Yatak odasında perdeleri seçmek için ipuçları: Bir ev iç için en iyi seçenekler (+53 pics)

Yatak odasında perdeleri seçmek için ipuçları: Bir ev iç için en iyi seçenekler (+53 pics)

Yatak odasında perdeler nasıl seçilir, böylece iç mekânın gerçek bir dekorasyonu olurlar? Doğal olarak, bu tekstil tasarımı, ana özelliklerini gölgeleyen iç tasarıma tamamen uygun olmalıdır. Kumaşın ve dokusunun dokusu kadar renk tasarımının da büyük önemi var. Perdelerin yardımıyla rahat ve huzurlu bir ortam yaratmalısınız.

Seçim sınırlaması

Yatak odası agresif çevresel etkilere maruz kalmadığından, tekstil ürünlerinin seçimi geniş olabilir. Yatak odasındaki perdeler nasıl seçilir, böylece yukarıdakilerin hepsi dikkate alındı? Gökkuşağının hemen hemen tüm renklerini kullanabilir, farklı tonları birleştirebilirsiniz. Malzemeye gelince, tabii ki, tabii kumaşlar tercih edilir, ancak tamamen yapay olan karışık versiyonlar olabilir.

Burada aralığı sınırlayan nüanslardan bazılarını göz önünde bulundurmalısınız:

 • Yapay liflere karşı alerjiniz varsa, kendinizi sadece doğal olanlarla sınırlamak daha iyidir.
 • İç mekanlar Art Nouveau tarzında dekore edilmişse, perdeler panjurları veya storları tercih etmekte daha iyidir.
 • Minimalizm tarzında, tek renkli renk çözümleri kullanılır;

Estetik dekorasyona ek olarak, tekstillerin başka amaçları da yerine getirmesi gerekiyor. Örneğin, bir odayı tamamen veya kısmen koyulaştırmak için. Aksi takdirde, perdeler odanın sıradan bir dekorasyonu haline gelecektir.

Perde türleri

İç mekan tasarımına uygun kumaş türüne karar verirseniz yatak odasındaki perdeleri almanız yeterince kolaydır. Aşağıdaki perde türleri vardır:

 • Perdeler. Onlar düzenli geometrik şekle sahip tuvaller, çoğunlukla bir kare daha dikdörtgendir. Dikişleri için yarı saydam bir kumaş kullanın. Ürünün hangi renk ve gölgesinin önemi yoktur. Bu tip perdeler kuzeye giden yatak odalarında kullanılır, aksi takdirde güneş karışacaktır. Oda çok aydınlıksa, koyu bir alt tabaka kullanabilirsiniz.

 • Iplik perdeleri. Daha özgün bir tasarıma sahip iç mekanlarda kullanılır. Genellikle bu tür perdeler oryantal motiflerle iç mekanlarda kullanılır. Bu tür tekstilleri süslemek için, boncuklar veya boncuklar sıklıkla kullanılır.

 • Perdeler. Bu perdeler için evrensel bir settir - yoğun kumaştan bir bez. Çoğu zaman bu tekstil daha yoğun bir malzeme üzerine dikilir. Böylece, odanın içindeki renkler ve perdeler kendiliğinden güneş yanmaz. Perdeler her türlü özel pick-up ve garters ile dekore edilebilir.

 • Klasik perdeler. Bu tül ve perdelerin evrensel bir kombinasyonudur. Çoğunlukla, perdeler sadece dekorasyon amaçlı kullanılır ve karartma için değil. Bu fonksiyon özel bir bez taşır. Perdeler isteğe bağlı olarak zeminde farklı uzunluklarda olabilir.

 • İtalyan perdeleri. Rahat klasik veya Provence tarzında dekore edilmiş geniş yatak odalarının dekorasyonunda kullanılır. Görsel olarak İtalyan perdeleri perdelere benzer. Ancak perdelerin aksine, bu perdeler kornişe sabit şekilde sabitlenir. Perdeler estetik bir seçim sayesinde pencere açılabilir. Kumaş yoğun olabilir, ancak mutlaka doğal olabilir.

 • Fransız perdeleri. Bir kuru üzüm organı temsil ederler. Bu seçim, çevrenin diğer unsurlarının lüks ve lüks dekorasyonunu üstlenen yatak odaları için uygun olabilir. Montaj tüm tuval boyunca dikey olarak gerçekleştirilir.

 • Roma perdeleri. Modern yatak odalarının tasarımında kullanılır. Bez çerçevenin geri kalanını kapatmadan, camın açık bir şekilde kapanmasını sağlar. Pencerenin tekstil tasarımının bu minimalist temsili, bu seçenek küçük odalar için uygundur.

 • Stor perdeler. Bu, dipte ağırlıkları olan normal bir bezdir. Böyle bir ürünün renk paleti parlak ve doygun olmalıdır. Tuval üzerinde etnik bir desen veya küçük bir baskı olabilir.

