Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Díky laku je možné výrazně zlepšit výkonové vlastnosti parketové podlahy - společné podlahové krytiny. Tento parket stojí spoustu peněz. Samotný materiál ale vyžaduje pečlivou péči, protože bez něj se strom může během jednoho roku stát nepoužitelným. To je důvod, proč by parkety měly být pokryty lakem, který bude chránit materiál před poškozením a vlhkostí. Lak na parkety zůstává nejběžnějším způsobem nátěru. Výběr dobrého laku není tak snadný, vzhledem k bohaté nabídce moderních výrobců.

Co si vybrat lak na parkety

Pokud se majitel bytu rozhodl zpracovat parket vlastním rukama, pak si bude muset zvolit lak pro parkety. Konečně, práce na pokrytí parkety lakem je nejlépe svěřena odborníkovi, který se zabývá instalací parketové desky. To je ten, kdo bude schopen určit spotřebu laku o 1 m2 a rozhodnout, který lak je lepší na pokrytí dřevěného povrchu.

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Při nákupu laku na parkety je nutné požádat prodávajícího o osvědčení, které potvrzuje jeho kvalitu a nepřítomnost škodlivých látek ve složení

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr laku je funkční účel místnosti a možné zatížení povlaku.

Parkový lak se liší podle druhu zatížení. Pokud v místnosti není více než tři lidé, je vhodný lak, který vydrží minimální zatížení. Při výběru laku je také důležité zvážit, ve které místnosti se bude používat. Například kuchyně a chodba jsou místnosti s vysokou úrovní znečištění. K pokrytí parket v těchto místnostech je nutné použít lak, odolný proti nečistotám a vlhkosti.

Parametry laků:

 • Technologické. Mohou být tekoucí, viskózní, liší se způsobem aplikace.
 • Chemické. Mohou být primární, alkydové, uretanalko-lidové, vytvrzené kyselinou, polyurethan, formaldehyd.
 • Vnějšími parametry. Může být průhledná, barva, lesklá, pololesklá, matná, polomatná, hedvábně matná.

Lucky se může úspěšně vyrovnat s účinky přímého slunečního záření, vnějších podnětů. Kvalitní materiály mají dlouhou životnost. Při nákupu je důležité věnovat pozornost certifikátům kvality od výrobce.

Pokrytí parkety lakem: jaké jsou kompozice

Odrůdy laků pro parkety jsou velmi rozmanité. Před nákupem laku se musíte seznámit s jeho účelem. Za účelem maximalizace ochrany parket před poškozením a odbourávání její životnosti bude vyžadovat více než jednu skladbu.

Každý lak má specifický účel, který vám umožňuje koupit všechny dohromady nebo každý zvlášť.

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Nedoporučuje se kupovat levný lak, protože může být nebezpečný pro zdraví

K pokrytí parkety s lakem je nutné, jinak ztratí svůj vzhled za šest měsíců nebo rok, což bude velmi nepříjemné, protože podlahová podlaha parkety stojí za značné materiálové náklady. Typy laků mají své vlastní vlastnosti, výhody a nevýhody.

Typy laků:

 1. Základní nátěr. Vhodné pro dokončení. Pomáhá dokončit konec lépe s dřevěnými deskami. Takové kompozice dávají parketu rovnoměrný a krásný odstín. Primární nátěr také chrání před náhodným vniknutím vody. Lak umožňuje ušetřit množství dokončovacího zpracování.
 2. Vodorozpustný lak. Dokonale kombinuje dostupnou cenu a přijatelnou kvalitu. Lak je odolný, spolehlivý a pevný. Nemají vysokou odolnost proti opotřebení. Musí být aplikovány se speciálními způsoby použití.
 3. Bezvodý nebo polyuretan. Mohou být jednosložkové a dvoukomponentní. Lak rychle schne. Před aplikací by povrch neměl být primární. Laky jsou odolné vůči změnám teploty a vlhkosti.
 4. Na olejové bázi (alkyd). Lak je na bázi alkydových pryskyřic. Prochází hluboko do dřevěné struktury, chrání ji zevnitř. Lak dává parket krásný vzhled. Kompozice musí být aplikována správně, jinak může být nátěr parkety neúspěšný.

Formaldehydové laky dokonale drží na parketách. Kyselinový lak odolává ostrým změnám vlhkosti a teploty vzduchu. Jsou vhodné pro použití s ​​nátěrovými nástroji.

Rychle schnoucí lak pro parkety bez zápachu

Nejrychleji schnoucí laky se vyrábějí na bázi vody. Funguje tímto způsobem: po nanesení na povrch se voda nejprve odpaří, pak rozpouštědla a dokonce i po součástech, které je váží. Díky tvarované fólii povrch rychle vysuší.

