Opcje oświetlenia w salonie i porady dotyczące organizacji (+110 pięknych zdjęć)

Opcje oświetlenia w salonie i porady dotyczące organizacji (+110 pięknych zdjęć)

Oświetlenie w salonie jest niezbędne nie tylko do stworzenia ciepła i komfortu, z jego pomocą można podkreślić architektoniczne cechy przestrzeni życiowej. Nowoczesne urządzenia oświetleniowe pozwalają przełożyć na rzeczywistość nawet nie do pomyślenia pomysły. Nie jest wykluczone i możliwość wizualnej ekspansji przestrzeni ze względu na poprawnie dobrane oprawy.

Co uwzględnić przy planowaniu oświetlenia w salonie?

Oświetlenie w największym pomieszczeniu można wykonać, stosując elegancki żyrandol. Zanim jednak pomyślisz o designie, powinieneś rozważyć kilka punktów:

 • W rogach sufitu będą ciemne miejsca, jeśli w środku salonu znajduje się tylko jeden żyrandol lub inne urządzenie oświetleniowe.
 • Powinny być co najmniej dwa źródła światła, w przeciwnym razie w tak przestronnym pomieszczeniu będzie dość ciemno.
 • Żyrandol można zawiesić nad stołem jadalnym lub nad miejscem, w którym studiują korespondencję lub angażują się w kreatywność.
 • Aby utworzyć lokalną strefę oświetlenia, możesz użyć reflektorów.
 • Światło w salonie powinno być miękkie, najlepiej ciepłe, a nie zimne.
 • Oświetlenie punktowe doskonale wygląda na wielopoziomowym suficie w salonie.

Wariant iluminacji salonu w stylu klasycznym

Różnorodność kształtów, liczba opraw i wybór miejsc do ich instalacji odgrywa ważną rolę w decyzji projektowej.

Jak wybrać urządzenia oświetleniowe

O wyborze oświetlenia decyduje styl całego pokoju. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę konstrukcję i moc opraw oświetleniowych. Aby oświetlenie było harmonijne, zaleca się kupowanie podłogowych lamp podłogowych w salonie o bogatej kolorystyce, aby wnętrze było lekkie i swobodne. Wybierając żyrandol, należy zwrócić uwagę na fakt, że światło z niego nie jest skierowane prosto, ale rozproszone po mieszkaniu.

Najlepiej wybrać to samo światło dla wszystkich urządzeń, które będą zainstalowane w tym samym pomieszczeniu.

Wybór żyrandola i lamp do salonu

Gdzie umieścić przełączniki

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę lokalizację przełączników, czyli przed wykonaniem pracy, oznacz je w projekcie. Wystarczy nie więcej niż 4 przełączniki dla wszystkich urządzeń, w przeciwnym razie sterowanie oświetleniem nie będzie wygodne. W przypadku dużego salonu warto zastosować kilka przełączników dla jednego urządzenia, co zapewni kontrolę nad oświetleniem z dowolnego punktu.

gdzie umieścić przełączniki w salonie

Warianty instalacji przełączników:

 • przy wejściu;
 • w strefie rekreacyjnej;
 • obok komputera;
 • na kanapie.

Najczęściej przełączniki są instalowane przy drzwiach w odległości 90 cm od podłogi, od samych drzwi - musi to być minimum 10 cm.

Opcje oświetlenia w salonie i porady dotyczące organizacji (+110 pięknych zdjęć)

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie we wnętrzu jest warunkowo podzielone na ogólne, lokalne, dekoracyjne i specjalne. Możesz przewidzieć jedną z opcji w projekcie, a także kilka, jednocześnie nie przesadzaj. Wszystkie rodzaje oświetlenia w jednym pomieszczeniu można uzyskać za pomocą różnych rodzajów instrumentów.

Informacje ogólne

Projekt oświetlenia w salonie w celu stworzenia dużej przestrzeni jest wybierany przy użyciu lamp o kilku wzorach. Podświetlenie jest połączone. Wykorzystywane są żyrandole, reflektory punktowe lub taśmy LED. Oświetlenie ogólne pomieszczenia - to wtedy, gdy trzeba oświetlić wszystkie obszary pomieszczenia i strefy specjalne nie muszą być przydzielane.