Giderek daha fazla perde körlerin yerini almaya başlar. Daha fonksiyonel olduklarına ve bugünün standartlarına uygun olduklarına inanılmaktadır, bu nedenle onlar da perde türlerinden biri olarak adlandırılabilir.

Videoda: stor perdeler - panjurlar.

Hangi seçeneği durduracak?

Yatak odası için perdelerin seçimi ile ilgili tavsiyeyi takip ederseniz, odanız için benzersiz bir tarz yaratabilirsiniz. Burada rahat olacak ve gerisi gerçekten gerçek olacak. Tekstil tasarımının başarılı seçimi sayesinde, tüm aksanları iç mekana yerleştirebilirsiniz.

Tekstil ürünlerini seçmek iç tasarımına uygun olmalıdır:

 • Klasik stil, perdelerin ve tüllerin varlığını ima eder, bazen doygun rengin düz bir renginden yapılmış bir perde ile yapabilirsiniz.
 • Art Nouveau tarzı rulo veya Roma perdeleri için uygundur.
 • Barok, Fransız perdelerinin kullanımını içerir.
 • Provans için, asil kumaşlardan İtalyan ürünleri uygun olacaktır.

İç tasarıma uygun olmasının yanı sıra, tekstiller de fonksiyonel kullanım açısından seçilmelidir:

 • Dairenin binanın birinci katında olması durumunda, yatak odasını meraklı gözlerden uzaklaştıracak perde satın almak daha iyidir. Pencereler güneşli tarafa bakarsa, daha sonra perdelere veya kalın perdelere tercih vermek daha iyidir.
 • Oda geniş bir alana sahipse, fazla alan kalın perdeli ağır perdelerle telafi edilebilir. Yani, tekstil alanı dolduracaktır. Küçük bir odada, hafif tül ile birleştirilmiş fonksiyonel perdeler kullanmak daha iyidir.
 • Seçim, tavanların yüksekliğine veya kurulu saçaklara bağlı olacaktır. Korniş gizlenmiş veya monte edilmişse, tekstil için bir kaç santimetre boyuna sahip olacak ve tavanın yüksekliğini görsel olarak artıracaktır.
 • Akıllı tasarım çözümlerinin tasarımını üstlenmeyen odalar, hatta rulo veya Roma tekstil yapılarını da kullanabilirsiniz. Daha kısa versiyonları kullanabilirsiniz.

Odanın tüm parametrelerini ve konumunu doğru bir şekilde ilişkilendirmek önemlidir. Tüm nüansları dikkate alırsanız, o zaman seçilen seçenek oda için ideal çözüm olacaktır. Ancak bütün bunlardan ayrı olarak, yatak odasını kimin kullanacağını da düşünmeliyiz.

Çocuğun yatak odası için perdeler

Çocuk odasındaki pencerelerin tasarımı standart seçimden önemli ölçüde farklıdır, ancak tasarım kararından daha kötü olmamalıdır. Bu vesileyle perde nasıl seçilir? Doğal malzemeden numune seçmek önemlidir. Herhangi bir yoğunluğa sahip bir kumaş olabilir, ancak yine de yoğun bir taban olması daha iyidir.

Çocuk odası için dekorasyon, perdelerle uyumlu bir şekilde uyum sağlayacak parlak bir orijinal tül olacaktır. Çocuk odasında, kör, rulo veya Roma muadilleri kullanmak istenmez. İlginç bir seçenek, ince bir çiçek baskısı ile İtalyan kumaş ürünleri olabilir.

Çok genç için sade bir tekstil şeridi seçebilirsin, ama parlak bir desenle. Dekoratif kaplama da ürün üzerinde mevcut olabilir. Bunlar boncuklar, şeritler veya kumaş uygulamaları olabilir.

Bebek lamelleri, tekstil ürünlerinin dekorasyonunu daha ilginç ve orijinal hale getirecek.

Tekstilde avantajlar

Yatak odasındaki tekstillerin ana görevi sadece odanın dekorasyonu değil, aynı zamanda birçok eksikliğin önlenmesine yardımcı olacak fonksiyonel bir çözümdür:

 • Alanı görsel olarak genişletin, küçük bir pencere açıklığını gizleyin.
 • Göze çarpmayan görünümü pencereden gizleyin.
 • Odayı doğrudan güneş ışığından koruyun.
 • Gözleri meraklı gözlerden sakla.

Bu tür dekorasyonun avantajları çoktur, ancak asıl olanlar özel yetenekler gerektirir. Kesinlikle odanın tüm dezavantajlarını ve avantajlarını bilmelisiniz ki yatak odasının tüm görünümünü bozmamak için. Bu nedenle, seçilen seçeneklerin dekorun ve mobilyaların geri kalanı dekoruyla karşılaştırılması önemlidir.

Uzman ipuçları (2 video)

Yatak odasının iç kısmındaki perdeler (53 fotoğraf)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

1 + 2 =