LED osvetlenie v interiéri bytu: klady a zápory (typy zariadení)

LED osvetlenie v interiéri bytu: klady a zápory (typy zariadení)

Pri dizajne interiéru zohráva dôležitú úlohu prirodzené a umelé osvetlenie. Medzi modernými zariadeniami na osvetlenie sa často používajú LED svetlá - polovodičové zariadenia, ktoré menia elektrický prúd na svetlo. LED osvetlenie v apartmáne je najlepší spôsob, ako zdôrazniť krásu interiéru, zdôrazniť výhody dizajnu a kompenzovať architektonické prvky miestnosti.

prednosti

Atraktívnosť LED osvetlenia je zrejmé - osvetlenie vytvára príjemnú atmosféru, môžete použiť jednofarebné, farebné LED diódy a kombinovať rôzne svetelné zdroje. Použitie LED diód v byte vám umožňuje realizovať dizajnové nápady, dávať miestnosti originálny vzhľad, vizuálne zdôrazňovať cnostné štýly.

Osvetlenie LED v interiéri

Osvetlenie pomocou LED umožňuje vyzdobiť steny, stropy, podlahy, zvýrazniť funkčnú oblasť miestnosti. Výrobky sa dajú ľahko inštalovať, ľahko sa pripevňujú k základnej ploche, môžu byť inštalované manuálne.

Dôležitým rysom svetelných diód - zariadenie neohrievajú na povrch, ktorý susedí alebo sú v tesnej blízkosti, čo eliminuje riziko vzniku požiaru.

LED žiarovky

Výhody a nevýhody zostáv ľadu

LED zariadenia na osvetlenie sa objavili na trhu pomerne nedávno, rýchlo získali popularitu medzi spotrebiteľmi. Podľa recenzií majú dôležité výhody:

 • Nízka spotreba energie - diódové zariadenie s plným výkonom používa o 70% menej elektrickej energie ako bežné žiarovky.
 • Dlhá životnosť - so správnym výpočtom a návrhom schémy napájania osvetlenie pracuje približne sto tisíc hodín.
 • Vysoký stupeň odolnosti voči poškodeniu - Zariadenia sú vyrobené zo silných materiálov, nemajú žiarovkové prvky.
 • Žiadny efekt blikania - Pri použití žiaroviek sa zníži napätie na oči.
 • Minimálne uvoľnenie tepla a tepla - v dôsledku nízkeho prenosu tepla je všetka energia nasmerovaná na osvetlenie.
 • Jednoduchá inštalácia - spotrebitelia môžu ľahko inštalovať LED svetlá sami pomocou lepidla, samorezných skrutiek.

Dôležité! LED diódy sú kompaktné, sú vhodné na inštaláciu v rohoch, výklenkoch, úzkych otvoroch, kde je vylúčená montáž lustrov, plafónov a iných výrobkov.

LED diódy

Významnou nevýhodou svetelných zdrojov LED je vysoká cena. Drahé vysokokvalitné modely stojí od 2000 rubľov, rozpočtové možnosti budú stáť okolo 90 rubľov, ale posledné, podľa recenzií, nefungujú dlho. V prípade poruchy jedného zariadenia prestane LED sieť fungovať. Keďže LED je polovodičové zariadenie, odpor vodiča môže ovplyvniť jas, výkon, intenzitu osvetlenia.

Druhy LED osvetlenia pre byty

Osvetlenie bytu s LED zdrojmi závisí od niekoľkých parametrov: rozmery miestnosti, interiérové ​​prvky, vizuálne zónovanie, účel použitia umelého osvetlenia. Podľa týchto kritérií existuje niekoľko typov osvetlenia stropu, stien, nábytku a interiéru.

Vyberte hlavné typy:

 • Rozbité umelé osvetlenie. Vykonáva úlohu hlavného zdroja svetelného žiarenia. Prístroje rovnomerne vyplňujú byt svetlom, pokrývajúcim celú plochu miestnosti. Hlavnou požiadavkou pre svetlo je neutralita, neprítomnosť nezostrihnutých "škvŕn" v miestnosti, pokojné žiarenie.

