Mükemmel tavan: malzemeler ve 6 bitirir

Mükemmel tavan: malzemeler ve 6 bitirir

Odada tavanı yapabildiğiniz odadan, banyoda hangi tip ve tasarımın uygun olacağını, çocuk odasının veya oturma odasının önceden çözülmesi gerekmektedir. Yakın zamana kadar, tavanla yapılabilecek maksimum - boya veya badana. Ve şimdi tavan yüzeyinin bitirilmesi için, çok çeşitli malzemeler kullanabilir, asma veya gerdirme yapıları, duvar kağıdı beziyle duvar kağıdı, özel fayanslar veya vitraylar, aynalar ve hatta metal plakalar kullanabilirsiniz. Peki banyo, oturma odası, mutfak veya yatak odası tavanı için hangi malzeme seçilir?

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Son işlem nasıl başlar?

Öngörü ve varsayımlarda kaybolmamak için öncelikle derleme yapılması gerekmektedir. proje genel olarak odanın tasarımı ve özellikle tavan. Şekli ve temel tasarım öğelerini daha iyi görselleştirmek için bir çizim yapabilirsiniz. Bu tür görselleştirme, hangi renk ve gölgenin en uygun olduğunu daha iyi görselleştirmeye yardımcı olacak ve çocuk odası, banyo, koridor veya oturma odasının tasarımını vurgulayacaktır.

Çok seviyeli tavanlar için, tüm yapıyı düzgün bir şekilde yerleştirmek ve aydınlatma getirmek için net bir şema gereklidir.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Farklı yüzeylerin avantajları ve dezavantajları

Tavanı dekore etmenin seçimi tamamen hayal gücünüze ve olanaklarınıza bağlıdır. Eğer tasarım kararları, ne kadar cesur olursa olsun, temel oda tasarımına uygun ve odanın fonksiyonel özelliklerini hesaba katarsanız, çocuk odası, banyo veya koridorun genel iç kısmını mükemmel bir şekilde tamamlar.

Tavanı bitirme yöntemini seçerken, aynı zamanda işin karmaşıklığını, bitirme işinin genel maliyetini ve seçilen malzemenin performans özelliklerini dikkate alın.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

beyazlatma

Tavanı bitirmenin geleneksel yolu, yüzey özel bir tebeşir veya kireç çözeltisi ile kaplandığında, beyaz badanalıyor. Sonuç, herhangi bir stil iç çözümü için kesinlikle uygun olan, çözeltiye renk eklenmemişse, kar beyaz bir tavandır. Beyaz badanalı tavanın tercih edilen rengi nedir, renk tonu doygunluğu çalışma sırasında çözülebilir, belki de çocuklar için daha iyi bir parlaklık ve banyo için kar-beyaz olacaktır. Bu tür tasarımın ana avantajı, düşük malzeme maliyeti ve minimum iş bitirme maliyeti. Tavanı beyazlatmak için, bir uzmanı davet etmeye gerek yok, işi kendiniz yapabilirsiniz.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Bu yöntemin dezavantajları çoktur. İlk olarak, bu kısa bir hizmet ömrü - 2 yıldan az. İkincisi, karmaşık hazırlık çalışması - yüzey düzeltilmeli ve sıvalı olmalıdır. Sonuç olarak, çözeltinin birkaç kat halinde çok sıkı bir şekilde uygulandığı monofonik bir yüzey elde etmek gerekir. Suya karşı hoşgörüsüzlük hakkında ne söylenir - herhangi bir buharlaşma, görünüm kaybına yol açar.

Beyazlatılmış tavanların mutfak veya banyoya bakma olasılığı daha yüksektir. Ancak, artan nem ve tavanları beyazlatmanın yüksek sıcaklıklar nedeniyle temyizini çabucak kaybedeceği için.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Mutfakta, böyle bir tavan hızla dumanın bolluğundan sarar ve tüm kokuları emer. Banyoda, aşırı nem nemli lekeler, nem ve küf oluşumuna yol açacaktır. Çocuk odası veya yatak odası için hangisinin iç tarzı kullanılıyorsa, hafif, beyazlatılmış bir tavan her zaman alakalı ve alakalı olacaktır.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

renklendirme

Bir evin veya apartmanın tesislerini bitirmenin en popüler yöntemi, bir kreş veya yatak odasındaki tavan olsun. Çok çeşitli tasarım çözümlerini somutlaştırmanıza, odadaki veya iç mekandaki bölgeyi vurgulamak veya vurgulamak için farklı tonları birleştirmenizi sağlar. Teknolojik açıdan, tavanların beyazlatılması ve boyanması aynı şekilde gerçekleşir. Fakat boyalı yüzeye bakmak çok daha kolay.

