Bebek karyolası ile yatak odası: Bebeğin algısı için rahat bir oda nasıl yapılır

Bebek karyolası ile yatak odası: Bebeğin algısı için rahat bir oda nasıl yapılır

Ailenin bebeğin görünüşü, ebeveynlerin önceden hazırladığı toplantı için özel ve uzun zamandır beklenen bir etkinliktir. Genellikle çocuğun hayatının ilk birkaç yılı, ebeveyn ile yatak odasında yaşıyor ve büyüdüğü için ayrı bir çocuk odasına geçiyor. Bu nedenle, ebeveynlerin ve bir çocuğun uyumlu varlığını sağlamak için yatak odasının tasarımını bir bebek karyolası ile düşünmek çok önemlidir. Binaların atmosferi çocuğun çok yönlü gelişimini teşvik etmeli ve yaratıcı eğilimlerini teşvik etmelidir.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Oda boyutları

Modern psikologlara göre, bir çocuğun yatağını ebeveynlerle aynı odaya koyma kararı optimaldir, çünkü annenin yanında sadece bebeğin kendinden emin ve sakin hissedeceği düşünülür. Her şeyden önce, odadaki mobilyaların tasarımı ve düzenlenmesi büyüklüğüne bağlıdır. Oda büyük olduğunda, bebek için gerekli tüm eşyaları kolayca karşılayabilir: yeni doğmuş bir bebek için beşik, eşyalarınız için büyük bir çekmece, değişen bir masa veya tahta ve tabii ki bebek karyolası.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Geniş bir odada düzenleme klasik prensibe göre gerçekleşir:

 • Bir beşik ve bir bebek karyolası ebeveynin kanepesinin karşısında yer almaktadır.
 • odanın köşelerine yerleştirilen yetişkinler için dolaplar;
 • Çocuk için beşik yanında anne için küçük bir kanepe koydu.

Eğer uyku odası küçükse, hangisi daha yaygın ise, o zaman yeniden tasarım yapmanız gerekir, çünkü çocuk ve beşik için doğru yeri seçmenin tüm nüanslarını hesaba katmanız gerekir. Birçok apartman ve oda düzeni sıra dışıdır - diğer insanların gözlerinden saklamak için bir beşik yerleştirmek için kullanılabilecek nişlere veya çıkıntılara sahiptir.

Nişin arka duvarının boyanmasıyla, rafları asmak ya da çocuklara bir şeyler koymak için mantıklı olan bir mini oda yaratabilirsiniz.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Nerede bir bebek karyolası koymak

Ana üç kural, bebek beşiği ile yatak odası tasarımı yapmaktır:

1. Oda rahat olmalı.

2. Bebek ve anne için rahatlık yaratmak gerekir.

3. Çocuğun güvenliğini sağlayın.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Bir yatak seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • Gürültü kaynakları. Bebek çok uyur, bu yüzden dışsal uyaranların sayısını azaltmanız gerekir, böylece tekrar endişelenmenize gerek kalmaz.
 • Soğuk kaynakları. Modern plastik pencereler sayesinde bile oda çekimlerine girebilir ve beşik klimaya yerleştirilmez.
 • Isı kaynakları. Bebek karyolası, olası aşırı ısınma nedeniyle ısıtma aküsünün yanına yerleştirilmemiştir.
 • aydınlatma. Bebek karyolası, parlak güneş ışığı ve aydınlatma armatürlerinden uzak tutulmalıdır.
 • emniyet. Yatağın yakınında elektrik prizleri ve düşen nesneler olmamalıdır.
 • Diğer irritanlar. Beşik yanında bir TV veya bilgisayar monitörü koyamazsınız.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

En sık karşılaşılan durum, ebeveynlerin yatak odasındaki bebek karyolasının, bebek bakıcılığına kolaylık sağlayan evlilik yatağının yanında yer almasıdır. Beşik, kapı ve pencerelerden biraz uzakta olması önemlidir.

İlk aylarda emziren anneler karyolayı itmeye çalışırlar, böylece bebeği gece beslemek uygun olur. Böylece geceleri uyumak isteyen anne babaların kaderi ve talep üzerine istenen yemeği alan çocuk da hafifletilir. Bu düzenlemenin tek dezavantajı, yatağın yeniden düzenlenmesi zorluğudur, ancak hemen hemen tüm modern yataklar tekerleklere sahiptir ve doğru zamanda itilebilir çünkü tamamen ortadan kalkacaktır.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Diğer bir seçenek ise ebeveynlerin başında bir beşik kurulmasıdır. Bu, bebeğin sürekli bakım bakış açısından uygundur.

Odayı imar

Odanın bölgelere yetkin bir şekilde bölünmesi, mekânın düzeni getirecek ve çocuk için rahat bir köşe oluşturacak şekilde planlanmasına yardımcı olacaktır. Çoğunlukla, çocuk bölmesinin tahsisi için perdeleri asmak, ekranları veya hatta tam yükseklikte bölümler koymak (odanın boyutu izin verirse). Septumun avantajı, bebeği dışsal uyaranlardan neredeyse tamamen izole ederek, huzur içinde uyumaya yardımcı olmasıdır. Dezavantaj - bölüm görsel olarak alanı azaltır.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

En iyi çözüm, bebeğin sessiz bir şekilde uyuyabilmesi için herhangi bir zamanda itilebilen veya uyanıkken itilebilen yarı saydam bir perde veya perde kullanmaktır. Yalnız bir uyku bebeği yaratmak için, sivrisineklere ve parlak ışığa karşı korumak için cribs sık sık çok romantik görünüyor ince şeffaf kumaştan bir kanopi (gölgelik) yapmak.