Oświetlenie ogólne we wnętrzu salonu

Źródła oświetlenia ogólnego obejmują żyrandole i modele sufitowe opraw, te ostatnie są wystarczająco zwarte, a ich instalacja odbywa się bezpośrednio na suficie w pomieszczeniach o małej wysokości ściany. Oświetlenie punktowe i taśmy LED stały się najpopularniejszym i skutecznie zastępują masywne żyrandole i plafony.

Podczas tworzenia oświetlenia kombinowanego dopuszcza się stosowanie kilku urządzeń oświetleniowych.

Połączone oświetlenie w salonie

Lokalny

Oświetlenie w salonie uzupełniają urządzenia podłogowe, naścienne lub lampa stołowa. Projektowanie w hali odbywa się poprzez zastosowanie tych źródeł światła. Urządzenia te tworzą jasne światło w określonych punktach przestrzeni: nad biurkiem, sofą lub w innych miejscach.

Oświetlenie jednocześnie pełni rolę scenerii, dzięki czemu pomieszczenie można natychmiast odwrócić od zwykłego do bardziej interesującego, w zależności od zawodów wybranych przez właścicieli. Lepiej zaplanować umieszczenie lamp z wyprzedzeniem. W strefie rekreacyjnej można umieścić lampy podłogowe lub lampki stołowe, powiesić ścianę na ścianie.

lokalne oświetlenie w salonie

Dekoracyjne

Strefy salonu można oświetlić za pomocą oświetlenia dekoracyjnego. Możesz więc stworzyć efekt zwiększenia przestrzeni i skupienia się na określonych miejscach. Dobrze będzie stworzyć atrakcję w nowoczesnym stylu i skupić się na malarstwie, niszach w murze, oryginalnych rzeźbach, akwarium.

dekoracyjne oświetlenie w salonie

Oświetlenie w salonie zapewniają neony, elastyczne lampy i taśmy LED.

Oświetlenie LED w salonie

Specjalne

Światło w holu lub salonie często odnosi się do specjalnego światła. W takim przypadku oświetlenie punktowe jest używane, gdy konieczne jest podkreślenie kilku ważnych elementów otoczenia w pokoju dziennym. Oprawy tego typu mogą znajdować się na suficie, a także służyć jako oświetlenie pomocnicze.

Oświetlenie punktowe w salonie

Punkty mogą się obracać, możesz przekierować światło pod różnymi kątami, co zapewni tworzenie scenerii. Mieszane oświetlenie za pomocą kilku rodzajów lamp nasyca wnętrze mnóstwem świecących świateł.

Opcje oświetlenia

Oświetlenie zależy od powierzchni sufitu, wysokości ścian w salonie i stylu wnętrza. Jeśli mieszkanie jest dość niski sufit, to z dużych żyrandoli powinny być porzucone. Dodatkowe oświetlenie jest tworzone za pomocą lamp stołowych lub lamp podłogowych.

W małym salonie

Popularnym stało się połączenie zarówno kuchni, jak i sali, tak aby obszar wydawał się nieco większy. Najczęściej tego rodzaju planowanie odbywa się w apartamentach typu studio. W przypadku małego salonu można utworzyć podział na strefy między kuchnią a hallem. Masywna lampa umieszczona nad kuchennym stołem wygląda idealnie. Do oświetlenia ogólnego można użyć żyrandola pośrodku pomieszczenia lub miejsca wokół obwodu.

oświetlenie w salonie połączone z kuchnią

Harmonijnym rozwiązaniem oświetlenia w małym salonie będzie zastosowanie lamp podłogowych lub lamp podłogowych.

Oświetlenie w małym salonie

Bez żyrandola

Oświetlenie za pomocą dużego żyrandola jest opcjonalne, ponieważ jego urządzenie zajmie dużo miejsca w salonie. To wystarczy dla niewielkiej liczby urządzeń oświetleniowych, wśród których mogą być kinkiety, lampy podłogowe, lampy stołowe. Alternatywnie lepiej jest użyć reflektorów, które znajdują się wzdłuż obwodu sufitu.