LED osvetlenie v interiéri bytu

 • LED pracovné svetlo. Používa sa pri zónovaní interiéru miestnosti. Svietidlá s LED sú umiestnené vo funkčných oblastiach, kde je potrebné jasnejšie, presne nasmerované svetlo. Môže ísť o pracovnú plochu pri stole, ktorá zvýrazní priestor na varenie a stravovanie, priestor okolo zrkadla.

LED osvetlenie pracovného priestoru v kuchyni

 • Zdôrazňuje osvetlenie v dizajne bytu. Zdôraznenie - upriamuje pozornosť na určitý predmet, fragment, oblasť miestnosti. Zdroje svetla sú usporiadané tak, aby vizuálne osvetľovali obrazy, figúrky, regály a ďalšie prvky interiéru.

Podsvietenie LED v interiéri

 • Dekoračné osvetlenie LED. Nevykonáva praktickú funkciu, používa sa na zdôraznenie estetického odvolania bytu. Správne umiestnené osvetlenie prispieva k vizuálnemu rozšíreniu priestoru, doplneniu a "oživeniu" situácie.

LED podsvietenie vo vybraní

Typy svietidiel

Výrobcovia LED produktov produkujú osvetľovacie zariadenia s rôznymi technickými a prevádzkovými charakteristikami. Pri výbere sa musíte sústrediť nielen na veľkosť svietidiel, ale aj na typ luminiscencie, sily.

Prísna klasifikácia LED svietidiel nie je poskytnutá, ale podmienene je možné všetky zariadenia rozdeliť do niekoľkých veľkých skupín:

 • Podľa zdroja použitého v zdroji svietidiel sa vyznačujú LED diódy SMD s dlhou životnosťou, modely COB majú zvýšenú spoľahlivosť s rovnomernou distribúciou svetla a silné a super výkonné výrobky na osvetlenie.

SMD LED
SMD LED

 • Použiteľnosťou pridelených LED osvetlenia ulíc a interiérov, priemyselných modelov, bodových svietidiel, svietidiel na farebné osvetlenie. V byte je možné používať akékoľvek zariadenia určené na vnútorné použitie.

LED žiarovka
LED žiarovka

 • Podľa typu krytu sú všetky LED žiarovky rozdelené na skrutku (E), kolík (G). Možnosti inštalácie v apartmáne: E27 - klasická základňa so závitom, E14 - základňa so zmenšeným priemerom, G5.3 - kolík na osvetlenie, G4, G9, G10 - podsvietenie.

Druhy soklov svetelných diódových žiaroviek
Rôzne LED žiarovky

 • LED diódy sa líšia tvarom lampy (guľatá, sviečka, hruškovitá, oválna), prítomnosť / neprítomnosť chladiča, jas žiarovky, teplota farby (teplé biele, žltkasté, neutrálne, studené biele svetlo).

Typy LED svietidiel
Rôzne druhy svietidiel v tvare

Dôležité! Pri výbere zariadenia LED treba venovať pozornosť výrobcovi výrobku. Svietidlá musia byť vyrobené z kvalitných komponentov.

Vysoko výkonné LED svetlo
Variant silnej LED žiarovky

Životnosť

Existuje koncepcia priemernej životnosti vedených zariadení - je 50 000 hodín nepretržitej prevádzky. Moderná technológia osvetlenia sa vyznačuje komplexným dizajnom, množstvom funkčných komponentov.

Spoľahlivé výrobcovia svetelných zdrojov diódy v charakteristikách ukazujú, že životnosť zodpovedá bežnej hodnote L70 alebo LM70:

 • rok prevádzky LED bude 9000 hodín;
 • výrobcovia zabezpečia úplnú životnosť;
 • Ovládanie zariadenia je ovplyvnené sieťovými výkyvmi;
 • znižuje prevádzkový čas pri slabom osvetlení;
 • má úlohu dizajnu LED žiarovky.

Výrobcovia LED produktov označujú záručný čas až do jedného alebo dvoch rokov - svietidlá s krátkym a stredným životom od troch do piatich rokov - kvalitné LED diódy, vypočítané až do 100 000 hodín prevádzky.

