Bodové osvětlení: jak umístit lampy na strop (+68 fotografií)

Bodové osvětlení: jak umístit lampy na strop (+68 fotografií)

Při návrhu interiérů hraje světlo významnou roli. S pomocí světla v každé místnosti můžete udělat malý, ale přesto zázrak. Literate světlo vám umožní rozšířit hranice prostoru a nemusíte se soustředit na obvyklé, skrýt nedostatky, zvýšit výšku stropu, rozšířit úzké chodby, a malá místnost se změní v obrovskou halu. Získejte tyto efekty pomůže bodové stropní osvětlení. Zvažte možnosti ukládání příslušenství a fotografií pomocí příkladů.

Detail o bodovém osvětlení

V závislosti na konstrukčním nápadu bude stropní osvětlení maximalizovat rozložení světelných zdrojů v místnosti, zvýraznit důležité oblasti a skrýt jednotlivé části místnosti. Je důležité si uvědomit, že při použití tradičních světelných zdrojů nebude možné získat bodové světlo. Použijte speciální stropní svítidla - mají nízkou spotřebu energie, jinak jsou nazývány skvrny.

Bodové světla

Systém založený na bodovém osvětlení může být vybaven buď v zavěšeném nebo zavěšeném stropu. Jedná se o víceúrovňovou stropní konstrukci ze sádrokartonu, MDF, hliníkových panelů. Vynikající pohled na tyto svítidla v plastovém stropu.

Stropní osvětlení

V případě moderních stropních konstrukcí není zavěšení tradičního lustru správným přístupem. Vnější světlo je věcí minulosti. V módě, nové, vnitřní bodové světlo.

Stropní osvětlení v interiéru

Hlavní vlastnosti

Hlavním rysem jakéhokoli bodového světla je malý úhel rozptýlení světla. Takže úhel je 30 stupňů. Pouze malá část místnosti je osvětlena. Vzhledem k této skutečnosti by umístění příslušenství mělo být velmi těsné. Dalším znakem je, že světelný tok má kuželovitý tvar.

Světelný tok reflektoru

Aby bylo zajištěno jednotné a především důležité vysoce kvalitní osvětlení, je nutné umístit svítidla tak, aby se kuželky světelného proudu protáhly na úrovni nad všemi objekty v místnosti.

Bodové světla v interiéru

Výhody a nevýhody

Tento typ osvětlení má oba plusy a minus, ale nejprve načrtneme hlavní výhody:

 • Bodové světlo umožňuje pouze částečné osvětlení této místnosti. Mnoho lidí potřebuje pokrýt jen několik předmětů. Nepotřebné oblasti by neměly být osvětleny.
 • Svítidla mohou být umístěna v jakékoliv části místnosti a díky tomu se maximálně osvětluje pokoj. Často silné lustry nejsou způsoby osvětlení vzdálených rohů a míst.
 • Další důležitou výhodou je úplná absence stínu. V kterémkoliv okamžiku místnosti se proudění vytváří přímo nad hlavou, což významně snižuje stín. Současně je světlo také napájeno z jiných částí místnosti.
 • Je možné přidělit a ziskovost. Jedna stropní lampa pro práci spotřebovává méně elektřiny než velké lustry, které osvětlují celou místnost.
 • Bodový paprsek difunduje světelné toky v malých úhlech, což ukazuje, že osvětlení objektů zespodu. To je velmi výhodné z hlediska designu. Kvalita světla je mnohem vyšší - je jasnější.
 • Ve srovnání s tradičním lustrem je životnost reflektorů delší, což šetří peníze na nákup.
 • Často pro organizaci takového řešení je nutné použít proud 12 V. To několikrát zvyšuje bezpečnost a také šetří zdroje.
 • Pomocí těchto lamp můžete získat vícebarevné záře - umožňuje vám hrát a vyzkoušet nové věci. To zvyšuje krásu interiéru.
 • Tyto systémy jsou mnohem levnější, pokud jde o náklady na osvětlení. Velký a mocný lustr pro tyto peníze nelze koupit.
Stropní osvětlení
Bodové osvětlení - je to krásné, bezpečné a úsporné

