Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Kouření, jako metoda konzervace výrobků, je již dlouho známo. Dnes neztrácí význam, a to nejen kvůli dlouhé životnosti, ale kvůli chuťovým vlastnostem, které produkt získává. V tomto článku hovoříme o tom, jak si vyrobit kouřový generátor pro studené kouření sami. 

Tradiční zařízení pro kouření a kouř

Bez ohledu na typ kouření je zdrojem kouře oheň. Při studeném kouření je hlavním důvodem, že kouř je studený nebo teplý, ale není horký. Maximální teplota je v řádu + 40 ° C. K tomu je oheň chován několik metrů od kuřácké skříně, mezi nimi je umístěn potrubní komín. Při průchodu touto cestou se kouř zchladí na přijatelnou teplotu.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Přístroj je kuřák různých typů

Přístroj komína je dlouhý proces. Trasa kouře musí poskytnout normální chladič a musí být vzduchotěsná. Chcete-li vytvořit komín, můžete použít standardní kovový komín (nikoliv však pozinkovanou ocel), ale aby se dým mohl lépe vychladnout, je potřeba potrubí ponořit do země. Obecně jde o obtížný úkol. To je důvod, proč dává přednost vybudování udírna uzeného - méně problémů - nad ohněm barel a nastavit Copts ...

Existuje však jednoduchý kouřový generátor pro studené kouření, který bude stát pár tisíc. Práce však vyžadují svařovací stroj a schopnost s ním pracovat. Vše ostatní je možné zakoupit na trhu nebo v obchodě. Pokud máte všechny součásti, můžete vytvořit kouřový generátor pro kouření sami za hodinu nebo dvě.

Jednoduchý generátor kouře pro studené uzené ruce

Pokud nepotřebujete objem výroby, můžete z kovové trubky vytvořit malý a jednoduchý generátor kouře. Z trubky tvoří tělo, které je naplněno pilinami nebo hoblinami. Čipy jsou osvětleny zdola, kouř stoupá nahoru, kde je odváděno pomocí svařované trubky do kouřící komory. Pro zvýšení tahu v horní části pouzdra je připojen kompresor s nízkým výkonem o kapacitě 1,5-2 litrů / min. To znamená, že můžete použít akváriový kompresor nebo jednotku ze staré chladničky. Pokud je k dispozici výběr, je vhodnější akvárium, protože může upravit intenzitu výdeje kouře.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Generátor kouře pro studené kouření vlastním rukama: návrh a princip fungování

Při výstupe z tohoto generátoru kouře je kouř mírně teplý. Oheň je velmi malý, oheň se pomalu roztahuje, vzniklý kouř pomalu stoupá pilinami. Zchladí se, piliny vyschnou. Obecně platí, že vše funguje dokonale.

Materiály

V případě generátoru kouře můžete použít:

 • kulatá trubka o průměru 80-90 mm;
 • Profilované potrubí se stranou 80 mm nebo více.

Čím větší je průřez, tím více bude dřevo položeno dovnitř, tím déle bude generátor kouře pracovat na studené kouření na jedné záložce.

Délka potrubí je 60 cm a více. Optimum - asi 1 metr. Opět platí, že čím větší je trubka, tím více paliva můžete položit. Na druhé straně příliš velký generátor kouře je nepohodlný na vyplňování a čištění, protože se ukázalo být těžké a těžkopádné.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Generátor kouřového kouře - jedna z možností

Potřebujete potrubí 3/4 palce - kus centimetrů 30 nebo více. Trubice asi 1/4 palce nebo tak. Její délka je již vybrána, ale měla by být 20 cm.

Stále potřebuje mřížku. Může to být jakákoli kovová mřížka s článkem o tloušťce 2 až 3 mm nebo deskou s častými otvory. Pro nohy najdeme malé kusy tyče / vyztužení / kovový proužek. Některé designy se bez nich, ale s nimi design je stabilnější.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Přibližně takový akvarijní kompresor je vhodný pro domácí generátor kouře

Stále potřebujeme kompresorovou kapacitu 1,5-2 litry / min, nejlépe s možností nastavení výkonu. Tyto požadavky odpovídají akvarijním kompresorům. A potřebujete tlumivku, abyste jej mohli propojit pomocí kompresoru.

Montáž

Popsanému generátoru kouře budeme popisovat studené kouření na základě průřezu profilu 100 * 100 mm. tento proces je téměř neliší s kulatou trubkou, ale svařovat trubky obtížnější, pokud máte malé zkušenosti v oblasti svařování, lepší využití ve tvaru (čtverec) potrubí.

 • Ve vzdálenosti 2 cm od spodního okraje bulharštiny dělají řezy na dvou protilehlých stranách.
 • Vyřezáme čtverec z mřížky o velikosti nepatrně větší než průřez trubky. Vložíme je a upevníme je v opačných řezech.

  Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

  Nastavte mřížku dolů

 • Na druhé straně svařte kus trubky 3/4 palce.

  Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

  Mohou být svařeny nebo namontovány na šroubový spoj

 • Přísně naproti tomu je nutné spojit kompresor. Musí být umístěn tak, aby se jeho střed shodoval se středem již svařeného tří čtvrtého potrubí.
 • Teď vezměte tenkou trubičku. Musí být vložen do tlumivky, musí projít tělem a vstoupit do trubky opačně o 1 cm. Žádné další, ale ne méně. Prostřednictvím této trubice vychází vzduch z kompresoru. Vytvořením trakce stimuluje spalování. Nastavením výkonu kompresoru je regulována intenzita výstupu kouře.

  Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

  To by se mělo stát nakonec

 • Vytvořte víko. Z kusu kovu jsme vyřízli čtverec, o něco větší než část potrubí trupu. Střed díry, nainstalujte rukojeť. Výhodně dřevěné. Ačkoli kouř a ne horké, ale případ je ohříván "ohněm", který hoří na dně. Tato obálka není příliš pohodlná, protože letí. Po vykreslení obrysu potrubí odstupujeme z přijaté linky o pár milimetrů a svaříme kovový pás o šířce 1 cm nebo tak. Takový kryt už neletuje.

  Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

  Dokončené zobrazení a hlavní část stavby

 • Ze spodní strany, kde je mřížka pevná, svařte čtyři kusy tyče / výztuže. To jsou nohy.

To je všechno. Domácí kouřový generátor pro studené kouření. Připraveno. Může být testován. Pro snadné použití můžete nohy svázat. A pamatujte si, že skrze mřížku budou vyhozeny žhavé uhlí a popel, takže dýmový generátor pro studené kouření není nehořlavou podložkou.

Jak to funguje

V potrubí jsou položeny suché hobliny. Můžete použít piliny, ale pak na tenké trubce, umístěné v horní části, položit na pružinu, která podél délky dosáhne na vlastní síť. Stav a kvalita pružiny nejsou důležité. Její průměr je důležitý - asi 2 cm. Proč je potřeba? Aktivace spalování a normálního výstupu kouře.

Když je tělo naplněno pilinami, leží hustě, výrazně ztěžuje výstup kouře, sání vzduchu je velmi slabé, všechno hoří. Pružina je také zapotřebí k aktivaci spalování. Prostřednictvím něho přichází kouř, vytváří tah (od mříže - přes pružinu - po odbočku).

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Záložka je zapálena zespoda - přes mřížku

Po naplnění skříně pilinami se vznítí zespodu. Toho lze dosáhnout plynovým hořákem, nakloněním kouřového generátoru pro kouření na jeho straně. Když se čipy začnou spálit, položíme víko a zapneme kompresor. Pokud jsou hobliny / piliny suché, začne se akusticky vstoupit. To je všechno. Vytvořil jste generátor kouře pro studené kouření sami.

Modernizace

Výše uvedená konstrukce je plně funkční. Má však mnoho nevýhod, což není příliš výhodné. Na základě výsledků jejího použití byly vylepšeny a vylepšeny.

Nastavitelný tah

Jedním z hlavních nevýhod popsané konstrukce je špatná regulace intenzity hoření. Lze jej mírně změnit změnou výkonu kompresoru. K konstrukci lze přidat nastavitelný popel. Může být provedeno na principu brány:

 • Ve spodní části trupu (nad upevňovacími body stohů) svařte kus kulatého potrubí o délce 10-15 cm.
 • Vyvrtejte dva otvory, které jsou naprosto opačné.
 • Vezměte prut, který prochází těmito otvory. Jeho délka je o 20 cm delší než průměr trubky.

  Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

  Schieber vypadá takto

 • Z kovového plechu (o tloušťce 2-3 mm) vyřízněte kruh. Jeho průměr je o něco menší než vnitřní průměr trubky.
 • Z lišty uděláte "rukojeť" (ohýbejte ji).
 • Vložte rukojeť do otvorů a svařte kruh.

Všechno, nastavitelná klapka je připravena. Otočte jej, nastavte intenzitu přívodu vzduchu a nastavte intenzitu hoření.

Popelník

Další nevýhoda - prostřednictvím sítě se probudí. Generátor kouře můžete umístit na kovovou desku, ale můžete vytvořit popelník. Mimochodem, brána může být provedena v popelové věži. To bude správnější, protože vzduch může být téměř zablokován, což nelze dosáhnout s branou v trupu - vzduch přichází přes mřížku.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Popelník - malý kontejner o velikosti o něco větší než tělo

Popelník je vyroben z kusu trubky s o něco větší průřez než trubka na těle. Pokud ne, budete muset vařit. Dno je svařeno na kus trubky, k tělu - po obvodu - tenký pás kovu. Tělo je vloženo do popelníku (nohy jsou také svářeny).