Tavanın renklendirilmesinin dezavantajları, kısa bir ömre, karmaşık hazırlık çalışmalarına ve boyanmış yüzeyde çatlama ve talaş olasılığına da atfedilebilir.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Dengesiz bir sıcaklık rejimi ve nem fazlalığı olan odalar için - aynı mutfak ve banyo, tavan boyası yapmak daha iyidir. Hem mutfak hem de banyo genellikle küçük bir boyutta olduğundan ve tavanın düzgünsüzlüğü çok belirgin olmadığından, ön seviyeleme yapılamaz. Ve tüm düzensizlikler orijinal resmin ardında kaybolur. Fakat bir çocuğun boyalı tavanı en çok tercih edilir - gerekirse, yıkanabilir.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Çocuk odası, yatak odası ve oturma odasında, kombine bir tavan tasarımı yapabilirsiniz. Asma tavanı alçı panelden süslemek için yüzeyin bir kısmı ve uzayın geri kalanı tek renkli boyamak için. Bu odalarda tavan ne olacak - bu size kalmış, ama tamamen tek bir renkte boyamaya değmez. Fikir ne olursa olsun, oturma odası her zaman geniş bir odadır. Hayal gücünü kullanın, tavanı parlak tonlarla, sulu çizimlerle veya resimlerle dekore edin. Yatak odasında pastel tonları kullanabilir ve sofistike bir tasarım yaratabilirsiniz. Ve kreşin tasarımı için hangi arsa, tavanın gökkuşağı rengini kullanarak veya çocuğunuzun yatağı üzerinde büyülü figürler oluşturarak, tasarlanabilir!

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Duvar kağıdıyla yapıştırma

Tavanın dekorasyonu için duvar kağıdının kullanılması odanın içini dekore etmenin özgün bir yoludur. Tavanı yapıştırmak için özel bir duvar kağıdı yoktur. Bu nedenle, kağıt sürümlerinin açık veya bej tonlarında daha yoğun duvar kağıdı kullanması önerilir. Ideal seçenek boyama için non-woven duvar kağıdı olacak, o zaman kontrplak tavan olmadan odanın tasarımını değiştirebilirsiniz ve çocuk odası için çok uygundur.

Bu seçenek ekonomik olarak kârlıdır, duvar kağıdının maliyeti yüksek değildir ve iş için tutkal ve rulonun yanı sıra başka bir şeye ihtiyacınız olmaz.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Dezavantajların en önemlisi, kendini yapıştırma işinin zorluğu. En az bir ortağa ihtiyacınız olacak. Ayrıca, böyle bir malzemenin ömrü kısadır ve iki veya üç yıl içinde yeniden yapıştırmanız gerekecektir. Ve bu sadece negatif değil. Kağıt duvar kağıtları için, belirli konaklama koşulları gereklidir - minimum nem, taslaklar, bol miktarda duman veya keskin kokular. Yapıştırmadan önce, yüzey düzgün yapılmalıdır, aksi takdirde tüm düzensizlikler ve kusurlar görünür olacaktır. Alternatif olarak, bir sıvı duvar kağıdı kullanın. Tavana dekoratif sıva tabakası şeklinde uygulanırlar, bu da yüzeyin kendisinin önceden hizalanmış olmadığı anlamına gelir.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Tavanın duvar kağıdı ile yapıştırılması oturma odaları için uygundur. Ancak banyo ve mutfak için bu seçenek kullanılmamalıdır. Duvar kağıdı gecikmeye başladıkça, nemden şiştiğinde ve sonunda tamamen ortadan kalktığı için ay geçmeyecek, ancak kreşte oldukça uygun olacaktır.

Yatak odası ve çocuk odası için nötr desenli duvar kağıdı kullanın. Ve orijinal desen ile parlak renklerde oturma odası uygun ipek duvar kağıdı için.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Tavan karoları

Yakın zamana kadar PVC veya genişletilmiş polistirenden yapılmış özel fayanslarla tavanı süslemenin yapışkanlı yolu en popüler olanıydı. Çeşitli renk değişimlerinde kabartmalı veya parlak bir yüzeye sahip şekil olarak çeşitlenen tavan karoları, tüketicinin evinin birden fazla kalbi ve tavanını fethetti.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Fayanslarla yapıştırmak için yüzeyin özel olarak düzleştirilmesi gerekli değildir. Toplu ve tuhaflıkları nedeniyle, tüm eksiklikleri gizleyecek ve görsel olarak tavanı bile görselleştireceklerdir.