Druhy svetelných zariadení

Ak chcete vykonať osvetlenie v byte, môžete rôznymi spôsobmi: prideľovať pracovné priestory, vytvoriť zdroje hlavného svetla, realizovať dekoratívne a akcentačné osvetlenie miestnosti. Podľa určenia, rozmerov, spôsobu montáže sa rozlišuje niekoľko typov svetelných zariadení s LED zdrojmi. Pozrime sa na ich funkcie.

LED Strip Light

Konštrukčné vlastnosti páskového zariadenia - flexibilná doska s diódami a vodivými medenými pásmi. Každá LED dióda je uzavretá v kryte.

LED Strip Light

Osvetlenie LED pás v byte má dôležité výhody:

 • Dlhá životnosť;
 • Minimálna spotreba energie;
 • Flexibilná základňa, jednoduchá inštalácia;
 • Riadenie osvetlenia miestnosti;
 • Kompaktné rozmery osvetľovacích zariadení.

Páska osvetlenie môžu byť použité v miestach, kde je inštalácia ďalších svietidiel nemôže byť: obvode miestnosti, nábytkových dielcov, rámovanie obrazov, zrkadiel.

LED pásik na zavesený strop

lustre

Lustre pracujúce na diódach nie sú nič iné ako LED stropné svietidlá. Na použitie v apartmánoch a zavesenie výrobkov s vymeniteľnými svietidlami na organizovanie základného alebo dodatočného osvetlenia v miestnosti. Lustrové teleso je vyrobené z kovu a plagáty a tienidlá sú vyrobené z plastu, skla, akrylového materiálu.

LED luster

Niektoré modely sú vybavené diaľkovými ovládačmi, ako na obrázku nižšie.

Ovládanie lustra z diaľkového ovládania

Výhody LED lustre podľa recenzií spotrebiteľov:

 • veľký výber tvarov a veľkostí;
 • kontrola intenzity svetla;
 • montáž na strechách;
 • zmena farby svetelného toku;
 • dokonca osvetlenie bez blikania.

LED luster

Stropné lustre vytvárajú príjemnú atmosféru, zdôrazňujú umelecký štýl miestnosti. V obchodoch v Moskve si môžete kúpiť stropné svietidlá s LED exkluzívnym dizajnom, ktoré budú zaujímať centrálne miesto interiéru.

Panely ľadu

Populárna varianta panelov s osvetlením, inštalovaných vo veľkých miestnostiach. Úspešne navrhnutý dizajn umožňuje harmonicky namontovať stropné konštrukcie v interiéri bytu. Podľa typu inštalácie sú panely klasifikované ako embedded a režijné (suspendované).

Výrobky môžu mať guľatý, obdĺžnikový, štvorcový tvar. Hrúbka panelov je 14-15 mm, takže je vhodné používať lampy pre byty s nízkymi stropmi.

Panel ľadu

Takéto osvetľovacie zariadenie sa vyrába aj s plafondami a bez nich. Pre niektoré modely je možné ovládať jas, farbu, smer osvetlenia distribuovaný panelmi LED.

Ľadové panely v interiéri

Bezdrôtové svietidlo so snímačom pohybu

V bytových osvetľovacích systémoch sa bežne používajú bezdrôtové LED diódy vybavené snímačom pohybu. Prístroj reaguje na prítomnosť osoby, zapne sa, poskytuje jasné svetlo v osvetlenom priestore a zhasne po určitej dobe. Rozsah osvetlenia závisí od charakteristík konkrétneho modelu.

Bezdrôtové svietidlo so snímačom pohybu

Medzi výhody technológie osvetlenia možno rozlíšiť kompaktné rozmery, nízku hmotnosť, jednoduchú inštaláciu, jasné svetlo. Keď snímač zachyti tepelné žiarenie, snímač reaguje na pohyby, zapne zariadenie, ak je miestnosť tmavá.

Zariadenia so snímačom pohybu môžu byť ručne inštalované na chodbe, kúpeľni, WC, chodbe, šatni. Bezdrôtové svetlá sú dôležité pre rodiny s malými deťmi.