Oświetlenie salonu bez żyrandola jest nie mniej spektakularne niż w przypadku tego urządzenia, widać to na zdjęciu.

Oświetlenie w salonie bez żyrandola

Z żyrandolem

Opcje oświetlenia w salonie z żyrandolem są klasyczne. Wybierając to rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę wymiary urządzenia, rozproszenie światła i definicję strefy w salonie, powyżej której zostanie przeprowadzona instalacja. Żyrandol może być wybrany w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Ściemniacz może być używany do kontrolowania jasności światła i włączania lamp. 

żyrandol we wnętrzu salonu

Rodzaje żyrandoli

Oświetlenie salonu bez żyrandola jest dobrym rozwiązaniem, ale dla tych, którzy składają hołd temu urządzeniu, warto rozważyć opcje następujących urządzeń:

 • Zawieszony. Są one zawieszone na suficie na specjalnie zaprojektowanych hakach, łańcuchach lub linkach. Ale w przypadku małego salonu wybór takich świeczników nie będzie dobrym rozwiązaniem.

żyrandol wisiorek

 • Pułap. W pomieszczeniu o niewielkiej wysokości ścian idealny design to tego rodzaju lampy. Są one zamocowane na specjalnej listwie i nie zwisają.

żyrandol sufitowy

 • Klasyczny. Są to dekoracyjne i staroświeckie urządzenia oświetleniowe, często spotykane w nowoczesnych mieszkaniach. Wykonywane w ekologicznej i nowoczesnej stylistyce, mogą być kryształowe, kute lub florystyczne.

klasyczny żyrandol w salonie

Lampy na stole

Pomysły oświetlenia salonu, podzielone na kilka sekcji, obejmują wykorzystanie urządzeń oświetleniowych na pulpicie. Ze względu na zastosowanie tych lamp, można uzyskać dobre rozwiązanie projektowe w salonie, najważniejsze jest to, że oświetlenie z nich wystarczy.

Co powinienem wziąć pod uwagę przy wyborze komputerów? Przede wszystkim cechy techniczne, takie jak moc, kolor i konfiguracja. Projekt lampy powinien harmonijnie pasować do wnętrza salonu.

W takich urządzeniach lepiej nie używać lamp żarowych, ale halogenowych, LED lub luminescencyjnych.

Lampy stołowe we wnętrzu salonu

Lampa podłogowa

Oświetlenie w salonie to cała kompozycja kilku opraw oświetleniowych. Jednym z wygodnych i mobilnych źródeł światła może być lampa podłogowa. Urządzenie zapewnia rozpraszanie światła i ustawia kierunek promieni świetlnych z matowych lub lustrzanych powierzchni. Rozkład strumienia świetlnego można kontrolować za pomocą ściemniacza. Wybór schematu kolorystycznego i rozwiązania projektowego urządzenia do salonu decyduje się indywidualnie.

lampa podłogowa we wnętrzu salonu

Uchwyt ścienny

Oświetlenie ścienne powinno pasować do stylu pomieszczenia. Klasyczny styl wnętrza to idealnie dopasowane biustonosze ze szkła, kryształu i pozłacanego wykończenia, do nowoczesnego designu lepiej wybrać lakoniczne formy lamp z metalu lub tworzywa sztucznego.

Stylowe kinkiety na ścianie

Zazwyczaj kinkiety są umieszczane nad miejscami do odpoczynku, liczba lamp i moc wbudowanych w nie lamp zależy od wielkości pomieszczenia. Jeśli sufit jest niski, kierunek światła powinien być skierowany w górę. W przypadku strefy podzielonej powinieneś wybrać ścianę z jasnym światłem. Światło ściemniacza może być wybrane do zainstalowania na sofie, dzięki czemu nie oślepia oczu.

Uchwyt ścienny w salonie

Oryginalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie na ścianie nowoczesnych reflektorów z obrotowym mechanizmem. Spójrz na zdjęcie, tak niezwykłe jest podkreślenie strefy rekreacyjnej w salonie.