Bir kreş ile birlikte bir yatak odasının tasarımında kullanılan en yaygın yöntem, beşik ile odanın bir kısmını kaplayan bir dolap ile imarlıdır.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Bazen çocuk alanında - ebeveyn içinde boğuk, - daha canlı, farklı aydınlatma kullanılır. Çocuk ve ebeveyn bölgelerindeki duvarların renk tasarımı farklılık gösterebilir. Kreşte mutlaka bir sandık ve kundaklama masasının bulunması için sağlanmıştır. Onlar için yeterli alan yoksa, o zaman şeyler için yatağın altındaki çekmeceleri kullanabilirsiniz. Aşağıda bir bebek karyolası ile yatak odası tasarımı örnekleri.

Videoda: küçük bir yatak odasında mekân organizasyonu

Duvar dekorasyonu

Çocuğun uyuyacağı oda için, ekolojik açıdan ideal seçenek duvar kağıdı, tercihen kağıt veya dokuma olmayan duvarlar yapıştırılacaktır. Onlar güvenlidir, çünkü doğal hammaddelerden yapılmıştır. Duvarlar için renkler sakin pastel renklerde seçilir: açık salata, mavi veya krem ​​tonları. Bebek yatağının yanında bir duvar seçebilir, boyaya ya da duvarın geri kalanından farklı bir duvar rengiyle duvar kaplaması yapabilirsiniz.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Çocuk bölgesi ilginç aksesuarlar ile dekore edilebilir:

 • Orijinal çerçevelerde bebeğin fotoğrafları;
 • çizgi film ya da masal karakterleri ile çizimler;
 • kağıt renkli çelenkler;
 • parlak renkli bir duvar veya duvara asmak;
 • yumuşak oyuncaklar ile raflar.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Duvarlar veya duvar kağıdının boya ile boyanması durumunda, kullanılan boyaların güvenliğini hesaba katmanız gerekir - çocukta alerjik reaksiyonlara neden olmamak için solventsiz olmalıdır.

Tasarımcı önerileri

Bir karyola ile yatak odası iç planlandığında, önerilen tasarım çözümlerini kullanmak mümkündür:

 • Duvarlar ve mobilyalar nötr veya açık renklerde yapılırsa, çocuk alanı da hafif olabilir, ancak farklı bir gölgede olabilir.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

 • Çocuk alanı odanın yetişkin bölümü ile karşılaştırılabilir. Bu karar ile iç mekanlarda dekoratif elemanların kullanılması daha iyidir - aynı zıt renkte lambalar veya perdeler.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

 • Ebeveynler ve bir bebek için ortak bir odanın iç alanını planlarken, aynı zamanda rahat bir zemin kaplaması da sunmalısınız - halı ya da halı. Odada coziness yaratacak, ancak, çocukta tozun bir alerjisinin görünümünü provoke etmemek için, temizliğin çok daha sık olması gerekecek. En iyi çözüm beşiğin yanında küçük bir mattır.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

 • Perdelerin seçimi - iç tasarımdaki önemli anlardan biri. Burada en iyi fonksiyonel çözümü göz önünde bulundurmanız gerekir, çünkü onların yardımıyla güneş ışığını odaya akıtabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında, perdelerin nötr bir renge sahip, sıkı seçilmesi gerekmektedir. Aynı kumaşın, odadaki münferit parçaların, örneğin bir yastık veya örtü için, dekorasyonunda kullanılması da istenir. Bu odaya bir tarz ve uyum sağlayacaktır.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

 • Evin çiçeklerini, tazeliğini ve hava iyonizasyonunu destekleyen pencereler veya raflara yerleştirmeniz önerilir.
 • Özel astarlar kullanarak çocuğu mobilya uçlarına karşı darbelerden korumak gereklidir. İlk olarak, taşırken bebeği vurmaya gerek duymayacaklar ve daha sonra odanın etrafındaki bağımsız hareketleriyle.

aydınlatma

Bebek karyolası ile yatak odası planlama, Çocuk alanının aydınlatılmasının önemli olduğu unutulmamalıdır. Ana hedef, bebeğin rahat bir şekilde uyumasını sağlamak ve daha sonra ebeveynler de geceleri huzur içinde uyumak mümkün olacak. Aydınlatma çok olmalı. Onları kurarken, ışığın çocuğun yüzüne yönlendirilmemesi gerektiğini hesaba katmanız gerekir. Aydınlatma, yumuşak, yumuşak ve kenarlara doğru yönlendirilmemelidir.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Aydınlatma cihazlarının yerleştirilmesi için temel prensipler:

 • tercihen mat aydınlatma;
 • mükemmel seçenek - gece ışıkları ile asma tavan;
 • Tüm odayı üst ışıkla aydınlatırken, ışık yoğunluğu anahtarını kullanmak daha iyidir;
 • beşik yakınındaki bir odada mutlaka bir gece lambası sağlar, çünkü annem genellikle geceleri bebeğe dikkat etmelidir.

Bir karyola ile yatak odası tasarımı

Odanın yeniden geliştirilmesi ve tasarımı için zaman boşa harcanmayacaktır, çünkü sonuç bebeğinizle çok keyifli saatler geçirecektir. Ebeveynlere ve bebeğe mutluluk ve esenlik, geceleri sessiz bir uyku, uyanık saatlerde çocuğunuzla iletişim sevinci getirmeleri önemlidir.

Yatak odası-kreş kaydı (2 video)

Çocuk alanı olan bir yatak odası iç (38 fotoğraf)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

64 + = 68