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Pokud by parkety měly být v blízké budoucnosti připraveny k použití, pak i rychleschnoucí lak

Nejkvalitnější a nejspolehlivější je polyuretanový lak vyrobený na bázi vody.

I když je to ve vodě rozpustný lak, vyznačuje se silou a spolehlivostí povlaku, na rozdíl od jeho "předchůdců". Pokud není polyuretan obsažen v laku na bázi vody, považuje se za krátkodobý, protože může být snadno poškozen mechanickým a chemickým napadením. Výhodou laku na bázi polyurethanu je prakticky úplná absence zápachu.

Výhody laku:

 • Nemá vůně.
 • Rychle vysuší.
 • Nezapaluje se.
 • Neobsahuje toxické látky.

Aplikace laku může být provedena i v případě, že jsou v bytě lidé. Při správné aplikaci a sušení je lak používán po mnoho let. Prostředky mohou být jednosložkové a dvoukomponentní.

Polyuretanový parketový lak

Moderní výrobci poskytují velký výběr laků na podlahu pakrketnogo. Nejbezpečnější a nejspolehlivější jsou laky na bázi vody. Samozřejmě, stejně jako všechny sloučeniny, mají své výhody a nevýhody.

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Polyuretanový lak dokonale chrání parker před poškozením a zlepšuje jeho estetické vlastnosti

Nejvíce praktický a trvalý lak všech laků na bázi vody je polyuretan. Vytváří silnou pěnu, která chrání výrobek před poškozením.

Ochranná fólie, která vzniká po nanesení laku na parket, nemá vliv na změnu barvy dřeva a jeho vzoru. Takový lak nijak nezkazí dřevo, nezničí jeho strukturu. Lak s polyuretanem je prakticky bez zápachu, což umožňuje použití i uvnitř s lidmi.

Vlastnosti laku s polyuretanem:

 • Neobsahuje toxické látky;
 • Bezpečný pro lidské zdraví;
 • Rychle vysuší;
 • Snadná aplikace;
 • Dlouho slouží.

Polyuretanové laky nezpůsobují alergie a bolesti hlavy. Lak se rychle zasychá a dává parku nádherný lesk. Jedná se o velmi spolehlivý povlak, který se nebojí poklesu vlhkosti, teplotního režimu a také se nebojí požáru.

Kolik vrstev laku je třeba aplikovat na parkety

Lakování parket se provádí ihned po broušení a broušení. Lak dává parketu konečný vzhled a současně chrání dřevěný kryt před poškozením. Technologie nanášení laku se liší a závisí na typu použitého laku.

Je důležité si uvědomit, že čím více vrstev, tím je pravděpodobnější, že potah bude trvat mnoho let a neztratí se jeho vzhled.

Lak na parkety: jak zvolit rychleschnoucí nátěr bez zápachu, polyuretanový parketový lak, kolik vrstev se aplikuje

Určete počet vrstev laku na pokrytí parket, v závislosti na účelu místnosti

V závislosti na zvoleném laku bude povrch podlahy mít jiný lesk. Při nákupu je důležité věnovat pozornost tomu, zda čistý lak nebo dává dřevě určitou barvu. Lak může být lesklý a lakovaný. Pokud má dřevo vady, lesklý lak je pouze posílí.

Tipy pro použití vrstev:

 • Nejlepší je pokrýt parkety se třemi až sedmi vrstvami laku.
 • Každá vrstva zpevňuje povrch a činí tak odolnější.
 • Hloubka a hlasitost se objeví až po uplatnění požadovaného počtu vrstev.
 • Vrstvy je třeba aplikovat na pečlivě připravený povrch.
 • Obálka by měla být rovnoměrná.

Při nákupu laku je důležité si přečíst pokyny pro jeho použití. Odlišuje se podle složení. Pro lakování je možné použít různé nátěrové nástroje: houbu, desky apod. Pohodlí aplikace laku závisí do značné míry na jeho vzhledu. Některé laky jsou velmi náladové, nelze je aplikovat na první zachycené nástroje. Dále jsou důležité pohyby během aplikace: musí být čisté.

Typy laků na parkety (video)

Pokud je v domě parkety, nemůžete to udělat bez laku. Je důležité vybrat vysoce kvalitní lak tak, aby byl nátěr spolehlivý, odolný a tvrdý. Dobrý lak rychle zmrzne, nemá ostrý zápach, je bezpečný pro lidské zdraví. To také dává povrchu krásný vzhled. Jedním ze známých a spolehlivých povlaků je lak "turecký maršál". Moderní výrobci nabízejí širokou škálu laků, díky nimž parkety vydrží mnoho let. Samozřejmě, hodně závisí na pečlivém zacházení s podlahovou krytinou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 80 = 87