny vhodnou podšívkou (požadovaný průměr). Roztoči jsou instalováni blízko okraje armatury, spojovací úchytky společně stlačují část. V důsledku toho by měly být na objímce dobře viditelné dva konkávní pásy. Jejich hloubka by měla být stejná. Po prolisování se potrubí může otáčet kolem potrubí.

  To je vše, instalace kovových plastových trubek pomocí komprese je dokončena. Takový kloub odolává tlaku až 10 atm, což je pro většinu systémů dostačující. Není vhodný pouze pro topné systémy domů s počtem podlaží. více než 16. Mají větší tlak v systému.

  Jak ohýbat plastovou trubku

  Často instalace potrubí kov-plast, je nutné ohýbat potrubí. Můžete to udělat rukama nebo pomocí pramene. Je snadnější a rychleji pracovat s pramenem, ale musí být zakoupeno (je to nenákladné). Pružina je vložena uvnitř trubky a ohnutá v požadovaném směru. Potrubí zopakuje ohyb, pružina je odstraněna. Ohýbání kovových trubek s pružinou je jednoduché - nevyžaduje se žádné úsilí, akce jsou snadno ovladatelné, je možné výsledek upravit.

  Co je dobré s touto metodou, je, že nemůžete vytlačit stěny, což se stává, když v manuálním režimu uplatníte zbytečné úsilí. Také nemůžete udělat prudší ohyb (s poloměrem menším než minimum) a vytlačit stěny na ohybu vrtáním průřezu.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Pružina pro ohýbání plastových trubek

  Postupně manipulujte s potrubím MP. Vezměte si ruce po obou stranách záhybu (ve stejné vzdálenosti od středu budoucího oblouku), palce dolů podepírují potrubí. V této poloze začnete snižovat hrany, zatímco palce zatlačíte palcem.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Ruční ohýbání plastových trubek

  S touto metodou, někdy, z nadměrného úsilí, potrubí ztratí svou geometrii. To negativně ovlivňuje jeho propustnost. Takové pozemky nelze umístit do vodovodního nebo topného systému. Aby se zabránilo takovým situacím, je ohnutí sedáku. Můžete to udělat pouze s konstrukčním vysoušečem vlasů. Nemůžete použít otevřený oheň. Vytápěný plast se snadno ohýbá. Nicméně, to není stlačit (nejdůležitější - nepřehánějte to).

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Způsoby ohýbání MP trubek

  Dalším způsobem, jak se vyhnout deformaci, je nalít do písku. Nedovolí, aby se stěny zmenšily.

  Jak se připojit ke stěnám

  Když je potrubí otevřené, musí být nějakým způsobem upevněno na stěnách. Obvykle se pro tento účel používají speciální plastové svorky. Jediné - pro pokládání jednoho závitu potrubí. Obvykle se používá k distribuci vody. Existují dvojče - nejčastěji jsou instalovány pro vytápění - dodávka a návrat ve dvou trubkových systémech jsou paralelní.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Klipy pro montáž kovových plastových trubek na stěnu

  Tyto klipy jsou instalovány přes každý měřič (mohou být častěji). Pod každým otvorem je vyvrtána do stěny, zasunutá zátka požadovaného typu (vybraná v závislosti na typu materiálu, ze kterého jsou stěny vyrobeny). Velké zatížení se nepředpokládá, ale zásobování vodou a vytápění jsou mnohem přitažlivější, pokud je vše přesně stanoveno, stejně jako v linii.

  Neštandardní připojení: s kovovými trubkami, přepínání na jiný průměr

  Při výměně přívodu vody nebo topení je často nutné kombinovat kov a plast. Nejčastěji se to vyskytuje na větvích stoupačky. V tomto případě se kovová trubka odřízne ve vzdálenosti - 3 až 5 cm, na níž se navazuje. Dále je na závitu navinuta armatura se spojovací maticí (kleštinou) nebo vnějším závitem. Další montáž kovových plastových trubek probíhá podle obvyklé technologie.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Některé typy kování, které lze použít při přechodu z kovu na kovový plast

  Pro průměr kovové trubky je vybrána armatura a závit na adaptéru musí být vnitřní - trubka je vyříznuta vnější. Toto spojení vyžaduje zhutnění. Sbalte lnu a namažte balicí pastu nebo jednoduše použijte dýmku.