Nyní z nedostatků, samozřejmě, to je zdaleka ideální navzdory všem výhodám:

 • V návrhu a organizaci osvětlení existují jisté potíže. Systém je velký počet zařízení, takže vytvoření projektu bude vyžadovat větší investice než vývoj společných osvětlovacích systémů.
 • Některé typy osvětlovacího zařízení mohou vyžadovat strop speciálního designu, například zavěšený, a není vhodný pro malé místnosti s nízkým stropním stropem.
 • Pokud plánujete instalovat 12V lampy, budou potřebovat transformátory nebo samostatné napájecí zdroje.
Montáž reflektorů
Pokud máte nízký strop, je lepší odmítnout od tohoto typu osvětlení

Umístění svítidel

Při návrhu víceúrovňových a napínacích stropů umožňují reflektory vytvářet jedinečné interiéry. Místnost získává zvláštní architekturu a atmosféru. Hlavní věc je zde umístění svítidel. Nedostatečné číslo a nesprávné umístění snadno povedou k chaosu.

Uvažujme o úspěšných variantách umístění:

 • Paralelní uspořádání. Svítidla na stropě jsou uspořádána ve dvou nebo více řadách - to je dobrá volba, která je vhodná jak pro úzké, tak pro dlouhé místnosti.

Paralelní uspořádání reflektorů

 • Obdélníkové uspořádání. Pomocí takového stropního osvětlení lze prostor rozšiřovat vizuálně. Ale zde je tu nuance - doporučujeme instalovat na strop také centrální zdroj. Tato možnost je dokonale kombinována s lustry.

Obdélníkové uspořádání reflektorů

 • Uspořádání osvětlovacích míst na stropě ve formě oblouku. To je poměrně netradiční volba. Pomocí takového schématu můžete zvýraznit určitou část interiéru.

Uspořádání bodových reflektorů ve tvaru oblouku

 • Můžete použít cross-like schéma. To je nejlepší volba pro malé interiéry, když potřebujete udělat bez masivních lustrů nebo svícnů.

Křížové uspořádání bodových světlometů

 • Svítidla v objednávce šachovnic. Ideální pro organizaci osvětlení v kuchyni, stejně jako dalších místností, kde je důležité osvětlit centrální zónu a rohy.

Šachové uspořádání reflektorů

 • Kruhové uspořádání svítidel bez lustru na stropě. Vhodnější pro koupelnu nebo malé haly.

Kruhové uspořádání reflektorů

Existuje ještě mnoho možností pro umístění reflektorů. Vše závisí na prostoru místnosti, výšce stropu a designu jako celku. Příklady schémat, které můžete vidět na níže uvedené fotografii.

Jak vypočítat počet svítidel

Před výběrem vhodného umístění svítidel je nutné vypočítat požadovaný počet svítidel. Zvažovat to vyplývá z norem. U různých místností se tyto standardy značně liší. V nebytových prostorách by světlo nemělo být tak jasné jako v obývacích místnostech. Aktuální normy lze nalézt v příslušných SNiPs.

Normy osvětlení v obytných a nebytových prostorách
Standardy osvětlení jsou uvedeny v Luxs na 1 m²

Počet stropních svítidel se vypočte takto:

 • Musíte vynásobit plochu místnosti normou světla podle standardu z výše uvedené tabulky. V důsledku toho bude dosaženo celkového výkonu osvětlení (příklad: 16 m² * 150 = 2400 LK).
 • Dále je určena síla světelných zdrojů a jejich typy. Měli byste vědět jejich světelný tok (řekněme, že tato hodnota je 200).
 • Pak musí být celkový výkon rozdělen na výkon jedné lampy. Můžete tedy vypočítat počet světelných zdrojů (2400: 200Lk = 12 ks).

Světelný tok různých svítidel v tabulce

Stává se, že normy uvedené v SNIP znamenají příliš mnoho světla. Ale někdy chci měkčí osvětlení. To je třeba brát v úvahu při výběru způsobů osvětlení stropu reflektory. Je lepší udělat vše, abyste mohli mít různé možnosti. Za tímto účelem jsou svítidla rozdělena do skupin.