Bezdrôtové svietidlo so snímačom pohybu

Správne osvetlenie LED

V interiéri bytu môžete použiť reflektory, stužkové osvetlenie, LED lustre, vytvárať dekoračné osvetlenie pre jednotlivé interiérové ​​prvky. Inštalácia produktov, charakteristiky napájacej jednotky, výber rozloženia svetelných zdrojov sa môže líšiť v závislosti od miestnosti, dizajnu zariadení a umiestnenia zariadení.

Hlavným pravidlom organizovania osvetlenia bytu je harmonické usporiadanie zostáv s prihliadnutím na rozmery miestnosti. Pre malé miestnosti nastaviť malé LED zariadení v bytoch priemernej veľkosti možno použiť lampy rôznych vzorov, tvarov a veľkostí a vo veľkých miestnostiach vhodnej veľké lampy, lustre, pevnôstky, stojacie lampy, v kombinácii s malými accentual detailmi.

Obývacia izba

Obývacia izba je najrozsiahlejšia izba v apartmáne, takže tu musí byť veľa svetla. V podstate táto miestnosť využíva centrálne svetlo vo forme lustra, ale existujú aj ďalšie možnosti.

V hale sa pomocou LED zariadení používajú tri typy osvetlenia:

 • Všeobecné informácie - svetelné zdroje sú umiestnené na obvode stropu chodby, ako na fotografii nižšie, centrálne miesto je obsadené lustrom alebo panelom.

Stropné osvetlenie v obývacej izbe

 • pracovný - priestor na posedenie v blízkosti pohoviek a kresiel je osvetlený LED pásikom, steny sú inštalované na konferenčných stoloch a v strope sú zabudované stenové svietidlá.

LED osvetlenie v obývacej izbe

 • Dekoratívne smerovanie - slúži na rámovanie vnútorných fragmentov sály (výklenky v stene, police, obrazy, fotografie, zrkadlá).

LED osvetlenie v interiéri bytu: klady a zápory (typy zariadení)

V obývacej izbe vyzerá priaznivo obrysové osvetlenie na obvode stropu s reflektormi alebo viedol pásky efektívne zvýrazňuje krásu stretch, toky multi-level, takže priestor nad a priestranné.

Spálňa

Osvetlenie v spálni by sa malo starostlivo vykonať tak, aby osvetlenie vytvorilo príjemnú atmosféru, svetlo nie je príliš svetlé ani farebné a intenzita osvetlenia nezasahuje do pokoja, spánku. V spálni sú inštalované základné a dodatočné zdroje svetla. Obrys stropu je rovnomerne osvetlený reflektorom.

LED osvetlenie v spálni

Ak je miestnosť malá, v strede môžete zavesiť malý LED luster nad hlavou alebo vstavaný typ. Oddeľte od postele, pomocou špeciálnych stenových svíciek, kompaktných podlahových svietidiel. Podsvietenie LED pod posteľou vyzerá krásne a originálne.

Podsvietenie LED pod posteľou

Ak je obrázok nad hlavou lôžka, dekorový prvok môže byť osvetlený LED pásikom, používať dekoračné osvetlenie zrkadla toaletného stolíka, skrinky.

LED podsvietenie v spálni

škôlka

V apartmáne je detská izba navrhnutá s prihliadnutím na vek a pohlavie dieťaťa a miestnosť je vizuálne rozdelená do niekoľkých zón: herňa, pracovisko, miesto na spanie. Dieťa by nemalo chýbať svetlo, a preto v detských zariadeniach LED zariadenia s jasným a rovnomerným svetlom. Strop je zdobený centrálnym lustrom alebo ľadovým panelom, pozdĺž obvodu môžu byť inštalované reflektory.

LED osvetlenie stropu v detskej izbe

V škôlke je potrebné poskytnúť smerové osvetlenie v priestore stola pomocou nástenných svetiel a stolných lamp. Na posteli alebo pohovke nastavte kompaktné nočné svetlo na nočnom stolíku alebo namontujte ľadovú lampu na stenu.

V hracej oblasti môžete vytvoriť zvýraznenie pôvodnej steny pomocou pásika LED. Vyzerá veľmi krásne a báječné.