  Připojení dvou trubek různých průměrů se projevuje přesně stejným způsobem. Pouze vhodná armatura s maticemi / vsuvky vhodného průměru je nutná.

  Příklad distribučního systému vody

  Nejdříve vypracujeme plán pro distribuční systém vody. Můžete to udělat na list papíru, který označuje potřebné kování. Vezměte prosím na vědomí, že instalace kohoutu vyžaduje instalaci armatury s nití na konci. Jeřáby jsou potřeba na odbočkách do domácích spotřebičů a na sanitární zařízení, na radiátory pro vytápění. To umožňuje odpojit zařízení bez překrytí celého systému. Typ závitu a jeho velikost je zvolen v závislosti na druhu použitého jeřábu.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Příklad vodovodu na potrubí kov-plast

  Rovněž jsou potřebná přechodná armatura před a po pultu (voda nebo vytápění závisí na typu systému). Kreslení podrobného plánu, nastavení rozměrů na všech stránkách. Podle tohoto výkresu zvažte, kolik a co potřebujete. Kování je možné zakoupit přesně v seznamu a je žádoucí, aby potrubí bylo s určitou rezervou. Za prvé, můžete se mýlit při měření, za druhé, za nepřítomnosti zkušeností, můžete kazit nějaký kus-cut méně než chcete, nebo nesprávně komprimovat, atd.

  Souhlasíte s možností sdílení

  Když kupujete vše potřebné, dohodněte s prodávajícím, že v případě potřeby můžete některé součásti změnit / vrátit. Oni jsou často mýlí dokonce profesionály, a dokonce i ti, kteří se rozhodli dělat vodiče vodovodního systému nebo topení z kovu-plastové sami a ještě více. Zbytek trubky se nikdo nevrátí a armatury snadno. Ale pro záruku držte šek.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Někdy je vhodnější používat kolektory. Umožňují vám paralelně propojit několik spotřebitelů. K dispozici jsou kolektory pro vodu a topení (s rozložením teplé podlahy)

  Kdy a jak začít pracovat

  Návratu domů, šíření kování jazyce: montáž plastových trubek v létě může být provedeno najednou, v zimě je nutné počkat na nějakou dobu (12 hodin), dokud nejsou všechny prvky nejsou v rovnovážném stavu na pokojovou teplotu. V určitém okamžiku je požadována jedna trubková část požadované délky. Je to trochu déle, ale nebudete tak zmateni. Další opatření závisí na zvoleném typu armatury.

  Jak připojit a namontovat trubky kov-plast

  Topení s kovovými plastovými trubkami se provádí pouze u lisovacích armatur

  Po dokončení instalace potrubí z kovového plastu se potrubí kontroluje. Pokud je to vodovodní potrubí, stačí otevřít kohoutek u vchodu. Postupujte postupně a hladce. Systém okamžitě začne naplňovat vodou. Pokud nikde nikde neplynulo - všechno jste udělali v pořádku. Pokud některá spojení protékají, musí být buď předělána - pokud jsou použity lisovací kování, nebo jsou dotaženy - pokud byla sestava na lisovacích konektorech.

  Pokud byl systém vytápění sestaven z kovových plastových trubek, musí být před spuštěním pod tlakem - testovat vysokým tlakem čerpáním studené vody do systému. Pokud je test úspěšný, můžete provést zkušební provoz topení.

  Související videa

  Znovu odborníci na Valtek (Valtek), jejichž výrobky jsou považovány za jednu z nejlepších na tomto trhu, vysvětlí, jak správně instalovat kovové plastové trubky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 64 = 67