Jsou-li dvě skupiny, pak jsou připojeny přes jednu k linii a pak jsou vedeny k přepínači se dvěma klávesami. První řada svítidel na stropě může být základní, druhý - sekundární. Potom můžete žárovky zapnout jedním a výsledkem bude, že záře nebude buď jasná, ani velmi jasná.

V případě potřeby mohou být svítidla rozdělena do více skupin, samostatně je oddělena na různé spínače a podle potřeby zapínat.

Schéma připojení reflektorů k dvouklíčovému spínači

Ve videu: jak správně vypočítat počet svítidel v úseku stropu.

Minimální vzdálenost

Při určování umístění svítidel je důležité vědět, že lampy mohou být velmi horké a ovlivňují okolní prostor. Proto se nedoporučuje umístit lampy příliš blízko ke stěnám, optimální vzdálenost od krajní řady svítidel ke stěně je 20 cm. Pokud výška místnosti není větší než 2,5 m, mezi řadami zařízení by měla být vzdálenost nejméně 30 cm.

Minimální vzdálenost mezi reflektory

Bodové osvětlení v různých místnostech

Je důležité vzít v úvahu, že v různých místnostech by měl být přístup k organizaci bodového osvětlení odlišný. Dále v článku budeme uvažovat o vlastnostech jednotlivých místností. Jako možnosti umístění polotovarů je připojena fotka.

Vstupní hala

Obvykle pro chodby návrháři doporučují používat nejjednodušší způsob umístění světelných zařízení. Pokud mluvíme o vlastnostech stropních stropů, pak je v tomto případě nutné použít jiný přístup. V úzkých věžích bude dostatek řádků 3-5 žárovek. U čtvercového pokoje postačí dva řádky se čtyřmi žárovkami.

Bodové osvětlení stropu na chodbě

V blízkých místnostech bude strop vypadat dobře s lesklým leskem. Přístroje v tomto případě by měly být umístěny ze spodu - je nutné zvolit modely závěsů. Moderní návrháři však doporučují, aby se lampy skryli, takže je viditelné pouze světlo z nich.

Bodové osvětlení stropu na chodbě

Kuchyně

V kuchyni musí být hodně světla. Při přípravě různých pokrmů, jakož i při čištění desky a umyvadla by mělo být osvětlení dostatečně jasné. Zde nebude možné spravovat pouze bodové světlo, budou zapotřebí další lampy.

Bodové osvětlení v interiéru kuchyně

Nejlepší je vytvořit několik variant světla - jeden jasný a druhý měkký a jemný. Tím získáte dostatek světla k práci a vytváříte příjemnou atmosféru ve chvílích odpočinku v kuchyni. Jídelna je osvětlena nízkými závěsy nebo lustry. Podívejte se, jak to vypadá na fotografii.

Stropní osvětlení v kuchyni

Pokud je kuchyň malá, je možné instalovat osvětlení nad a pod skříňové stěny, stejně jako v samotném nábytku.

Bodové světla v kuchyni

Obývací pokoj

Nejčastěji se jedná o největší pokoj v domě nebo apartmánu. Mělo by to být tak lehké, jak je to vůbec možné. Stropy jsou vždy zdobeny lustry a světelné zdroje s nízkým výkonem se nacházejí na všech stranách místnosti. Pokud je lustr vypnutý, lampy dodávají měkké tlumené světlo.

Bodové osvětlení: jak umístit lampy na strop (+68 fotografií)

Dobře vypadající místnost, když je osvětlení instalováno pouze na jedné straně stropních stropů. Takže můžete získat jemné světlo a soumrak. Z centrálního lustru lze úplně opustit, ale měli byste zvýšit počet vestavěných svítilen.

Bodové světla ve stropě obývacího pokoje

V ložnici

Je obvyklé zvážit vestavěné LED světla v tažném stropu. Lustr není potřeba. Svítidla poskytnou potřebnou měkkou záři, která bude stačit. Pokud je místnost malá, zařízení, která jsou uzavřena lištami a římsy ve stropu, budou vypadat perfektně.

Takové osvětlení nejen pomůže osvětlit místnost, ale také rozšíří prostor. Pokud to nestačí, mohou být podlahové lampy použity jako doplněk v ložnici.

