ECO-house – mantar zeminlerin avantajları ve dezavantajları

ECO-house – mantar zeminlerin avantajları ve dezavantajları

Yakın zamana kadar, iç mekandaki mantar tabanı, egzotik ve sıra dışı bir şeyin kategorisine aitti. Ancak doğal ve çevre dostu her şey için artan talep, bu malzemenin hızlı nüfusuna katkıda bulunmuştur. Mantardan alınan malzemelerin bir çok avantajı vardır.

iç döşeme mantarı

Mantar ağacının kabuğu, 14-gon formunda küçük hermetik odacıklara sıkıca uymaktadır. Malzemenin kübik santimetresi, inert bir gaz, bir azot ve oksijen karışımı ile doldurulmuş 40 milyondan fazla odayı içerir. Başka bir deyişle, bu malzeme havanın yarısından oluşur. Ama bu önemli değil. Hava odaları sayesinde, malzemenin yüzeyi doğal tip sönümleme özelliklerine sahiptir. Yüzeydeki basınçta, mantar malzemesi şeklini geri yükleyebilir.

Mantar malzemesinin ana bileşenleri şunlardır:

 • Suberin, yağlardan, organik alkollerden ve asitlerden oluşan karmaşık bir substrattır. Tüm elemanların% 45'i. Malzemeyi plastik ve yoğun yapar, sıvı veya gaz tipi maddelerin maddelerine nüfuz etmesine izin vermez.
 • Lingin - karmaşık bir polimer bileşiği ayrıca bitkisel beton olarak da adlandırılır. İkinci olarak, mantarın% 27'sini kaplar. Bu sayede mantar malzemesinin tüm elemanları bir arada tutulur ve bu da malzemenin mukavemetini arttırır.
 • Polisakkaritler - malzemenin yapısal ve yapısal bütünlüğünü korur.
 • Tanenler - mantar kaplamasına doygun bir renk verir.
 • Ceroidler - malzemenin mukavemetini ve su geçirmezliğini güçlendirir.

iç döşeme mantarı

Doğal mantar inanılmaz doğal resim. Böyle bir zemin kaplaması, stili ne olursa olsun, oturma odası ve yatak odasının iç kısmını tamamlayacaktır. dizayn tesislerinde. Mutfak için özel koruyucu kaplamaya sahip mantar zeminleri daha hassas bir laminat veya linolyumun yerini alacaktır. Ve banyoda, mantar karoları soğuk taban seramikleri için mükemmel bir yardımcı olacaktır.

iç döşeme mantarı

Mantar kapak özellikleri

Kaplamanın bazı karakteristik özellikleri, döşemede kullanılan daha pahalı malzemeleri aşmaktadır:

 • Termal iletkenlik. Mantar doğal ısı yalıtım özelliklerine sahiptir. Döşeme yaparken, böyle bir zemin kaplaması, malzemenin çok yavaş bir şekilde dış ısıyı emmesi nedeniyle "sıcak zemin" sistemine ihtiyaç duymaz. Zemini fayanslarla kaplı bir odadan geçtiğinizde, soğuğu hissedersiniz, çünkü kaplama çabucak soğur. Fişin ısıl iletkenliği çok düşüktür ve temas ettiğinde sıcağı hissedeceksiniz.
 • Ses Yalıtımı. Hücresel yapıya bağlı olarak, bu malzemenin ses emme katsayısı% 85'e ulaşır. Sessizliği sevenler için ideal bir seçenektir. Damgalama yok, düşmüş nesnelerden, anahtarlardan, tiz seslerinden yüksek sesler. Bu katlar, küçük çocukları olan bir ailenin yaşadığı bir ev için harika bir seçenek.
 • Antistatik ve hipoalerjenik. Fişin yüzeyi statik elektrik biriktirmez, bu nedenle toz böyle bir zemin kaplamasını çekmez. Ek olarak, mantar malzemesinin yapısı, çeşitli mantarların ve küflerin oluşumunun yanı sıra çeşitli kokuların birikmesine izin vermeyecek şekildedir.

iç döşeme mantarı

Olumsuz kaliteye gelince, en büyük dezavantaj, metrekare başına malzemenin yüksek fiyatıdır. Zemini küçük bir mutfak veya koridorda örtmek için, önemli miktarda ödeme yapmanız gerekecektir. Ek olarak, materyal diğer agresif müdahalelere de kararsızdır.

 •  Mobilya için kauçuk kaplı astar kesinlikle tavsiye edilmez. Mantar tabanının yüzeyinde kauçuk kalıntı kalması neredeyse imkansızdır. Keçe malzeme veya aynı fiş kullanın.
 • Mekanik kararsızlık. Yapısı nedeniyle malzeme oldukça yumuşaktır, bu nedenle mekanik etki altında deformasyona karşı zayıf bir dirence sahiptir. Sandalyenin aynı tekerlekleri veya sandalyelerin bacakları zemin yüzeyinde çukur ve çizikler bırakır. Bundan kaçınmak için tüm mobilyaların özel pedlerle donatılması gerekecektir.
 • Nemin etkisi. Fişin gözenekli yüzeyi hızla su emer, böylece malzeme deformasyona uğrar. Bu nedenle, koruyucu kaplama olmadan banyo veya mutfak için böyle bir zemin kaplamasının kullanılması önerilmez.
 • Ek koruma. Ek işlemeye gerek olmayan kapsama, pazarlanabilir görünümünü hızla kaybeder ve yıpranır. Mantarı korumak için, zemin kaplamasının çeşitli mekanik etkilere daha dayanıklı olması için özel araçlar - lake veya balmumu kullanın. Ayrıca, doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalması nedeniyle, kaplama rengi değişir, daha solgunlaşır.