LED osvetlenie stien v detskej izbe

kuchyne

Vnútorný priestor kuchyne je zvyčajne malý, v miestnosti je niekoľko zón, ktoré je potrebné osvetliť. Všeobecné osvetlenie je organizované pomocou kompaktných stropných svietidiel vstavaných typov alebo zavesených lustrov. V pracovnej oblasti (miesto varenia, sporák, umývadlo) sú jasné LED žiarovky, ktoré vytvárajú studenú žiara.

LED podsvietenie v kuchyni

Pultové pulty a jedálenský priestor

V kuchyni je dôležité použiť stužkové osvetlenie, ktoré je možné položiť do výklenkov, rohov, pod sklom, cez regály s náradím. Dekoratívne osvetlenie zdôrazňuje obrysy dosky. Existujú varianty pásky, v ktorej sú svetelné zdroje uzavreté v hliníkovom alebo plastovom profile - harmonicky v kombinácii s dizajnom nábytku.

LED pásik pod kuchynskými skrinami

Obývacia časť by mala byť osvetlená jasným teplým svetlom. Za týmto účelom sú zavesené lustre umiestnené nad jedálenským stolom.

LED osvetlenie v interiéri kuchyne

Na videu: LED osvetlenie pracovnej plochy kuchyne vlastnými rukami.

Vstupná hala

Na chodbe bytu nie sú žiadne zdroje prirodzeného svetla, bez kvalitného osvetlenia miestnosť bude tma. Niekoľko možností umiestnenia svetiel:

 • V úzkej chodbe sú diódy umiestnené na strop, smerujúc svetlo na hornú časť stien, aby vizuálne rozšírili chodbu. Na rovnaké účely je LED pásik inštalovaný pozdĺž obvodu.

LED osvetlenie na chodbe

 • V miestnosti s vysokým stropom sa musíte zamerať na steny a nasmerovať svetlo zo stropu nadol.

Osvetľovací koridor s vysokým stropom

 • Môžete osvetliť chodbu v skupinách LED - symetrické rady škvŕn pozdĺž obvodu, ľadové panely v strede, zrkadlový dizajn s nástennými prístrojmi alebo pás pre rámovanie.

Osvetlenie na chodbe

Hlavnou podmienkou pre osvetlenie bytovej haly je vysoký výkon svetelných zdrojov. Pri presúvaní z miestnosti do miestnosti by nemal existovať kontrast s ostrým svetlom.

LED osvetlenie na chodbe

kúpeľňa

Inštalácia v kúpeľni kompaktného lustra na strop alebo reflektorov rozsvieti malú miestnosť. Ľadová páska sa dá položiť pozdĺž obvodových stien, okolo kúpeľa - svetlo je dobre rozptýlené, odrážajúce sa od stropu, stien, podlahy.

Podsvietenie ľadu v kúpeľni

Okrem toho je potrebné zvýrazniť funkčné oblasti - jasné svetlá sú umiestnené nad umývadlom alebo symetricky na bočných stranách zrkadla.

Podsvietenie ľadu v kúpeľni

LED osvetlenie

Rekonštrukcia bytu, vyhotovená v modernom štýle, zahŕňa inštaláciu vysoko kvalitného, ​​trvanlivého osvetlenia. Všetky izby musia poskytnúť základné, voliteľné, voliteľné, dekoratívne svetelné zdroje. LED svetlá môžu byť použité v rôznych štýloch interiéru. Pri klasických dizajnoch je vhodné teplé neutrálne svetlo a high-tech dizajn hi-tech, modernej, fúzie, podkrovia skutočne vyzerá ako diódové zdroje studenej žiary.

strop

Tradičným spôsobom inštalácie hlavného osvetlenia je inštalácia nástrojov na strop. V dôsledku toho sa v celej miestnosti dosiahne optimálne rozloženie svetla a na výklenky, rohy a tmavé plochy sa osvetľujú dodatočné zdroje.

Umiestnenie diód LED na stropných konštrukciách:

 • Inštalácia do výklenku zo sadrokartónu. Tvar výklenku je obdĺžnikový, štvorcový, zakrivený, oválny. Sadrová doska je namontovaná na ráme, za boky konštrukcie môžete skryť drôty. Na svietidlá vhodné svietidlá, bodové svietidlá, panely na ľad a LED pásy.