Sběr kondenzátu

Při použití kouřového generátoru pro studené kouření se uvolňuje kondenzát. To komplikuje život, zejména pokud je venkovní teplota nízká. Řešení problému vytvořením kolekce pro kondenzát. Postupujte takto:

 • výstupní trubice generátoru kouře je spuštěna dolů,
 • v dolním bodě nastavíme kondenzační nádrž a svaříme dvě trubky - jeden proti sobě;
 • na opačné straně trubka opět stoupá a vstoupí do kuřácké skříně.

  Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

  Pro sběr kondenzátu komplikuji trasu dodávání kouře

U takového zařízení je velká část kondenzátu v nádrži. Problém není tak ostrý.

Nejjednodušší elektrický sporák

Pokud uzené potřeby „právě teď“, lze použít velmi jednoduchý způsob, jak: je třeba elektrický vařič, hlaveň bez spodní části nebo úseku potrubí o velkém průměru, drátěného pletiva s buňkou alespoň 10 x 10 cm překližkové desky nebo železa. Still - piliny a „objekt kouření.“

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Nejjednodušší kouřový kouř chladného kouření může být postaven na základě elektrických varných desek a sudů

Taková udírna studeného kouření je obvykle umístěna na ulici, ve dvoře. Je třeba vyčistit plochu vegetace, nainstalovat elektrický sporák. Na to - kovový kontejner (což není škoda vyhozet). Piliny se nalijí do nádoby.

V horní části válce / trubky, po zasunutí z horní hrany 10-5 cm, vyvrtejte čtyři otvory. Jsou umístěny diametrálně nebo proti sobě. V nich procházíme kolíky. Můžete mít kovové tyče, můžete - tyčinky. Volba závisí na hmotnosti skládaných výrobků nebo na dostupnosti. Samotné tyče mohou být uspořádány v příčném směru nebo jako dvě paralely, které se nacházejí kolem 1/3 průměru pláště udírny. Ze shora na tuto podporu položíme mřížku s výrobky připojenými níže. Udírnu zakryjeme překližkou nebo kovovou deskou.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

V horní části hlaveň vyvrtáme otvory, do nich vkládáme mřížky s suspendovanými výrobky

Zapněte dlaždice. Po chvíli se piliny začnou kouřit. Doba "práce" na jedné záložce závisí na počtu pilin, ale v průměru je 3-5 hodin. Pak musíme odložit tělo, naplnit piliny a dát vše na své místo. Je to těžké, nepříjemné a plné "nehod". Ale návrh je velmi jednoduchý, je to "pochodová" volba, která nezahrnuje pohodlí.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Jedná se o kouřový kuřák v sestavené podobě

Další nevýhodou je, že intenzita kouře je regulována regulátorem mono dlaždic, ale je to nepohodlné to udělat v takové podobě - ​​stále musíte přenášet případ. Tyto nedostatky se můžete zbavit, pokud vytvoříte dvířka na dně. S jeho pomocí bude možné regulovat proudění vzduchu a měnit piliny.

Studená kouřová trouba kouřová trouba

Chcete-li nainstalovat více výkonu, připravte si jednoduchou kamnu. Může být vyroben z téže trubky s velkým průměrem nebo svařovat obdélníkové těleso z kovu. Svařte dveře a vytvořte komín, upevněný pod úhlem. To jsou všechny komplikace. Je nutné oddělit vnitřní prostor vodorovně fixovaným plechem na dvě části. Spodní část je větší, horní část je menší. V přízemí se vznítí oheň a piliny se nalijí na list. Poté je proces znám.

Od komína trouby ke kuřácké skříni položte trubku. Mělo by mít vzestupný svah, i když malý. Současně by měl být vstup do skříně umístěn v dolní části - takže kouř obklopuje všechny výrobky. Proto je skříň instalována na zdviženou plošinu, nohy, podstavec. Chcete-li ušetřit prostor, můžete umístit generátor kachlového kamene pod skříň a svařit konstrukci z kovového rohu.

Jak vyrobit kouřový generátor pro udírnu

Generátor kouře - volně stojící kamna

Ale s tímto designem může být kouř příliš horký. K ochlazení je potřeba další opatření. Jako volbu - najděte trubku o větším průměru, umístěte jej na hlavní komín. Chladič instalujte tak, aby proud vzduchu směřoval do mezery mezi trubkami.

Další možností - udělat něco jako vodní bunda, během kouření je také teplá voda. Ale co s tím dělat je otázka. Přesto je vždy užitečná teplá voda na farmě.

Generátor kouře pro tento typ studeného kouření vyžaduje více nákladů - kovové nebo husté stěny potrubí a komín. A komín je lepší vyrobit z pozinkované oceli - zinku, to není kov, který je dobrý pro zdraví. Nepoužívejte azbest. Nejprve se špatně zahřeje a za druhé je ještě škodlivější než zinek. Protože volba v tomto ohledu je malá - objednávat trubky z černé oceli nebo nakupovat z nerezové oceli. Zde si každý rozhoduje sám.

Související videa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 1 = 1