Opcje oświetlenia w salonie i porady dotyczące organizacji (+110 pięknych zdjęć)

Światło wisiorek

W Internecie na wielu zdjęciach widać, że oświetlenie salonu obejmuje instalację podwieszanych świateł. Instalacja urządzeń tego typu stosowana jest w obszarze stołu jadalnego. Salon, urządzony z wykorzystaniem takich urządzeń, komfort i przytulny. Wybór kolorów powinien odpowiadać rozwiązaniom konstrukcyjnym. Nie jest pożądane, aby wybrać jasny kolor, lepiej jest użyć pastelowych kolorów.

Zgodnie z projektem, lampy podwieszane są podzielone na sufit, z wieloma lampami, podwójne, w postaci kulek i systemów kablowych lub łańcuchowych.

Lampa wisząca w salonie

Na wideo: projektowanie oświetlenia w mieszkaniu.

Warianty lamp

Wariantów lamp jest wiele - począwszy od punktu i kończąc na wiszących modelach ściennych. Przyrządy te mogą jednocześnie oświetlać całą przestrzeń lub kontrolować każdą z nich osobno.

Reflektory w suficie płyt gipsowo-kartonowych

Przy wyborze bezpośrednim zaleca się wzięcie pod uwagę projektu opraw, konieczne jest, aby były wykonane w tym samym stylu. Nie zaleca się używania urządzeń różnych producentów i używania więcej niż czterech urządzeń podczas oświetlania małego salonu, w przeciwnym razie nie będzie harmonii.

Opcje oświetlenia w salonie i porady dotyczące organizacji (+110 pięknych zdjęć)

Reflektory są wpuszczane i nad głową, z mechanizmem obrotowym i statycznym.

Reflektory obrotowe w suficie
Tak wyglądają lampy punktowe

Podświetlenie

Podświetlenie wykonuje się za pomocą podstawowych urządzeń oświetleniowych i dodatkowych wykonanych przez współczesnych producentów. Mogą to być wbudowane lampy, paski LED, elastyczne urządzenia neonowe, takie jak duralight. Za pomocą podświetlenia podświetla się sufit, ściany, podłoga, a także osobne elementy: obrazy, figurki lub piękne rzeczy.

podświetlenie nisz w ścianie

Pułap

Oświetlenie sufitowe jest zwykle tworzone przy użyciu lamp lub różnych żyrandoli. Jednak nowe pomysły na oświetlenie obszaru sufitu są wykorzystanie urządzeń punktowych z funkcjami obrotowymi, lampy neonowe, taśmy z diodami LED i taśmy duralightight. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę, że światło było tego samego koloru, ponieważ różne kolory niekorzystnie wpływają na widzenie. 

Oświetlenie sufitowe LED w salonie

Ściany

Aby oświetlić ściany w hali będzie dobrym rozwiązaniem do stosowania lamp halogenowych, opraw oświetleniowych mogą być różne rozwiązania. Do tego typu oświetlenia można użyć dekoracji ściennych z taśm LED, kinkietów lub lamp z lampami halogenowymi. Wszystko zależy od zaprojektowanego projektu.

Nie jest konieczne powieszenie wielu urządzeń oświetleniowych na ścianach, w przeciwnym razie wystąpi przeciążenie, gdy jest dużo światła i jest odbijane z różnych kątów, wtedy trudno jest być w takim pomieszczeniu.

oświetlenie ścienne w salonie

Paul

Oświetlenie podłogi zapewnia kierunkowe działanie świateł punktowych na ścianie. Światło jednocześnie uderza w podłogę i sufit. Ilość lamp dobierana jest z uwzględnieniem powierzchni salonu, a ich konstrukcja - w zależności od stylu wnętrza. Duża liczba punktów świetlnych może być zlokalizowana na samym dole ścian lub wbudowana bezpośrednio w korpus listwy przypodłogowej. Oświetlenie LED podłogi również będzie wyglądać oryginalnie.

oświetlenie podłogowe w salonie

Podział na strefy ze światłem

Ponieważ salon jest uważany za największy pokój w mieszkaniu, rozsądne jest podzielenie go na kilka obszarów funkcjonalnych. Metodę tę można zaimplementować nie tylko za pomocą odpowiednio zaaranżowanych mebli i różnych kolorów ścian, ale także za pomocą światła.