LED osvetlenie v sadrokartónovej doske

 • Podsvietenie okolo obvodu alebo obrysu. Prvky zapojenia môžu byť skryté za profilom stropu. Ako svetelné zdroje použite LED pás, bodové svetlá. Podsvietenie by malo byť nasmerované na strop.

LED pásik okolo obvodu stropu

 • Vzory svetla na strope. Na základňu sú namontované prvky osvetlenia (páska LED), nainštalované reflektory a upevnenie konštrukcie napnutia. Pri vypnutých svetlách sú vzory neviditeľné, ale keď sú LED zapnuté, miestnosť sa premení.

Svietiace vzory na strope

Profesionálni dizajnéri v interiéroch často používajú osvetlenie LED na dosiahnutie "plávajúceho" stropného efektu. Zdroje svetla sa inštalujú medzi štruktúru napätia a základne.

3d strop s osvetlením

stena

Dekoratívne osvetlenie stien dáva apartmánu atraktívny vzhľad. Rôzne výkresy, geometrické vzory tvoria náladovú hru svetla, vytvárajú mierne oslnenie. Ľadové osvetlenie stien rozširuje hranice miestnosti, zdôrazňuje architektonické prvky interiéru. Je dôležité, aby sa nastavila intenzita, jas a farba osvetlenia. Blízkosť zdrojov svetla nepoškodzuje povrch tapety, nezahrieva panely.

LED osvetlenie stien

LED pásky a lineárne ľadové lampy - energeticky úsporné materiály, použite ich na dekoráciu stien, je ziskové a praktické. Hlavné oblasti osvetlenia sú rohy, výklenky, obvod hornej časti steny, vnútorné prvky. Účinne vyzerajú lineárne tvary a jemné kontúry.

Obrázky na stenu LED pásky

Paula

Ak chcete, aby miestnosť bola priestrannejšia, beztiažová, použite LED na osvetlenie podlahy. Varianty svetelných zdrojov - páska, pružný neón, trubice s LED diódami duralight. Menej bežne používané panely ľadu (bodkované, na samostatných ostrovoch obytných miestností a kuchyne). Môžete si vybrať štandardné riešenie alebo farebné osvetlenie podlahy po obvode miestnosti.

Osvetlenie ľadových podláh

Pri malých chodbách je vhodná flexibilná neónová niť, ktorá sa položí pozdĺž obrysu miestnosti v bode spájania podlahy a stien chodby.

LED osvetľovacie lišty

Zaujímavé nápady na osvetlenie

Vďaka jednoduchej inštalácii zdrojov LED a flexibilite materiálu môžete zvýrazniť akúkoľvek zónu a detail miestnosti s jemným, svetlým alebo farebným svetlom.

Zaujímavé možnosti použitia LED diód:

 • Okno priestor - skryté podsvietené záclony.

LED podsvietené závesy

 • Oblúky, dvere, výklenky - svietidlá pozdĺž obrysu.

Osvetlenie podsvietenia v stene

 • Podsvietenie kuchynského ostrova, stola alebo baru.

LED podsvietenie v kuchyni

 • Osvetlenie zrkadiel, kúpeľov, sanitárnej keramiky.

LED osvetlenie v interiéri bytu: klady a zápory (typy zariadení)

 • Podsvietenie kuchynskej zástery, spodná časť zavesených skríň.

LED osvetlenie pre kuchynskú zásteru

LED diódy môžu zdobiť interiérové ​​rastliny, zdôrazniť stropné výklenky, zvýrazniť akvárium, regály. Existuje mnoho nápadov, ako používať zdroje LED pri osvetlení bytu. Dôležité pravidlo - hlavné osvetlenie by malo byť jednotné a svetlé, obrysové a dekoratívne - prízvuk. Dodatočné svetlá v byte nie sú potrebné, stačí nainštalovať niekoľko výkonných zariadení, ktoré správne usmerňujú tok svetla.

Inštalácia pásky LED a 5 chýb pri výbere (1 video)

Ľadové osvetlenie v interiéri (55 obrázkov)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

9 + 1 =