Karonun ağırlığı çok küçüktür ve tutkallama için minimum miktarda tutkal kullanılır, böylece yapıştırma ile kendi başınıza baş edersiniz. Malzemenin maliyeti düşüktür ve fayansların bakımı kolaydır.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Dezavantajlar, malzemenin doğrudan güneş ışığına benzememesini içerir, çünkü karolar rengini hızla kaybeder. Buna ek olarak, iletişim ve kabloları böyle bir döşeme altında saklamak imkansızdır. İstenirse, tavan karosu farklı renklerde boyanabilir ve bu çocuk odası için iyi bir seçenektir. Bu tür dekorasyonlar, her odada, hatta banyoda ve mutfakta yapılabilir. Malzemenin iddiasız doğası ve bakım kolaylığı, popülerleşmesine katkıda bulundu.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Askıda yapılar

Popüler tiplerden biri asma tavandır. Onun için, alçıpan, PVC veya ahşap malzemelerden yapılmış panelleri, ayna yüzeyli veya astarlı, çok nadiren kullanılan karoları kullanabilirsiniz.

Bu tarz bir dekorasyon daire, özel ev veya ofis alanı için idealdir. Ön yüzey tesviye gerektirmez.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Asma tavan, metal profilin yapısına monte edilen herhangi bir dekoratif malzemenin kullanımını içerir. Tüm iletişimleri ve telleri sadece gizlemekle kalmaz, aynı zamanda odada ek aydınlatma da yaratabilirsiniz. Asma tavanın kalbinde, metal profilin çok yapısı vardır ve malzeme, odanın özelliklerini dikkate alarak seçilmelidir. Örneğin, oturma odası için, ahşap malzemelerden yapılmış dekoratif tahtalar sıklıkla kullanılır. Bu tip tavan tasarımı, özellikle oturma odasındaki mobilya asil ahşabın içinde ise, klasik iç mekanı vurgulayacaktır.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

alçıpan. Bu malzemeyi kullanarak, çeşitli aşamalarda ve katmanlarda, pürüzsüz şekiller ve daireler ile tasarımın çeşitli karmaşıklığı ve işlevselliğini yaratabilirsiniz. Asma tavanın alçı levhadan en büyük avantajı, malzemenin düşük maliyeti ve levhaların montaj kolaylığıdır. Ana dezavantaj, karmaşık bir form ya da çok katmanlı bir yapının kendi başına yaratılmasının mümkün olmayacağı, sadece davet edilen uzmanın sorunu çözeceğidir.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Metal plakalar veya kasetler. Malzeme tavan plakalarını andırır - pürüzsüz veya kabartmalı bir dış tarafla, farklı tonlarda katı veya renkli olabilir. Asılı kaset tavanının bakımı basittir - plakalar kolayca çıkarılır ve nemli bir bezle silinir. Sıcaklık değişimlerini ve artan nemi tolere eder. Kaset elemanlarının özgül ağırlığı, çeşitli metallerin bir alaşımından yapılmış olmasına rağmen, hafiftir. Ana dezavantajlar yüksek maliyet ve düşük ses yalıtımı seviyesidir.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Raf plakaları. Asma tavanlarda çoğunlukla alüminyum veya çelik levhalar kullanılmaktadır. Uzatılmış şekli nedeniyle, küçük odalar için odayı görsel olarak büyütmek için bu tavan önerilir. Materyal hafif, bakımını yaptığınız gibi, kurulumu kolaydır. Plakaların yüzeyindeki renk değişimleri ve çeşitli kabartmalar, herhangi bir iç mekana uyum sağlayacak ve onu tamamlayacaktır. Raf tavanının ana dezavantajı çok ince levhalardır. Zamanla, çeşitli faktörlerin etkisi altında, deforme olabilirler. Torna levhaları çok uzun olduğu için, tavan yapısının gizlendiği iletişimlere erişim zor olmaktadır.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Streç tavanlar

En pahalı seçenek hala tavanlardır. Tasarımları, formu ve tasarımı karmaşıklık ve uygulama bakımından farklılık gösterir. Sanatsal resim veya fotoğraf baskısı ile bir çadır ya da kemer biçimindeki çok katmanlı yapılar, bunların hepsi yeteneklerinize ve hayal gücünüze bağlıdır. Eğer asma tavan kendi başına monte edilebiliyorsa, germe yapıları için bir uzmana ve çalışmak zorunda kalacağınız malzeme özelliklerine dair bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca, böyle bir tavana bakmak biraz daha zordur.

Yüksek kaliteli özelliklerden dolayı asma tavan en karlı dekorasyon şeklidir. Nemden ve ateşten korkmazlar, su geçirmez ve çok dayanıklıdırlar. Bunları herhangi bir oda için uygulayabilirsiniz.

odanızda tavanı yapabileceğiniz

Yüksek fiyat ve karmaşık kurulum işleri, streç tavanın temel dezavantajlarıdır. Kuvvetli bir soğuktan, gerginlik malzemesi esnekliğini kaybeder ve patlayabilir. Ve güçlü bir ısıdan, kumaş çok gergin ve sarkıyor.

Video Galerisi

Fotoğraf Galerisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

80 + = 86