Pomysły na oświetlenie pokoju podzielonego na odpoczynek, recepcję i pracę są różne. Na przykład, łącząc hol i jadalnię, należy oświetlić jadalnię, najważniejsze jest to, że światło nie przecina oka. W pobliżu sofy możesz dostarczyć rozwiązanie do oświetlenia ściennego, a na biurku zainstalować lampę stołową. 

Przeznaczenie strefy w salonie za pomocą światła

Oświetlenie wielopoziomowe

Gdy salon pełni jednocześnie kilka funkcji, konieczne jest stworzenie wielopoziomowego oświetlenia. Dla każdego miejsca musisz podać swoje urządzenie oświetleniowe. W pobliżu sofy można zainstalować lampę ścienną lub podłogową, obok lamp akrami - spot. Tworzenie wielopoziomowych sufitów oświetli poszczególne strefy.

Oświetlenie we wnętrzu salonu

Sztuczne oświetlenie powinno być zbliżone do naturalnego. Światło lepiej jest robić miękko, nie przecinać oka, można używać urządzeń regulujących. Podczas wyboru oświetlenia należy wziąć pod uwagę tonalność tapet i mebli.

Lista zaleceń:

 • Nie trzeba umieszczać kinkietu naprzeciwko telewizora.
 • Lampy na ścianie powinny być powieszone w odległości 1,2-1,6 m od podłogi.
 • Aby stworzyć harmonię, najlepiej używać kinkietu z podwójnymi światłami.
 • Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli.
 • Wybierając ten rodzaj oświetlenia, należy wziąć pod uwagę, że wybrane modele opraw powinny być w jednym wykonaniu.

W obecności nisz zaleca się ustawienie oświetlenia kierunkowego w celu stworzenia symulacji okien, aby pomieszczenie stało się bardziej przestronne.

podświetlane nisze w ścianie w salonie

Oświetlenie w różnych stylach

Wybór oświetlenia powinien pasować do wystroju pomieszczenia. Możesz korzystać z kilku instrumentów jednocześnie, połączonych ze sobą. Ich głównym celem jest oświetlenie pokoju i stworzenie komfortu.

Główne style używane we wnętrzu salonu:

 • klasyczny;
 • minimalistyczny;
 • Art Nouveau;
 • hi-tech.

Dozwolone jest projektowanie oświetlenia za pomocą uchwytów w różnych stylach. Dzięki temu możesz osiągnąć ciekawe efekty.

Oświetlenie w salonie w różnych stylach

Niezwykłe pomysły na oświetlenie

Wystarczy wybrać jedno lub kilka rodzajów urządzeń oświetleniowych, aby uzyskać niezwykły, kreatywny projekt. Osiąga się to za pomocą urządzeń do rozmieszczania i projektowania oświetlenia decyzji:

 • nietypowy układ taśm LED;
 • obecność wbudowanych lamp w suficie;
 • wykorzystanie systemów punktowych;
 • jednoczesne zastosowanie kilku odmian opraw.

Niezwykłe oświetlenie we wnętrzu salonu

W przypadku sufitu wielostopniowego każdy segment oświetlenia powinien znajdować się na swoim poziomie. Umiejscowienie żyrandola w centrum da nastrój pracy, a dzięki bocznemu światłu można stworzyć przytulność. Specjalna gama kolorów i kontrast stworzą plaster typu narzutowego, a oświetlenie LED sprawi, że pomieszczenie będzie interesujące. Możesz stworzyć efekt bajki lub zatrzymać się w ośrodku, niezależnie od ceny urządzeń oświetleniowych.

8 wskazówek dotyczących wyboru projektu oświetlenia (1 wideo)

Różne możliwości projektowania (110 zdjęć)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

14 − 7 =