Bodové osvětlení stropu v ložnici

Dětské

V dětském pokoji doporučují odborníci výběr kombinovaného osvětlení. Může to být lustr, ale není těžký a není krystalický. Také dobrá volba - bod po celém obvodu. Svítidla mají lepší výběr halogenů - poskytují jasné, ale ne oslepující světlo. Samostatně osvětlujte pracovní úhel dítěte.

Pokud chcete získat něco zvláštního, můžete využít mnoho návrhových nápadů. Pomocí stropního stropu je možné vytvořit dětskou rozpravku pro uspořádání osvětlení stěn.

Také byste měli věnovat zvláštní pozornost nočnímu světlu - malá svítidla u postele bude dělat.

Bodové osvětlení stropu ve školce

Vana

V koupelně není zapotřebí mnoho jasného osvětlení. Obecně platí, že až 10 zařízení poskytuje měkkou záři. Tyto lampy osvětlí dekorační prvky, dlaždice, sanitární předměty. Podívejte se na fotografii koupelny - ukazují, co lze provést z obyčejného interiéru pomocí světla. Koupelna může být útulná a není to tak obtížné.

Stropní osvětlení v koupelně

Varianty pro stropní stropy

V otázce osvětlovacích stropních stropů nejsou žádné tajemství. Je důležité zvolit správné světlo. Lampy jsou uspořádány podobně jako sádrokartonový strop. Zvolte žárovku, kterou potřebujete na základě materiálu stropu. Například společně s PVC fólií není nutné používat tradiční žárovky - jsou příliš horké, moderní tkanina umožňuje lampy, méně než 60 W, více - ne.

Svítidla pro reflektory
LED lampy jsou nejlepší volbou, prakticky se nezahřívají

Pokud v místnosti není centrální osvětlení, je nutné instalovat výkonnější svítidla s možností otáčení. Můžete dosáhnout harmonického osvětlení výběrem tónu.

Svítidlo s rotačním bodem pro stropní stropy

Chcete-li nastavit jas, odborníci doporučují instalaci stmívače. Je to nastavovací zařízení - můžete vytvořit ztlumené příjemné světlo nebo jasné světlo.

Jak funguje stmívač

Nad nebo na úrovni stropu

Do této kategorie patří svítidla pro stropní stropy. Zvláštností je, že záření je vyzařováno přímo stropem. Vypadá velmi, působivě. Existují však nevýhody. Takže účinnost světla není plně zapojena, značná část záře se dostane nad úroveň návrhu stropu.

Vzhledem k tomu, že mezi základnou a stropním stropem není žádný přívod čerstvého vzduchu, svítí lampa a lampa. Je lepší používat LED lampy, které se nezahřívají na vysoké teploty.

Bodové světlo nad úrovní stropu

Pod úrovní stropu

Tyto roztoky pod úrovní stropu se vyznačují maximálním rozptylem. Existují však problémy s napájením a proudem. Takže žárovka má mezní výkon menší než 35 W. Napětí je nižší než 220 V, což znamená, že by měl být použit transformátor.

Bodové světlo pod úrovní stropu

Další možnosti

Také je možné přidělit a režijní příslušenství. Instalace je obtížnější - měli byste připravit povrch stropu. Ale jejich výběr je mnohem větší. Výhodou těchto modelů je, že jsou vybaveny žárovkami jakéhokoliv typu.

Stropní reflektory

Neobvyklé nápady pro umístění příslušenství

Často se používají zcela nekonvenční způsoby instalace a umístění lamp v místnostech. Kromě obecného světla působí hvězdné nebe - vypadá to skvěle. Existuje spousta různých myšlenek, ale musí být vybrána kompetentně. Zlaté pravidlo - tyto myšlenky by měly být kombinovány s interiérem.

Můžete zvýraznit obrázek, uspořádat lampy v sádrokartonové konstrukci na hlavě postele. Někdy vytvářejí víceúrovňové světlo. To vše vypadá velmi působivě.

Neobvyklé bodové světla

Tipy pro výběr reflektorů (2 videa)

Bodové světla v interiéru (68 fotek)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 8 = 1