iç döşeme mantarı

Mantar kapak çeşitleri

Mantar malzemesini zemine döşemek için bir yapıştırıcı, kilitli kiremit veya rulo seçeneği kullanın. Seçeneklerin her birinin kendine has özellikleri ve dezavantajları vardır.

iç döşeme mantarı

Yapışkan kiremit tasarım seramiklerine benziyor. Bu karonun kalınlığı farklıdır - 3 ila 7 mm. Şekil iki versiyonda mevcuttur - kare veya dikdörtgen şeklinde. Kullanmadan önce, odadaki zemin özel bir taklit malzeme ile kaplanmış ve üzerine bir mantar karosu yapıştırılmıştır. Bunu yapmak için, özel bir yapıştırıcı kullanın, böylece fayanslar arasındaki boşluklar ve çatlaklar oluşmaz. Bu kaplama, sanat için kullanılabilir ve mutfak, banyo veya nem seviyesinin arttırıldığı diğer odalara uygulanabilir.

Mantar yumuşak bir malzeme olduğundan, döşemeden önce, zemindeki herhangi bir kusur ve düzgünsüzlüğü gizlemek için zemini düzleştirmek gerekir.

iç döşeme mantarı

Rulo malzemeye gelince, muşamba ile aynı prensip üzerine serilir. Zeminin düz yüzeyinde yapıştırıcı uygulanır ve daha sonra malzemenin rulosu döşenir. Yapıştırıcıyı derhal kavradığı ve taşımadan veya hasar görmeden çıkarılabildiğinden, işi doğru ve kalitatif olarak gerçekleştirin. Böyle bir kaplamanın en önemli dezavantajı, dikişler ve boşluklar ile çalışmanın zorluğudur - onları görünmez yapmak veya bir şekilde saklamak oldukça zordur. Böyle önemli bir eksi ve malzemenin kendisi yüksek maliyetine rağmen, bu tür kapsama seçeneği en popüler.

iç döşeme mantarı

Laminatın bir analogu bir karo veya yüzer bir tabandır. Bu çok katmanlı kaplama, sert bir taban katmanına, preslenmiş mantarın orta katmanına sahiptir ve üstüne doğal ahşap kaplama yerleştirilmiştir. Yüzer taban yere gereksiz yere sabitlenir, uçların üzerinde özel bir kilitleme yapısı ile plakaların birbirine yapışması nedeniyle tek bir kaplama oluşturur. Bu kaplamanın ana avantajı kurulum kolaylığıdır. Ancak kiremitlerin derzlerinde ve uçlarında sıkışma olmaması nedeniyle bu kaplama nemin etkisine karşı dengesizdir. Yatak odasında veya oturma odasında kullanılması tavsiye edilir, ancak mutfak ya da banyo için kullanılmamalıdır.

iç döşeme mantarı

Bakım ipuçları

Bir mantardan zemin kaplamasının çalışması için en uygun koşullar, aşağıdaki modları gözlemektir: hava nemi% 60-65'i geçmemeli ve sıcaklık sınırları 20-25 ° C olmalıdır. Kışın, odadaki hava daha kurudır, bu nedenle mantar kaplaması kurumaz, hava nemlendiricileri kullanın. Mantar tabanını temizlemek için solvent veya aşındırıcı parçacık içermeyen ev kimyasalları kullanılmalıdır. Ayrıca, çok nemli bir bez kullanmayın, fazla nem, kaplamada tamir edilemeyecek hasara neden olur ve zemin şişer.

Mantar zeminlerinde kullanmak için deterjan elektrik süpürgeleri kesinlikle önerilmez. Temizlerken, elektrikli süpürge, yüzeyi nemlendirmek için çok miktarda su kullanır.

iç döşeme mantarı

Yerde lekeler ortaya çıkarsa, normal şekilde çıkarılamazsa, ince taneli bir cilt kullanılarak ovalanabilir. Kusurunu gizlemek için, aşınmayı cila veya balmumla örtün.

iç döşeme mantarı

Orijinal iç çözümler

Odanın içini orijinal yapmak için birkaç çeşit zemin kaplaması kullanın. Orijinal desen ve kontrast yaratan laminat ve yüzer karoların kalın kombinasyonları, oturma odası veya yatak odasını imar etmek için kullanılabilir.

iç döşeme mantarı

Mantar malzemesi doğası gereği renk ve tane büyüklüğünden farklıdır, bir zemin deseni oluşturmak için kullanılabilir. Koyu kıvırcık iri taneli mantar elemanları ve hafif ince taneli temel malzeme inanılmaz bir kontrast yaratacaktır. Bu seçenek, koyu ahşap ve hafif dekoratif öğelerden kullanılan mobilyaların kullanıldığı bir oturma odası için kullanılabilir.

Zemin kaplamasının en yeni çeşidi, fotoğraf baskısına sahip bir stoperdir.

iç döşeme mantarı

Mantarın temeli, herhangi bir doğal malzemenin (mermer, granit, ahşap ve benzeri) dokusuyla çok ince bir tabaka halinde uygulanır. Üstte bulunan bu tabaka üç katmanlı koruyucu cila ile kaplanmıştır. Sonuç olarak, gelişmiş özelliklere sahip bir zemin kaplaması elde edilir, mekanik hasara ve rutubetin etkisine daha dayanıklıdır.

Video Galerisi

Fotoğraf Galerisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

16 + = 17